Efter nogle hektiske uger er Brian Priske nu fortid i Feyenoord.
Danskeren har været på en resultatmæssig rutsjebanetur, hvor der har været imponerende højdepunkter og samtidig nedture, som da man blandt andet blev udspillet af Lille i Champions League med tenniscifre.
Tilbage i januar blev han også meldt på vej ud af døren i klubben, og derfor var det ikke nogen overraskelse for Kees Luijckx, der er ekspert på ESPN i Holland, da Tipsbladet fangede ham til et interview om fyringen af Brian Priske.
– Jeg tænkte, at det har jeg hørt før, men denne gang var det seriøst. Og nu vil de have hurtige resultater i Feyenoord, fortæller han, inden han sætter ord på danskerens tid i klubben.
– Muligheden for at imponere har selvfølgelig været der, siden han tiltrådte i sommer. Resultaterne har været gode i Europa, men de har svigtet i de hjemlige turneringer, så det har været lidt ambivalent, hvad han har leveret.
Brian Priske fik en redningskrans, da han leverede et kæmpe resultat i Champions League ved at slå Bayern München med 3-0, men det virker til, at den redningskrans var punkteret allerede, inden han fik den.
– Resultaterne har været skuffende, og netop på den baggrund af det fyrede de ham formentlig. De virkede heller ikke tilfredse inden kampen mod Bayern, og de er røget ud af den nationale cup-turneringen sidenhen. Åbenbart er det kun resultaterne, der gælder, men man kan altid sætte spørgsmålstegn ved, om det er det rigtige at fyre en træner.
– Men som jeg ser det, fik han ikke en fair chance efter den kamp mod Bayern. Der virkede det til, at han ikke havde tilliden. Efter de valgte at holde på ham, var det svært at se, hvordan han skulle genvinde den fulde tillid. Han kunne formentlig mærke det før og efter kampen, så det var en umulig situation at arbejde sig tilbage fra, at det var under opsejling.
Og netop det, at klubben fra Rotterdam så hurtigt efter, at de i første omgang fredede danskeren, vælger at fyre ham, sender ifølge Kees Luijckx et signal om, at de ikke stolede på den tidligere FC Midtjylland-cheftræner.
– Vi kan se nu, at han ikke fik en fair chance i de seneste uger, når man er ved at fyre en træner, som man så holder fast i og lader sidde på tronen, så er det ikke en fair chance, når der er så mange ting, der arbejder mod ham. De har ikke her givet ham muligheden for at genopbygge tilliden til projektet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Satte intet aftryk
Brian Priske kom til Feyenoord efter flere fremragende sæsoner hos Sparta Prag, som husker ham som en af de store trænere i nyere tid. Men han vil ikke helt blive husket på samme måde i Feyenoord, hvor han kun nåede at sætte sine fodspor i godt en halv sæson.
– Det er svært at sige, hvordan han bliver husket, da der er forskellige perspektiver, men jeg vil huske ham som ham, der ikke kunne sætte sit personlige aftryk på klubben.
– Han har en særlig måde at arbejde på, hvilket har været anderledes end, hvad Feyenoord plejer at gøre. Hans måde at gøre tingene på blev ikke accepteret, men det er også svært at komme til efter en så succesfuld mand som Arne Slot. At assistenterne også er blevet sparket ud, fortæller mig, at der har været utilfredshed med arbejdsgangen internt i klubben, så der har været flere ting i spil omkring fyringen.
Brian Priske nåede 33 kampe i spidsen for klubben, der 16 gange har vundet det hollandske mesterskab, og forlader dem med et pointgennemsnit på 1,85 pr. kamp.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Kæmpe stjerne besøger København
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Tottenham præsenterer ny træner
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Sverige skal til VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
Melder ud om Kasper Hjulmand
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER