Efter nogle hektiske uger er Brian Priske nu fortid i Feyenoord.
Danskeren har været på en resultatmæssig rutsjebanetur, hvor der har været imponerende højdepunkter og samtidig nedture, som da man blandt andet blev udspillet af Lille i Champions League med tenniscifre.
Tilbage i januar blev han også meldt på vej ud af døren i klubben, og derfor var det ikke nogen overraskelse for Kees Luijckx, der er ekspert på ESPN i Holland, da Tipsbladet fangede ham til et interview om fyringen af Brian Priske.
– Jeg tænkte, at det har jeg hørt før, men denne gang var det seriøst. Og nu vil de have hurtige resultater i Feyenoord, fortæller han, inden han sætter ord på danskerens tid i klubben.
– Muligheden for at imponere har selvfølgelig været der, siden han tiltrådte i sommer. Resultaterne har været gode i Europa, men de har svigtet i de hjemlige turneringer, så det har været lidt ambivalent, hvad han har leveret.
Brian Priske fik en redningskrans, da han leverede et kæmpe resultat i Champions League ved at slå Bayern München med 3-0, men det virker til, at den redningskrans var punkteret allerede, inden han fik den.
– Resultaterne har været skuffende, og netop på den baggrund af det fyrede de ham formentlig. De virkede heller ikke tilfredse inden kampen mod Bayern, og de er røget ud af den nationale cup-turneringen sidenhen. Åbenbart er det kun resultaterne, der gælder, men man kan altid sætte spørgsmålstegn ved, om det er det rigtige at fyre en træner.
– Men som jeg ser det, fik han ikke en fair chance efter den kamp mod Bayern. Der virkede det til, at han ikke havde tilliden. Efter de valgte at holde på ham, var det svært at se, hvordan han skulle genvinde den fulde tillid. Han kunne formentlig mærke det før og efter kampen, så det var en umulig situation at arbejde sig tilbage fra, at det var under opsejling.
Og netop det, at klubben fra Rotterdam så hurtigt efter, at de i første omgang fredede danskeren, vælger at fyre ham, sender ifølge Kees Luijckx et signal om, at de ikke stolede på den tidligere FC Midtjylland-cheftræner.
– Vi kan se nu, at han ikke fik en fair chance i de seneste uger, når man er ved at fyre en træner, som man så holder fast i og lader sidde på tronen, så er det ikke en fair chance, når der er så mange ting, der arbejder mod ham. De har ikke her givet ham muligheden for at genopbygge tilliden til projektet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Satte intet aftryk
Brian Priske kom til Feyenoord efter flere fremragende sæsoner hos Sparta Prag, som husker ham som en af de store trænere i nyere tid. Men han vil ikke helt blive husket på samme måde i Feyenoord, hvor han kun nåede at sætte sine fodspor i godt en halv sæson.
– Det er svært at sige, hvordan han bliver husket, da der er forskellige perspektiver, men jeg vil huske ham som ham, der ikke kunne sætte sit personlige aftryk på klubben.
– Han har en særlig måde at arbejde på, hvilket har været anderledes end, hvad Feyenoord plejer at gøre. Hans måde at gøre tingene på blev ikke accepteret, men det er også svært at komme til efter en så succesfuld mand som Arne Slot. At assistenterne også er blevet sparket ud, fortæller mig, at der har været utilfredshed med arbejdsgangen internt i klubben, så der har været flere ting i spil omkring fyringen.
Brian Priske nåede 33 kampe i spidsen for klubben, der 16 gange har vundet det hollandske mesterskab, og forlader dem med et pointgennemsnit på 1,85 pr. kamp.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Joakim Mæhle åbner op
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’