Der er gang i butikken i Ajax i disse dage.
Der mangler en permanent cheftræner i klubben, der skuffende kun blev nummer tre i Æresdivisionen, og forleden blev også klublegenden Edwin van der Sar afskediget fra sit job som direktør.
Der er dog stadig beslutningskompetence i klubben i form af sportsdirektøren Sven Mislintat, tidligere scoutingchef i Borussia Dortmund og Arsenal, en mand der blev hyret i sidste måned.
Tirsdag aften kunne det hollandske medie De Telegraaf berette om Mislintats jagt på en cheftræner, og selvom van der Sar er væk, er Mislintat i fuld sving med at finde en løsning sammen med bestyrelsen.
De Telegraaf meddelte om interesse for Danmarks landstræner Kasper Hjulmand, og det stemmer umiddelbart overens med Tipsbladets oplysninger.
Gode kandidater
Det mest ligefremme valg for Ajax er vikaren Johnny Heitinga, der tog over fra Alfred Schreuder i slutningen af januar og kørte sæsonen færdig for storklubben.
Heitinga havde været ungdomstræner i Ajax i seks år forinden og kender selvsagt klubben indgående.
Kasper Hjulmand nævnes også som kandidat, hvilket dog er betydeligt sværere for Ajax med tanke på landstrænerens kontrakt med DBU, der løber i 13 måneder endnu indtil efter EM-slutrunden i Tyskland.
Den tredje kandidat Kjetil Knutsen fra Bodø/Glimt er blevet sat i forbindelse med utallige trænerjobs i de største ligaer i Europa.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Knutsen dog en særdeles gunstig aftale i Norge, der ganske vist kun løber indtil udgangen af sæsonen i Eliteserien i 2024, men som er svær at matche, da Knutsen honoreres særdeles godt efter Bodøs præstationer på banen og finansielt.
Det gør det til en svær operation at hyre Knutsen væk fra Bodø/Glimt, hvilket også kan være en forklaring på, at den succesrige norske træner aldrig er kommet videre end til listen over mulige kandidater hverken i Premier League eller i de Superliga-klubber, der kan have været interesserede.
Hos DBU er fodbolddirektør Peter Møller umiddelbart rolig trods koblingen mellem landstræneren og jobbet i Amsterdam.
– Det er meget velfortjent at Kasper i følge hollandske medie er eftertragtet i Ajax. Vi har dog en aftale med Hjulmand, og ikke mindst et arbejde foran os, med at kvalificere landsholdet til endnu en slutrunde. Det er det vi har fokus på, siger Peter Møller i en besked til Tipsbladet onsdag formiddag.
Kasper Hjulmands kontrakt med DBU løber til efter EM-slutrunden i Tyskland næste år, og foreløbig har der ikke været tegn på, at en forlængelse er tæt på, selvom DBU offentligt har erklæret sig interesseret i at holde på landstræneren, der tiltrådte i sommeren 2020.
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT