Efter en række overbevisende præstationer i sæsonstarten fik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en skurkerolle i ligakampen mod Kortrijk.
Kort inde i anden halvleg stod franskmanden bag en fatal fejlaflevering, som endte med at koste et straffespark og et direkte rødt kort til Anderlecht-forsvareren Zeno Debast.
Maxime Dupé ville efter 2-2-kampen ikke sige noget om, hvorvidt Kasper Schmeichels ankomst har påvirket ham, men den danske landsholdsmålmand var i hvert fald på plads på tribunen til opgøret, hvor han sad ved siden af Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg.
I det belgiske tv-program 'Extra Time' har eksperten Filip Joos peget på, at Kasper Schmeichel tilsyneladende allerede har en ophøjet status i Anderlecht, idet målmanden sad ved siden af Fredberg.
– Giver det mening, at man som ny spiller gør det? Jeg tror, at Schmeichel er i toppen af hierarkiet i omklædningsrummet. Han er mere end bare en almindelig spiller. Men hvorfor sidder du ved siden af Fredberg? Hvorfor gør du det? Hvorfor sidder du ved siden af din chef under din første kamp? Hvor skulle han have siddet? Alle andre steder end der. På den måde kommer det til at fylde ekstra meget i Dupés hoved, lyder det, ifølge Sporza, fra Joos i tv-programmet.
Ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Philippe Albert har Anderlecht begået en decideret fejl ved at hente Kasper Schmeichel.
– Der var en mangel på aggressivitet mod Kortijk. Der var også individuelle fejl, inklusive en fra Maxime Dupé. Det er ikke overraskende, med tanke på Kasper Schmeichels ankomst. Han er 36 år og hans situation i Nice var usikker, lyder det, ifølge Voetbal Belgie fra Phillippe Albert.
– Det er nu op til træneren at håndtere situationen, men vi tænker ikke, at Schmeichel er blevet hentet for at varme bænken. Jeg ville ikke have hentet ham.
Kasper Schmeichel sad ude med en skade i weekenden, men ifølge Brian Riemer kan den danske landsholdsmålmand potentielt være klar igen allerede i den kommende weekend.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Succestræner død af kræft
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT
England – Kroatien
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED