PSV Eindhoven rakte ud efter førstepladsen i Æresdivisionen i topkampen ude mod Ajax, men de forsvarende mestre fra hovedstaden formåede at ændre 0-2 til 2-2.
Dermed beholder Ajax førerpositionen i ligaen et enkelt point foran PSV, hvis angrebsduo ellers gav Ajax store problemer fra start.
Kampen var mindre end to minutter gammel, da den hollandsk-israelske frontduo med Donyell Malen og Eran Zahavi hos gæsterne splittede Ajax’ forsvar.
Et par præcise afleveringer frem i banen blev afsluttet med en smuk hælaflevering fra Malen til Zahavi, som sikkert halvflugtede føringen ind i fri position.
Bolden var mest på Ajax-fødder og oftest i nærheden af gæsternes felt. Men de farlige aktioner kom i modsatte ende. Og Malen og Zahavi havde mere i ærmet midtvejs i halvlegen på endnu en kontra.
Denne gang førte gode kombinationer til, at Malen slap fri i venstre side, hvorfra han fandt Zahavi fri omkring straffesparkspletten. På med en israelsk inderside, og så stod det 2-0.
Ansigterne hos Ajax-spillerne talte sit tydelige sprog. Forundringen ved at kigge på måltavlen var forståelig, for hjemmeholdet spillede fint, men blev straffet af to opspilsfejl.
De 34-dobbelte mestre skal have ros for hurtigt at genfinde gejsten og forblive tro mod konceptet. Det gav pote mod halvlegens slutning.
Dusan Tadic tryllede i venstresiden og fandt Quincy Promes fri foran mål. Hans inderside virkede også. Reduceringen var en realitet.
Fredag sendte Ajax næsten 170 millioner kroner til West Ham for at købe den fransk-ivorianske angriber Sebastien Haller fri.
Efter mindre end fem minutter på banen fra anden halvlegs start scorede han til 2-2, men med en halv fodlængde i offside måtte han se målet blive annulleret.
Nyindkøbet fik dog sat et aftryk på kampen. Efter 65 minutter fik han prikket bolden hen til kantspilleren Antony i feltet, som med en flad afslutning sørgede for udligningen.
Det helt store comeback lurede, og det var da også Ajax, som mest aktivt søgte kampens femte mål. Det kom aldrig, og der er status quo i topstriden mellem de to klubber.
Begge hold pustes i nakken af Vitesse og Feyenoord, der begge har 32 point. Danske Nicolai Jørgensen scorede for sidstnævnte det sidste mål i 2-0-sejren i lokalderbyet ude mod Sparta Rotterdam søndag.
/ritzau/

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Så fik han hul på bylden

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Højbjerg reagerer på skandale

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Blæst bagover af Thomas Frank

FC København har taget kontakt

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Åben for at forlænge med FC København

Brøndby må undvære skadet profil

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Drama – chokfyring i Premier League?

Agent til møde med kæmpeklub

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

AGF – Vejle Boldklub

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Afslører millionløn og særlig aftale

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK