Rafael van der Vaart flænser Jordan Henderson

Rafael van der Vaart deler en ordentlig lussing ud til den nye Ajax-midtbanespiller Jordan Henderson.



Den engelske midtbanespiller Jordan Henderson vendte i januar tilbage til Europa efter et halvt år i den saudi-arabiske klub Al-Ettifaq. Her var det hollandske Ajax, der stod klar til at tage imod den tidligere Liverpool-anfører.

Indtil videre er det blevet til fire kampe i Amsterdam-klubben, og det er ikke noget, som Ajax-legenden Rafael van der Vaart er imponeret over. Det fortæller han i hollandske Ziggo Sports fodboldprogram Rondo.

– Ajax har hentet spillere ind med nul kvalitet. Klubben bliver nødt til at komme igennem resten af sæsonen nu. De har hentet Jordan Henderson, siger han og fortsætter:

– Alt, hvad han gør, er at spille en lille aflevering ud til siden eller en lille aflevering tilbage, lyder det fra Rafael van der Vaart.

På torsdag skal den hollandske storklub møde Bodø/Glimt i Conference League, hvor de spillede 2-2 i den første kamp på hjemmebane. Her regner Van der Vaart med, at Ajax med 'alt held i verden' kommer til at gå videre.

– Bagefter er det bedst for dem at blive slået ud og starte på en frisk næste sæson. Som en Ajax-mand bløder mit hjerte. Jeg ved ikke, hvad jeg mere kan sige om dem, fastslår 'Rafa', der havde i alt 12 år i klubben som spiller.

I Æresdivisionen er Ajax i skrivende stund på femtepladsen, hvor de ellers sædvanlige mesterskabsbejlere er hele 26 point efter PSV Eindhoven på førstepladsen i en sæson, hvor de har store vanskeligheder.

Hendersons kontrakt med Ajax løber frem til sommeren 2026.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trist: Marios Oikonomou er død

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Næste sæson skal vi i Europa

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring