Frygter at Anderlecht bliver FC København

Ifølge belgisk fodboldekspert skal Anderlecht passe på med at ansætte en dansk cheftræner som afløser for Brian Riemer.



Kasper Hjulmand har været nævnt som et bud på en ny Anderlecht-træner, men ifølge den belgiske fodboldekspert Alexandre Teklak så bør Jesper Fredberg og Anderlechts ledelse tænke sig godt og grundigt om, inden de ansætter endnu en dansker. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 340 kampe i den bedste belgiske række bifalder ellers idéen om Danmarks tidligere landstræner som afløser for Brian Riemer, der blev fyret i sidste uge.

Men ifølge ham bør Anderlecht måske holde en pause med danskerne, for klubbens fans frygter, at Anderlecht nærmest bliver en dansk klub.

– Der skal en vinder til, som har ubestridt legitimitet. Det modsatte af Riemer, der ankom uden, siger han til RTBF og retter fokus mod Kasper Hjulmand:

– Hjulmand vil være et godt og interessant valg, men den nuværende situation er følsom. Fansene vil gå op i trænerens nationalitet, og de vil ikke have, at Anderlecht bliver FC København.

– For fansene er det bedre at tage den med ro, for hvis det mislykkes med Hjulmand, vil hans nationalitet vende tilbage som en boomerang til den sportslige ledelse, siger den 49-årige fodboldekspert. 

Kasper Hjulmand blev i sidste uge bragt i spil til jobbet, hvilket giver god mening, da han er ledig på markedet, og Anderlecht er stærkt præget af danskere. Derudover blev Hjulmand sat i forbindelse med jobbet tilbage i 2019. 

Men ifølge Het Laatste Nieuws er Hjulmand ikke en del af favoritfeltet, fordi han angiveligt har besluttet sig for at tage et sabbatår.





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Jeg får så ondt i maven over det

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig