Frygter at Anderlecht bliver FC København

Ifølge belgisk fodboldekspert skal Anderlecht passe på med at ansætte en dansk cheftræner som afløser for Brian Riemer.



Kasper Hjulmand har været nævnt som et bud på en ny Anderlecht-træner, men ifølge den belgiske fodboldekspert Alexandre Teklak så bør Jesper Fredberg og Anderlechts ledelse tænke sig godt og grundigt om, inden de ansætter endnu en dansker. 

Den tidligere forsvarsspiller med mere end 340 kampe i den bedste belgiske række bifalder ellers idéen om Danmarks tidligere landstræner som afløser for Brian Riemer, der blev fyret i sidste uge.

Men ifølge ham bør Anderlecht måske holde en pause med danskerne, for klubbens fans frygter, at Anderlecht nærmest bliver en dansk klub.

– Der skal en vinder til, som har ubestridt legitimitet. Det modsatte af Riemer, der ankom uden, siger han til RTBF og retter fokus mod Kasper Hjulmand:

– Hjulmand vil være et godt og interessant valg, men den nuværende situation er følsom. Fansene vil gå op i trænerens nationalitet, og de vil ikke have, at Anderlecht bliver FC København.

– For fansene er det bedre at tage den med ro, for hvis det mislykkes med Hjulmand, vil hans nationalitet vende tilbage som en boomerang til den sportslige ledelse, siger den 49-årige fodboldekspert. 

Kasper Hjulmand blev i sidste uge bragt i spil til jobbet, hvilket giver god mening, da han er ledig på markedet, og Anderlecht er stærkt præget af danskere. Derudover blev Hjulmand sat i forbindelse med jobbet tilbage i 2019. 

Men ifølge Het Laatste Nieuws er Hjulmand ikke en del af favoritfeltet, fordi han angiveligt har besluttet sig for at tage et sabbatår.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kræver flere hold i Superligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn