Kritik af Kasper Schmeichel: Hvorfor gør du det?

Med Kasper Schmeichel på plads ved siden af Jesper Fredberg på tribunen begik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en kæmpe brøler, da danskerklubben måtte nøjes med 2-2 mod Kortrijk.



Efter en række overbevisende præstationer i sæsonstarten fik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en skurkerolle i ligakampen mod Kortrijk. 

Kort inde i anden halvleg stod franskmanden bag en fatal fejlaflevering, som endte med at koste et straffespark og et direkte rødt kort til Anderlecht-forsvareren Zeno Debast. 

Maxime Dupé ville efter 2-2-kampen ikke sige noget om, hvorvidt Kasper Schmeichels ankomst har påvirket ham, men den danske landsholdsmålmand var i hvert fald på plads på tribunen til opgøret, hvor han sad ved siden af Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg. 

I det belgiske tv-program 'Extra Time' har eksperten Filip Joos peget på, at Kasper Schmeichel tilsyneladende allerede har en ophøjet status i Anderlecht, idet målmanden sad ved siden af Fredberg. 

– Giver det mening, at man som ny spiller gør det? Jeg tror, at Schmeichel er i toppen af hierarkiet i omklædningsrummet. Han er mere end bare en almindelig spiller. Men hvorfor sidder du ved siden af Fredberg? Hvorfor gør du det? Hvorfor sidder du ved siden af din chef under din første kamp? Hvor skulle han have siddet? Alle andre steder end der. På den måde kommer det til at fylde ekstra meget i Dupés hoved, lyder det, ifølge Sporza, fra Joos i tv-programmet. 

Ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Philippe Albert har Anderlecht begået en decideret fejl ved at hente Kasper Schmeichel. 

– Der var en mangel på aggressivitet mod Kortijk. Der var også individuelle fejl, inklusive en fra Maxime Dupé. Det er ikke overraskende, med tanke på Kasper Schmeichels ankomst. Han er 36 år og hans situation i Nice var usikker, lyder det, ifølge Voetbal Belgie fra Phillippe Albert. 

– Det er nu op til træneren at håndtere situationen, men vi tænker ikke, at Schmeichel er blevet hentet for at varme bænken. Jeg ville ikke have hentet ham. 

Kasper Schmeichel sad ude med en skade i weekenden, men ifølge Brian Riemer kan den danske landsholdsmålmand potentielt være klar igen allerede i den kommende weekend. 







LIVE

LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC København afviser konspirationsteori

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner