Det er kun lidt over et år siden, at Jacob Neestrup blev forfremmet til cheftræner i FC København, men den blot 35-årige FCK-boss har på kort tid formået at slå sit navn fast som en af de mest lovende danske trænere.
Neestrup førte i sidste uge FC København til en 4-3-sejr over Manchester United i Champions League, og den unge cheftræners succes har også vakt opmærksomhed i udlandet. Senest har det hollandske medie Voetbal Primeur bragt Jacob Neestrup på banen som et potentielt træneremne i den kriseramte storklub Ajax, der angiveligt vil ansætte en ‘ung og progressiv’ træner fra næste sommer af.
Der er blot tale om et rygte, men ifølge den tidligere landstræner og Ajax-træner Morten Olsen er det ikke utænkeligt, at Jacob Neestrup er på Amsterdam-klubbens radar.
– Som du selv siger, så er det jo spekulationer. Men han har jo gjort opmærksom på sig selv som en ung træner, der har haft et imponerende forløb først i Viborg og nu også både internationalt og nationalt med FCK.
– Det er en ung gut, som nu har prøvet en hel del og har gjort det godt. Og det giver selvfølgelig genklang i Europa, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Er det i dine øjne realistisk, at en europæisk storklub som Ajax kigger mod den danske Superliga for at hente en cheftræner?
– Jeg tror ikke, at det er nogen hemmelighed, at Ajax har været interesseret i Kasper Hjulmand. Han har så valgt det, han har valgt lige nu, og så kigger man selvfølgelig også på, om der er andre i Danmark, som gør det godt. Og man kigger på, hvordan de spiller.
– Ajax er jo en klub, der har en vis form for filosofi, men den ændrer sig også lidt hen ad vejen. Men man kigger selvfølgelig efter trænere, som gør det godt, og især unge trænere. Og de har været lidt uheldige på det seneste, hvor trænerne har været der en måned eller et halvt år. Så der er ingen tvivl om, at de vil gøre et grundigt stykke arbejde. Så jo, det er spekulationer, men for mig lyder det ikke helt skævt, siger Morten Olsen.
Hvordan har det været for dig at følge Ajax i denne sæson?
– Det er jo forfærdeligt. Det er vel ikke sket før, at de er faldet så langt. I hvert fald ikke i den tid, jeg har fulgt Ajax. Man laver fejl, og måske er der for mange, der er forsvundet. Og så har man hentet nye. En ny teknisk direktør, som så i mellemtiden også er blevet fyret (Sven Mislintat, red.). Og så er der Edwin van der Sar og nogle andre, der jo har Ajax-DNA’et (som også er forsvundet, red.). Det er jo det, der også er vigtigt.
– De søger folk, som kan arbejde med den filosofi, både på og uden for banen, og det gælder både spillere og trænere. Så det er da glædeligt, at der er nogle danske trænere… bare det, at de bliver nævnt, er både flot og imponerende. Det viser bare, hvor vi står med dansk fodbold lige nu, synes jeg. Gode klubhold, godt landshold og mange gode unge trænere, siger Morten Olsen.
Morten Olsen var selv cheftræner for Ajax fra sommeren 1997 og frem til november 1998, og nåede i sin tid i Amsterdam-klubben at vinde både mesterskabet og pokalturneringen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
LIVE: Barcelona – FC København
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Færdig i dansk klub
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
