Ekspert: Priske fik ikke en fair chance

Den hollandske fodboldekspert på ESPN Kees Luijckx, sætter overfor Tipsbladet ord på Brian Priskes fyring.



Efter nogle hektiske uger er Brian Priske nu fortid i Feyenoord.

Danskeren har været på en resultatmæssig rutsjebanetur, hvor der har været imponerende højdepunkter og samtidig nedture, som da man blandt andet blev udspillet af Lille i Champions League med tenniscifre.

Tilbage i januar blev han også meldt på vej ud af døren i klubben, og derfor var det ikke nogen overraskelse for Kees Luijckx, der er ekspert på ESPN i Holland, da Tipsbladet fangede ham til et interview om fyringen af Brian Priske.

– Jeg tænkte, at det har jeg hørt før, men denne gang var det seriøst. Og nu vil de have hurtige resultater i Feyenoord, fortæller han, inden han sætter ord på danskerens tid i klubben.

– Muligheden for at imponere har selvfølgelig været der, siden han tiltrådte i sommer. Resultaterne har været gode i Europa, men de har svigtet i de hjemlige turneringer, så det har været lidt ambivalent, hvad han har leveret.

Brian Priske fik en redningskrans, da han leverede et kæmpe resultat i Champions League ved at slå Bayern München med 3-0, men det virker til, at den redningskrans var punkteret allerede, inden han fik den.

– Resultaterne har været skuffende, og netop på den baggrund af det fyrede de ham formentlig. De virkede heller ikke tilfredse inden kampen mod Bayern, og de er røget ud af den nationale cup-turneringen sidenhen. Åbenbart er det kun resultaterne, der gælder, men man kan altid sætte spørgsmålstegn ved, om det er det rigtige at fyre en træner.

– Men som jeg ser det, fik han ikke en fair chance efter den kamp mod Bayern. Der virkede det til, at han ikke havde tilliden. Efter de valgte at holde på ham, var det svært at se, hvordan han skulle genvinde den fulde tillid. Han kunne formentlig mærke det før og efter kampen, så det var en umulig situation at arbejde sig tilbage fra, at det var under opsejling.

Og netop det, at klubben fra Rotterdam så hurtigt efter, at de i første omgang fredede danskeren, vælger at fyre ham, sender ifølge Kees Luijckx et signal om, at de ikke stolede på den tidligere FC Midtjylland-cheftræner.

– Vi kan se nu, at han ikke fik en fair chance i de seneste uger, når man er ved at fyre en træner, som man så holder fast i og lader sidde på tronen, så er det ikke en fair chance, når der er så mange ting, der arbejder mod ham. De har ikke her givet ham muligheden for at genopbygge tilliden til projektet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Kees Luijckx spillede i sin aktive karriere både for Sønderjyske og Silkeborg IF i Superligaen. Foto: Alamy

Satte intet aftryk
Brian Priske kom til Feyenoord efter flere fremragende sæsoner hos Sparta Prag, som husker ham som en af de store trænere i nyere tid. Men han vil ikke helt blive husket på samme måde i Feyenoord, hvor han kun nåede at sætte sine fodspor i godt en halv sæson.

– Det er svært at sige, hvordan han bliver husket, da der er forskellige perspektiver, men jeg vil huske ham som ham, der ikke kunne sætte sit personlige aftryk på klubben.

– Han har en særlig måde at arbejde på, hvilket har været anderledes end, hvad Feyenoord plejer at gøre. Hans måde at gøre tingene på blev ikke accepteret, men det er også svært at komme til efter en så succesfuld mand som Arne Slot. At assistenterne også er blevet sparket ud, fortæller mig, at der har været utilfredshed med arbejdsgangen internt i klubben, så der har været flere ting i spil omkring fyringen.

Brian Priske nåede 33 kampe i spidsen for klubben, der 16 gange har vundet det hollandske mesterskab, og forlader dem med et pointgennemsnit på 1,85 pr. kamp.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC København vil bruge mere data i transfers

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC København afviser konspirationsteori

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Dybt bekymret over VM i USA

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Skal han med Bo Svensson til FC København?

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Klar på chokskifte

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Thomsen jubler over direktør-job

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Varme rygter: Han har været i FC København

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op