Det er kun lidt over et år siden, at Jacob Neestrup blev forfremmet til cheftræner i FC København, men den blot 35-årige FCK-boss har på kort tid formået at slå sit navn fast som en af de mest lovende danske trænere.
Neestrup førte i sidste uge FC København til en 4-3-sejr over Manchester United i Champions League, og den unge cheftræners succes har også vakt opmærksomhed i udlandet. Senest har det hollandske medie Voetbal Primeur bragt Jacob Neestrup på banen som et potentielt træneremne i den kriseramte storklub Ajax, der angiveligt vil ansætte en ‘ung og progressiv’ træner fra næste sommer af.
Der er blot tale om et rygte, men ifølge den tidligere landstræner og Ajax-træner Morten Olsen er det ikke utænkeligt, at Jacob Neestrup er på Amsterdam-klubbens radar.
– Som du selv siger, så er det jo spekulationer. Men han har jo gjort opmærksom på sig selv som en ung træner, der har haft et imponerende forløb først i Viborg og nu også både internationalt og nationalt med FCK.
– Det er en ung gut, som nu har prøvet en hel del og har gjort det godt. Og det giver selvfølgelig genklang i Europa, siger Morten Olsen til Tipsbladet.
Er det i dine øjne realistisk, at en europæisk storklub som Ajax kigger mod den danske Superliga for at hente en cheftræner?
– Jeg tror ikke, at det er nogen hemmelighed, at Ajax har været interesseret i Kasper Hjulmand. Han har så valgt det, han har valgt lige nu, og så kigger man selvfølgelig også på, om der er andre i Danmark, som gør det godt. Og man kigger på, hvordan de spiller.
– Ajax er jo en klub, der har en vis form for filosofi, men den ændrer sig også lidt hen ad vejen. Men man kigger selvfølgelig efter trænere, som gør det godt, og især unge trænere. Og de har været lidt uheldige på det seneste, hvor trænerne har været der en måned eller et halvt år. Så der er ingen tvivl om, at de vil gøre et grundigt stykke arbejde. Så jo, det er spekulationer, men for mig lyder det ikke helt skævt, siger Morten Olsen.
Hvordan har det været for dig at følge Ajax i denne sæson?
– Det er jo forfærdeligt. Det er vel ikke sket før, at de er faldet så langt. I hvert fald ikke i den tid, jeg har fulgt Ajax. Man laver fejl, og måske er der for mange, der er forsvundet. Og så har man hentet nye. En ny teknisk direktør, som så i mellemtiden også er blevet fyret (Sven Mislintat, red.). Og så er der Edwin van der Sar og nogle andre, der jo har Ajax-DNA’et (som også er forsvundet, red.). Det er jo det, der også er vigtigt.
– De søger folk, som kan arbejde med den filosofi, både på og uden for banen, og det gælder både spillere og trænere. Så det er da glædeligt, at der er nogle danske trænere… bare det, at de bliver nævnt, er både flot og imponerende. Det viser bare, hvor vi står med dansk fodbold lige nu, synes jeg. Gode klubhold, godt landshold og mange gode unge trænere, siger Morten Olsen.
Morten Olsen var selv cheftræner for Ajax fra sommeren 1997 og frem til november 1998, og nåede i sin tid i Amsterdam-klubben at vinde både mesterskabet og pokalturneringen.
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
