Kasper Hjulmand har været nævnt som et bud på en ny Anderlecht-træner, men ifølge den belgiske fodboldekspert Alexandre Teklak så bør Jesper Fredberg og Anderlechts ledelse tænke sig godt og grundigt om, inden de ansætter endnu en dansker.
Den tidligere forsvarsspiller med mere end 340 kampe i den bedste belgiske række bifalder ellers idéen om Danmarks tidligere landstræner som afløser for Brian Riemer, der blev fyret i sidste uge.
Men ifølge ham bør Anderlecht måske holde en pause med danskerne, for klubbens fans frygter, at Anderlecht nærmest bliver en dansk klub.
– Der skal en vinder til, som har ubestridt legitimitet. Det modsatte af Riemer, der ankom uden, siger han til RTBF og retter fokus mod Kasper Hjulmand:
– Hjulmand vil være et godt og interessant valg, men den nuværende situation er følsom. Fansene vil gå op i trænerens nationalitet, og de vil ikke have, at Anderlecht bliver FC København.
– For fansene er det bedre at tage den med ro, for hvis det mislykkes med Hjulmand, vil hans nationalitet vende tilbage som en boomerang til den sportslige ledelse, siger den 49-årige fodboldekspert.
Kasper Hjulmand blev i sidste uge bragt i spil til jobbet, hvilket giver god mening, da han er ledig på markedet, og Anderlecht er stærkt præget af danskere. Derudover blev Hjulmand sat i forbindelse med jobbet tilbage i 2019.
Men ifølge Het Laatste Nieuws er Hjulmand ikke en del af favoritfeltet, fordi han angiveligt har besluttet sig for at tage et sabbatår.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT