Efter en række overbevisende præstationer i sæsonstarten fik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en skurkerolle i ligakampen mod Kortrijk.
Kort inde i anden halvleg stod franskmanden bag en fatal fejlaflevering, som endte med at koste et straffespark og et direkte rødt kort til Anderlecht-forsvareren Zeno Debast.
Maxime Dupé ville efter 2-2-kampen ikke sige noget om, hvorvidt Kasper Schmeichels ankomst har påvirket ham, men den danske landsholdsmålmand var i hvert fald på plads på tribunen til opgøret, hvor han sad ved siden af Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg.
I det belgiske tv-program 'Extra Time' har eksperten Filip Joos peget på, at Kasper Schmeichel tilsyneladende allerede har en ophøjet status i Anderlecht, idet målmanden sad ved siden af Fredberg.
– Giver det mening, at man som ny spiller gør det? Jeg tror, at Schmeichel er i toppen af hierarkiet i omklædningsrummet. Han er mere end bare en almindelig spiller. Men hvorfor sidder du ved siden af Fredberg? Hvorfor gør du det? Hvorfor sidder du ved siden af din chef under din første kamp? Hvor skulle han have siddet? Alle andre steder end der. På den måde kommer det til at fylde ekstra meget i Dupés hoved, lyder det, ifølge Sporza, fra Joos i tv-programmet.
Ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Philippe Albert har Anderlecht begået en decideret fejl ved at hente Kasper Schmeichel.
– Der var en mangel på aggressivitet mod Kortijk. Der var også individuelle fejl, inklusive en fra Maxime Dupé. Det er ikke overraskende, med tanke på Kasper Schmeichels ankomst. Han er 36 år og hans situation i Nice var usikker, lyder det, ifølge Voetbal Belgie fra Phillippe Albert.
– Det er nu op til træneren at håndtere situationen, men vi tænker ikke, at Schmeichel er blevet hentet for at varme bænken. Jeg ville ikke have hentet ham.
Kasper Schmeichel sad ude med en skade i weekenden, men ifølge Brian Riemer kan den danske landsholdsmålmand potentielt være klar igen allerede i den kommende weekend.
LIVE
TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
MEDIE