Rafael van der Vaart flænser Jordan Henderson

Rafael van der Vaart deler en ordentlig lussing ud til den nye Ajax-midtbanespiller Jordan Henderson.



Den engelske midtbanespiller Jordan Henderson vendte i januar tilbage til Europa efter et halvt år i den saudi-arabiske klub Al-Ettifaq. Her var det hollandske Ajax, der stod klar til at tage imod den tidligere Liverpool-anfører.

Indtil videre er det blevet til fire kampe i Amsterdam-klubben, og det er ikke noget, som Ajax-legenden Rafael van der Vaart er imponeret over. Det fortæller han i hollandske Ziggo Sports fodboldprogram Rondo.

– Ajax har hentet spillere ind med nul kvalitet. Klubben bliver nødt til at komme igennem resten af sæsonen nu. De har hentet Jordan Henderson, siger han og fortsætter:

– Alt, hvad han gør, er at spille en lille aflevering ud til siden eller en lille aflevering tilbage, lyder det fra Rafael van der Vaart.

På torsdag skal den hollandske storklub møde Bodø/Glimt i Conference League, hvor de spillede 2-2 i den første kamp på hjemmebane. Her regner Van der Vaart med, at Ajax med 'alt held i verden' kommer til at gå videre.

– Bagefter er det bedst for dem at blive slået ud og starte på en frisk næste sæson. Som en Ajax-mand bløder mit hjerte. Jeg ved ikke, hvad jeg mere kan sige om dem, fastslår 'Rafa', der havde i alt 12 år i klubben som spiller.

I Æresdivisionen er Ajax i skrivende stund på femtepladsen, hvor de ellers sædvanlige mesterskabsbejlere er hele 26 point efter PSV Eindhoven på førstepladsen i en sæson, hvor de har store vanskeligheder.

Hendersons kontrakt med Ajax løber frem til sommeren 2026.






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jess Thorup fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt transferrygte skydes ned

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’