Foran 33.900 tilskuere fik den bare 19-årige dansker Emil Riis Jakobsen i lørdags debut, og selv om det endte med et nederlag på 0-3 ude mod førerholdet PSV, er der ikke noget at sige til, at angriberen har fået smag på mere.
I januar blev Emil Riis Jakobsen udlejet fra engelske Derby County til VVV-Venlo, og måneders tålmodighed blev lørdag tilbagebetalt med et indhop og en debut for den hollandske klub, der samtidig var Emil Riis Jakobsens debut som seniorspiller.
– Det var en rigitg dejlig oplevelse. Det er noget, jeg har arbejdet hårdt for og håbet på længe, så det var en dejlig fornemmelse, da det endelig skete, siger Emil Riis Jakobsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Det var min første seniorkamp og mod nogle af de bedste i Holland. Der var næsten 34.000 tilskuere. Det var bare noget helt andet, end jeg har været vant til. Tempoet, atmosfæren. Det var helt vildt.
Emil Riis Jakobsen forlod i sommeren 2015 dansk fodbold og Randers FC til fordel for Derby, men aftalen med den engelske klub løber ud til sommer, så Emil Riis Jakobsen spiller i den grad også for fremtiden de kommende måneder.
– Jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan komme ind i nogle af de sidste kampe. Min kontrakt løber ud til sommer, så jeg skal også tænke på, hvad jeg skal. Jeg håber, at holdet bliver oppe og ser det sådan, at hvis jeg hjælper holdet, hjælper jeg også mig selv, siger angirberen, der ikke har lukket døren i forhold til at forlænge i Derby:
– Jeg skal beslutte, hvad jeg skal. Jeg vil meget gerne blive ved med at spille voksenfodbold, og det var også derfor, jeg blev lejet ud fra Derby.
Den 19-årige dansker, der har erfaring fra diverse ungdomslandshold, håber på, kom på banen efter 67 minutters spil af opgøret mod PSV, og selv om det endte med et nederlag, har VVV-Venlo 12 point ned til Sparta Rotterdam, der ligger tredjesidst i rækken på en position, der giver playoff om nedrykning. Så klubben ligger gunstigt, og det kan også betyde flere minutter for Jakobsen fremadrettet.
Og hvad der så skal ske til somer, ved angriberen endnu ikke, og han fortæller, at han ikke lukker døren for en retur til dansk fodbold, hvis den rigtige plan er der, og det hele passer.
Emil Riis Jakobsen var lidt involveret i PSVs scoring til 1-0, da han ved et hjørnespark gled ved forreste stolpe. Andre havde også muligheden for at cleare bolden, men midtbanespiller Marco van Ginkel fik scoret kampens første mål.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
