‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Kasper Dolberg var fraværende, da Ajax lørdag tabte til Panathinaikos, og ifølge Het Parool kan det skyldes interesse fra FC Midtjylland.



FC Midtjylland har flirtet åbent med Kasper Dolberg i de seneste uger, og meget tyder på, at der kan være gode muligheder for at hente den danske bomber i dette transfervindue.

Lørdag spillede Ajax deres første testkamp i opstarten, da Panathinaikos kom på besøg i Ermelo, vest for Amsterdam. Her blev det til en 3-1-sejr til Jacob Neestrups tropper i en kamp, hvor hverken Anton Gaaei eller Kasper Dolberg kom i aktion for hollænderne.

Het Parool har peget på tre centrale punkter fra Michels første kamp i spidsen for Ajax, hvor den hollandske avis blandt andet fokuserer på fraværende spillere, hvor Mika Godts gled ud af startopstillingen af personlige årsager.

– Overraskende var det, at Anton Gaaei, Kasper Dolberg, Rayane Bounida og Oliver Edvarsen også fraværende. Ifølge Ajax var forklaringen, at de havde mindre skavanker efter en hård uge på træningsbanen og derfor ikke var helt klar til at spille, skriver Het Parool og tilføjer, at Kasper Dolbergs afløser, Don-Angelou Konadu, stod for Ajax’ enlige scoring.

Avisen skriver endvidere, at den danske landsholdsangriber har fået grønt lys til at skifte klub.

– Det står klart, at Cruyff (teknisk direktør i Ajax, Jordi Cruyff, red.) har givet Dolberg tilladelse til at skifte klub. Den danske angriber har konkret interesse fra FC Midtjylland. Hans fravær er måske relateret til det, skriver Het Parool.

Avisen peger på, at Anton Gaaei, der altså også var fraværende, har interesse fra Bundesligaen. Ifølge Algemeen Dagblad er det Eintracht Frankfurt, der lurer på den tidligere Viborg-profil som erstatning for Rasmus Nissen Kristensen.

Het Parool skriver, at Jordi Cruyff ser det som en absolut nødvendighed at gennemføre en stor udskiftning i spillertruppen, hvis Ajax skal have en chance for at spille med om trofæer i næste sæson.

– Det er Cruyffs målsætning, fordi han fortsat leder efter forstærkninger til samtlige kæder. Det kræver dog penge, og her repræsenterer Dolberg og Gaaei en transferværdi, som kan bidrage til at skabe plads i budgettet, skriver Het Parool.

Ajax betalte sidste sommer 75 millioner kroner for Kasper Dolberg, da hollænderne hentede den 28-årige angriber i Anderlecht. Spørgsmålet er nu, hvad Jordi Cruyff forlanger for Kasper Dolberg her et år senere.





LIVE

Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

De køber rettighederne til FCK-kamp

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

AGF snydt for ny profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Vil vinde Conference League med FCK

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

OB køber angriberen Alexander Ahl-Holmström

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

‘Det er noget afsindigt rod’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Sønderjyske

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel