Kasper Dolberg har været den mest scorende spiller i den belgiske liga i denne sæson, og de mange mål har også skabt spekulationer om et muligt vinterskifte for den danske landsholdsprofil.
Klubber som Southampton og Atalanta har været nævnt som mulige bejlere, men ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse bør Kasper Dolberg ikke rykke til Premier League, hvor det ifølge Degryse primært er klubber udenfor top seks, der vil være interesserede i den 27-årige danske bomber.
– Men de her klubber kan også se, at Dolberg tidligere ikke har strålet i Nice, Sevilla og Hoffenheim. Det beviser også, at han først og fremmest trives på et dominerende hold som Ajax, hvor han havde en imponerende debutsæson (Dolberg scorede 16 ligamål, red.). Han bør ikke tage over for at spille for en midterklub i England.
– Jeg tror, at en sub-topklub i Italien eller Spanien vil passe til Dolberg. Jeg tror ikke, at én glimrende sæson i Belgien er nok til at overbevise Premier League-klubber til at betale over 25 millioner euro (185 millioner kroner, red.) for ham.
– Dolberg er dansk landsholdsspiller, men på grund af hans alder er han ikke længere en spiller, som du om tre-fire år kan sælge videre for et større beløb, som med for eksempel Igor Thiago (23-årig angriber, der i sommer skiftede til Brentford fra Club Brugge, red.), lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.
Kasper Dolberg er i øjeblikket topscorer i den belgiske liga med 12 fuldtræffere, men ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Nicholas Frutos går den danske landsholdsspiller næppe specielt meget op i at ende med topscorertitlen.
– Dolberg har alt, hvad der skal til, for at slutte øverst, men han er for kollektivt orienteret til kun at fokusere på det. Hans fokus på holdet er en af hans største kvaliteter, lyder det, ifølge Sudinfo, fra Nicholas Frutos.
Kasper Dolberg og Anderlecht har to kampe tilbage i 2024. Søndag venter en svær opgave på udebane mod topholdet Genk, mens Anderlecht slutter året af hjemme mod midterholdet Dender fredag den 27. december.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Zanka ville spille gratis for FC København
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED