Kritik af Kasper Schmeichel: Hvorfor gør du det?

Med Kasper Schmeichel på plads ved siden af Jesper Fredberg på tribunen begik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en kæmpe brøler, da danskerklubben måtte nøjes med 2-2 mod Kortrijk.



Efter en række overbevisende præstationer i sæsonstarten fik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en skurkerolle i ligakampen mod Kortrijk. 

Kort inde i anden halvleg stod franskmanden bag en fatal fejlaflevering, som endte med at koste et straffespark og et direkte rødt kort til Anderlecht-forsvareren Zeno Debast. 

Maxime Dupé ville efter 2-2-kampen ikke sige noget om, hvorvidt Kasper Schmeichels ankomst har påvirket ham, men den danske landsholdsmålmand var i hvert fald på plads på tribunen til opgøret, hvor han sad ved siden af Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg. 

I det belgiske tv-program 'Extra Time' har eksperten Filip Joos peget på, at Kasper Schmeichel tilsyneladende allerede har en ophøjet status i Anderlecht, idet målmanden sad ved siden af Fredberg. 

– Giver det mening, at man som ny spiller gør det? Jeg tror, at Schmeichel er i toppen af hierarkiet i omklædningsrummet. Han er mere end bare en almindelig spiller. Men hvorfor sidder du ved siden af Fredberg? Hvorfor gør du det? Hvorfor sidder du ved siden af din chef under din første kamp? Hvor skulle han have siddet? Alle andre steder end der. På den måde kommer det til at fylde ekstra meget i Dupés hoved, lyder det, ifølge Sporza, fra Joos i tv-programmet. 

Ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Philippe Albert har Anderlecht begået en decideret fejl ved at hente Kasper Schmeichel. 

– Der var en mangel på aggressivitet mod Kortijk. Der var også individuelle fejl, inklusive en fra Maxime Dupé. Det er ikke overraskende, med tanke på Kasper Schmeichels ankomst. Han er 36 år og hans situation i Nice var usikker, lyder det, ifølge Voetbal Belgie fra Phillippe Albert. 

– Det er nu op til træneren at håndtere situationen, men vi tænker ikke, at Schmeichel er blevet hentet for at varme bænken. Jeg ville ikke have hentet ham. 

Kasper Schmeichel sad ude med en skade i weekenden, men ifølge Brian Riemer kan den danske landsholdsmålmand potentielt være klar igen allerede i den kommende weekend. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Det er han ekstremt god til

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Henter FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’