Anderlecht sikrede sig tirsdag en markant forstærkning, da Bruxelles-klubben kunne præsentere Thomas Delaney.
Den rutinerede midtbanespiller, der fylder 32 år i næste uge, kommer til Anderlecht efter en sæson med meget begrænset spilletid i Sevilla og Hoffenheim.
Dermed bliver det spændende at se, om Thomas Delaney kan få gang i karrieren igen i det belgiske.
– Anderlecht har tidligere hentet spillere, der var i deres karrieres efterår. Store navne. Og det har ikke altid været en succes, siger den belgiske journalist Jurgen Geril til Tipsbladet.
– Så fansene har det selvfølgelig i baghovedet. ‘Hvorfor henter vi en spiller, der allerede er så gammel, og ikke har det store videresalgspotentiale?’ Omvendt hentede de også Jan Vertonghen sidste år, som allerede var 36 år. Men når man ser Jan spille, så er han i øjeblikket den store chef i Anderlecht. Han er virkelig lederen.
Ifølge Jurgen Geril kan Jan Vertonghens succes ses som en forklaring på, at Jesper Fredberg ikke er bange for at hente en lidt ældre spiller.
– Han er et bevis på, at det er muligt at hente sådan en spiller med succes. Og de spiller ikke europæisk fodbold i denne sæson, så de har kun én kamp om ugen. Så jeg tror, at de er klar til at tage den risiko. De håber, at Delaney kan spille en kamp om ugen, siger Geril.
Sagde nej til FC København
FC København-sportschef Peter Christiansen udtalte tidligere på ugen, at de danske mestre havde præsenteret Thomas Delaney for et lukrativt tilbud.
– Den model, vi gerne ville have, kunne Thomas ikke se sig selv i, og den kunne han få et andet sted. Derfor har han valgt Anderlecht, lød det fra Peter Christiansen i et interview med Viaplay.
Ifølge Jurgen Geril kan det godt tænkes, at det er udsigten til en tre-årig aftale i et danskledet projekt, der i sidste ende overtalte Thomas Delaney til at vælge Anderlecht. Delaney får nemlig en kontrakt frem til 2026, såfremt Anderlecht vælger at gøre brug af købsoptionen i aftalen med Sevilla.
– Jeg har læst i spanske medier, at Anderlecht overtager hans løn, som er på 1,8 millioner euro (13,5 millioner kroner, red.) om året, som Anderlecht vil dække i denne sæson. Men det er ikke bekræftet, siger Jurgen Geril.
– Og når Jesper (Fredberg, red.) lejer en spiller, så vil han også have en købsoption, så den er også inkluderet. Der er snak om, at købsoptionen er på tre millioner euro. Hvis Anderlecht gør brug af den option, så får Delaney en kontrakt på yderligere to år.
– Jeg ved ikke noget om FC København, men måske har udsigten til at spille tre år i den samme klub, under dansk ledelse, fået ham overbevist til at skrive under med Anderlecht.
Thomas Delaney kan i Anderlecht se frem til at have to danske holdkammerater i form af Kasper Dolberg og Anders Dreyer.
Derudover har den belgiske klub også en dansk cheftræner i form af Brian Riemer, og en dansk sportsdirektør i Jesper Fredberg.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Her kan du se FC København mod Viborg FF
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
– Det var en skuffelse
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
