Advarer Kasper Dolberg: Tag ikke til den liga

Kasper Dolberg bør ikke overveje et skifte til Premier League, lyder vurderingen fra tidligere belgisk landsholdsprofil.



Kasper Dolberg har været den mest scorende spiller i den belgiske liga i denne sæson, og de mange mål har også skabt spekulationer om et muligt vinterskifte for den danske landsholdsprofil.

Klubber som Southampton og Atalanta har været nævnt som mulige bejlere, men ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse bør Kasper Dolberg ikke rykke til Premier League, hvor det ifølge Degryse primært er klubber udenfor top seks, der vil være interesserede i den 27-årige danske bomber.

– Men de her klubber kan også se, at Dolberg tidligere ikke har strålet i Nice, Sevilla og Hoffenheim. Det beviser også, at han først og fremmest trives på et dominerende hold som Ajax, hvor han havde en imponerende debutsæson (Dolberg scorede 16 ligamål, red.). Han bør ikke tage over for at spille for en midterklub i England.

– Jeg tror, at en sub-topklub i Italien eller Spanien vil passe til Dolberg. Jeg tror ikke, at én glimrende sæson i Belgien er nok til at overbevise Premier League-klubber til at betale over 25 millioner euro (185 millioner kroner, red.) for ham.

– Dolberg er dansk landsholdsspiller, men på grund af hans alder er han ikke længere en spiller, som du om tre-fire år kan sælge videre for et større beløb, som med for eksempel Igor Thiago (23-årig angriber, der i sommer skiftede til Brentford fra Club Brugge, red.), lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Marc Degryse.

Kasper Dolberg er i øjeblikket topscorer i den belgiske liga med 12 fuldtræffere, men ifølge den tidligere Anderlecht-angriber Nicholas Frutos går den danske landsholdsspiller næppe specielt meget op i at ende med topscorertitlen.

– Dolberg har alt, hvad der skal til, for at slutte øverst, men han er for kollektivt orienteret til kun at fokusere på det. Hans fokus på holdet er en af hans største kvaliteter, lyder det, ifølge Sudinfo, fra Nicholas Frutos.

Kasper Dolberg og Anderlecht har to kampe tilbage i 2024. Søndag venter en svær opgave på udebane mod topholdet Genk, mens Anderlecht slutter året af hjemme mod midterholdet Dender fredag den 27. december.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Han er Superligaens ringeste målmand!

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Nu er han pludselig syg

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Barcelona – Atletico

‘Thomas Delaney er fortid’

Mathias Zanka går viralt

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Thomas Frank er favorit til jobbet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Tøfting lægger hånden på kogepladen

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Sporting CP – Arsenal

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Real Madrid – Bayern