Det er kun lidt over et år siden, at Jacob Neestrup blev forfremmet til cheftræner i FC København, men den blot 35-årige FCK-boss har på kort tid formået at slå sit navn fast som en af de mest lovende danske trænere.
Neestrup førte i sidste uge FC København til en 4-3-sejr over Manchester United i Champions League, og den unge cheftræners succes har også vakt opmærksomhed i udlandet. Senest har det hollandske medie Voetbal Primeur bragt Jacob Neestrup på banen som et potentielt træneremne i den kriseramte storklub Ajax, der angiveligt vil ansætte en ‘ung og progressiv’ træner fra næste sommer af.
Der er blot tale om et rygte, men ifølge den tidligere landstræner og Ajax-træner Morten Olsen er det ikke utænkeligt, at Jacob Neestrup er på Amsterdam-klubbens radar.
– Som du selv siger, så er det jo spekulationer. Men han har jo gjort opmærksom på sig selv som en ung træner, der har haft et imponerende forløb først i Viborg og nu også både internationalt og nationalt med FCK.
– Det er en ung gut, som nu har prøvet en hel del og har gjort det godt. Og det giver selvfølgelig genklang i Europa, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Er det i dine øjne realistisk, at en europæisk storklub som Ajax kigger mod den danske Superliga for at hente en cheftræner?
– Jeg tror ikke, at det er nogen hemmelighed, at Ajax har været interesseret i Kasper Hjulmand. Han har så valgt det, han har valgt lige nu, og så kigger man selvfølgelig også på, om der er andre i Danmark, som gør det godt. Og man kigger på, hvordan de spiller.
– Ajax er jo en klub, der har en vis form for filosofi, men den ændrer sig også lidt hen ad vejen. Men man kigger selvfølgelig efter trænere, som gør det godt, og især unge trænere. Og de har været lidt uheldige på det seneste, hvor trænerne har været der en måned eller et halvt år. Så der er ingen tvivl om, at de vil gøre et grundigt stykke arbejde. Så jo, det er spekulationer, men for mig lyder det ikke helt skævt, siger Morten Olsen.
Hvordan har det været for dig at følge Ajax i denne sæson?
– Det er jo forfærdeligt. Det er vel ikke sket før, at de er faldet så langt. I hvert fald ikke i den tid, jeg har fulgt Ajax. Man laver fejl, og måske er der for mange, der er forsvundet. Og så har man hentet nye. En ny teknisk direktør, som så i mellemtiden også er blevet fyret (Sven Mislintat, red.). Og så er der Edwin van der Sar og nogle andre, der jo har Ajax-DNA’et (som også er forsvundet, red.). Det er jo det, der også er vigtigt.
– De søger folk, som kan arbejde med den filosofi, både på og uden for banen, og det gælder både spillere og trænere. Så det er da glædeligt, at der er nogle danske trænere… bare det, at de bliver nævnt, er både flot og imponerende. Det viser bare, hvor vi står med dansk fodbold lige nu, synes jeg. Gode klubhold, godt landshold og mange gode unge trænere, siger Morten Olsen.
Morten Olsen var selv cheftræner for Ajax fra sommeren 1997 og frem til november 1998, og nåede i sin tid i Amsterdam-klubben at vinde både mesterskabet og pokalturneringen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
