Rafael van der Vaart flænser Jordan Henderson

Rafael van der Vaart deler en ordentlig lussing ud til den nye Ajax-midtbanespiller Jordan Henderson.



Den engelske midtbanespiller Jordan Henderson vendte i januar tilbage til Europa efter et halvt år i den saudi-arabiske klub Al-Ettifaq. Her var det hollandske Ajax, der stod klar til at tage imod den tidligere Liverpool-anfører.

Indtil videre er det blevet til fire kampe i Amsterdam-klubben, og det er ikke noget, som Ajax-legenden Rafael van der Vaart er imponeret over. Det fortæller han i hollandske Ziggo Sports fodboldprogram Rondo.

– Ajax har hentet spillere ind med nul kvalitet. Klubben bliver nødt til at komme igennem resten af sæsonen nu. De har hentet Jordan Henderson, siger han og fortsætter:

– Alt, hvad han gør, er at spille en lille aflevering ud til siden eller en lille aflevering tilbage, lyder det fra Rafael van der Vaart.

På torsdag skal den hollandske storklub møde Bodø/Glimt i Conference League, hvor de spillede 2-2 i den første kamp på hjemmebane. Her regner Van der Vaart med, at Ajax med 'alt held i verden' kommer til at gå videre.

– Bagefter er det bedst for dem at blive slået ud og starte på en frisk næste sæson. Som en Ajax-mand bløder mit hjerte. Jeg ved ikke, hvad jeg mere kan sige om dem, fastslår 'Rafa', der havde i alt 12 år i klubben som spiller.

I Æresdivisionen er Ajax i skrivende stund på femtepladsen, hvor de ellers sædvanlige mesterskabsbejlere er hele 26 point efter PSV Eindhoven på førstepladsen i en sæson, hvor de har store vanskeligheder.

Hendersons kontrakt med Ajax løber frem til sommeren 2026.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

OB – Silkeborg IF

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF – Sønderjyske

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst