– Det er svært, når man ikke spiller kamp i 3 uger

Danske Mohamed Daramy er ikke på holdet i AFC Ajax. Senest var han med ungdomsholdet. Han fortryder dog ikke sit skifte.



Han blev købt for op mod 100 millioner kroner, men indtil videre er det ikke meget, AFC Ajax har fået ud af danske Mohamed Daramy.

Kantspilleren, der startede efterssæsonen i FC København i forrygende form, har endnu til gode at vise stabiliteten i Ajax, men han arbejder hårdt på at overbevise træner Erik ten Hag om, at han skal have chancen.

Hollænderen har sagt, at danskeren skal blive bedre defenisvt, og det fik Daramy mandag lov til at arbejde på, da han var med i en reserveholdskamp for AFC Ajax.

– Det er svært, når man ikke spiller kamp i tre uger, og så er man pludseligt tilbage på banen. Man mister rytmen, sagde Mohamed Daramy til Het Parool efter kampen for Jong Ajax.

Danskeren har ikke været i startopstillingen siden opgøret mod Besiktas, hvor han blev udskiftet efter de første 45 minutter af kampen.

Kantspilleren er tålmodig.

– Jeg forventede ikke, at jeg med det samme skulle spille i Ajax. Sådan var det også i FCK, da jeg først kom med som ungdomsspiller. Det tog to år, før jeg kom i startopstillingen, siger danskeren.

Selv om han er tålmodig, havde  han håbet på mere.

– Niveauet i Ajax er meget højere. Der er så mange gode fodboldspillere her. Det er selvfølgelig skuffende (ikke at spille mere), men nogle gange går det sådan i fodbold. Jeg fortryder ikke min transfer, og jeg ved, hvad der forventes af mig. Jeg håber på flere minutter, for jeg vil gerne vise offentligheden, hvad jeg kan, siger danskeren.

Mohamed Daramy har indtil videre spillet 11 kampe for AFC Ajax.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

VM-spiller alvorligt skadet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Jagter dansk erstatning

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-talent er blevet solgt

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor nedtur for Superliga-komet

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes