Han har fået kritik for at være svær at få fat på og for ikke at få de nødvendige indkøb på plads i sommer, men nu kommer agenten Gunter Thiebaut ud og forsvarer Jesper Fredberg, der blev fyret som sportsdirektør i Anderlecht i efteråret.
Agenten, der blandt andet har Haji Wright og Mats Rits, fortæller til Footnews.be, at han ikke oplevede en sportsdirektør, der var svær at komme i kontakt med.
– Det er ikke rigtigt. Jesper er en jovial mand, og han svarede altid på beskeder. Jeg var i Neerpede (Anderlecht-området, red.) flere gange i løbet af sommeren, og han var der altid. Jeg hørte også fra andre udenlandske agenter, at døren altid var åben, og at alle var velkomne, siger agenten.
Jesper Fredberg endte med at få næsten to år som sportsdirektør i Anderlecht. Han startede 1. januar 2023 og var i sin første hele sæson med til at sikre Anderlecht en andenplads i rækken.
Men i denne sæson havde Anderlehct spillemæssige problemer, og klubben endte i efteråret med at fyre Brian Riemer.
Efterfølgende ønskede Jesper Fredberg angiveligt at ansætte en rutineret træner som afløser for Brian Riemer, men fra bestyrelsesrummet valgte man en intern afløser i form af David Hubert. Og få uger senere fik Jesper Fredberg også sparket i Anderlecht.
Der har også været rygter om, at Jesper Fredberg ikke havde dialog med talentspejderne i klubben, men det skriver Footnews.be også er forkert.
Mens Fredberg nu leder efter et nyt job, er Brian Riemer blevet ansat som dansk landstræner.
Anderlecht ligger aktuelt nummer fire i Belgien, men der er hele 16 point op til Genk på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM