Efter en række overbevisende præstationer i sæsonstarten fik Anderlecht-målmand Maxime Dupé søndag en skurkerolle i ligakampen mod Kortrijk.
Kort inde i anden halvleg stod franskmanden bag en fatal fejlaflevering, som endte med at koste et straffespark og et direkte rødt kort til Anderlecht-forsvareren Zeno Debast.
Maxime Dupé ville efter 2-2-kampen ikke sige noget om, hvorvidt Kasper Schmeichels ankomst har påvirket ham, men den danske landsholdsmålmand var i hvert fald på plads på tribunen til opgøret, hvor han sad ved siden af Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg.
I det belgiske tv-program 'Extra Time' har eksperten Filip Joos peget på, at Kasper Schmeichel tilsyneladende allerede har en ophøjet status i Anderlecht, idet målmanden sad ved siden af Fredberg.
– Giver det mening, at man som ny spiller gør det? Jeg tror, at Schmeichel er i toppen af hierarkiet i omklædningsrummet. Han er mere end bare en almindelig spiller. Men hvorfor sidder du ved siden af Fredberg? Hvorfor gør du det? Hvorfor sidder du ved siden af din chef under din første kamp? Hvor skulle han have siddet? Alle andre steder end der. På den måde kommer det til at fylde ekstra meget i Dupés hoved, lyder det, ifølge Sporza, fra Joos i tv-programmet.
Ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Philippe Albert har Anderlecht begået en decideret fejl ved at hente Kasper Schmeichel.
– Der var en mangel på aggressivitet mod Kortijk. Der var også individuelle fejl, inklusive en fra Maxime Dupé. Det er ikke overraskende, med tanke på Kasper Schmeichels ankomst. Han er 36 år og hans situation i Nice var usikker, lyder det, ifølge Voetbal Belgie fra Phillippe Albert.
– Det er nu op til træneren at håndtere situationen, men vi tænker ikke, at Schmeichel er blevet hentet for at varme bænken. Jeg ville ikke have hentet ham.
Kasper Schmeichel sad ude med en skade i weekenden, men ifølge Brian Riemer kan den danske landsholdsmålmand potentielt være klar igen allerede i den kommende weekend.
LIVE
TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Jess Thorup fyret
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig