Neestrup til Ajax? Man kigger også i Danmark

Jacob Neestrup er på rygtebasis blevet sat i forbindelse med Ajax, og ifølge Morten Olsen vil det give god mening, hvis den hollandske storklub har den succesfulde FC København-træner på radaren.



Det er kun lidt over et år siden, at Jacob Neestrup blev forfremmet til cheftræner i FC København, men den blot 35-årige FCK-boss har på kort tid formået at slå sit navn fast som en af de mest lovende danske trænere.

Neestrup førte i sidste uge FC København til en 4-3-sejr over Manchester United i Champions League, og den unge cheftræners succes har også vakt opmærksomhed i udlandet. Senest har det hollandske medie Voetbal Primeur bragt Jacob Neestrup på banen som et potentielt træneremne i den kriseramte storklub Ajax, der angiveligt vil ansætte en ‘ung og progressiv’ træner fra næste sommer af.

Der er blot tale om et rygte, men ifølge den tidligere landstræner og Ajax-træner Morten Olsen er det ikke utænkeligt, at Jacob Neestrup er på Amsterdam-klubbens radar.

– Som du selv siger, så er det jo spekulationer. Men han har jo gjort opmærksom på sig selv som en ung træner, der har haft et imponerende forløb først i Viborg og nu også både internationalt og nationalt med FCK.

– Det er en ung gut, som nu har prøvet en hel del og har gjort det godt. Og det giver selvfølgelig genklang i Europa, siger Morten Olsen til Tipsbladet.

Er det i dine øjne realistisk, at en europæisk storklub som Ajax kigger mod den danske Superliga for at hente en cheftræner?

– Jeg tror ikke, at det er nogen hemmelighed, at Ajax har været interesseret i Kasper Hjulmand. Han har så valgt det, han har valgt lige nu, og så kigger man selvfølgelig også på, om der er andre i Danmark, som gør det godt. Og man kigger på, hvordan de spiller.

– Ajax er jo en klub, der har en vis form for filosofi, men den ændrer sig også lidt hen ad vejen. Men man kigger selvfølgelig efter trænere, som gør det godt, og især unge trænere. Og de har været lidt uheldige på det seneste, hvor trænerne har været der en måned eller et halvt år. Så der er ingen tvivl om, at de vil gøre et grundigt stykke arbejde. Så jo, det er spekulationer, men for mig lyder det ikke helt skævt, siger Morten Olsen.

Hvordan har det været for dig at følge Ajax i denne sæson?

– Det er jo forfærdeligt. Det er vel ikke sket før, at de er faldet så langt. I hvert fald ikke i den tid, jeg har fulgt Ajax. Man laver fejl, og måske er der for mange, der er forsvundet. Og så har man hentet nye. En ny teknisk direktør, som så i mellemtiden også er blevet fyret (Sven Mislintat, red.). Og så er der Edwin van der Sar og nogle andre, der jo har Ajax-DNA’et (som også er forsvundet, red.). Det er jo det, der også er vigtigt.

– De søger folk, som kan arbejde med den filosofi, både på og uden for banen, og det gælder både spillere og trænere. Så det er da glædeligt, at der er nogle danske trænere… bare det, at de bliver nævnt, er både flot og imponerende. Det viser bare, hvor vi står med dansk fodbold lige nu, synes jeg. Gode klubhold, godt landshold og mange gode unge trænere, siger Morten Olsen.

Morten Olsen var selv cheftræner for Ajax fra sommeren 1997 og frem til november 1998, og nåede i sin tid i Amsterdam-klubben at vinde både mesterskabet og pokalturneringen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Godt nyt – nu er han landet i København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Snestorm kan udfordre OB

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Derfor var Moukoko vraget

Hård dom over Franks fremtid

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’