Perez revser Yankuba Minteh: Tror han er blind

Kenneth Perez langer ud efter den tidligere OB-komet Yankuba Minteh, hvis præstationer for Feyenoord han mener er undervældende.



Så er Kenneth Perez ude med riven igen. Denne gang er det den tidligere OB-profil Yankuba Minteh, som står for skud.

Den 19-årige gambier er i denne sæson udlejet fra Newcastle United til Feyenoord, og med Minteh på holdet har Rotterdam-klubben ikke tabt en eneste af sæsonens første ni ligakampe – den tidligere OB'er har tilmed bidraget med tre scoringer. 

Det er dog ikke alle, der er imponerede over det gambiske stortalent, og blandt kritikerne er Kenneth Perez, der især mener, at Yankuba Minteh mangler overblik.

– Jeg tror, at Minteh er blind, siger den danske fodboldekspert, der arbejder for både TV 2 og ESPN, ifølge Voetbalprimeur.

Han mener, at offensivspillerens mangler kom til udtryk lørdag, hvor Feyenoord godt nok vandt 4-0 over Vitesse, men hvor Yankuba Minteh efter hans mening leverede en dårlig præstation.

– Han gjorde virkelig alt galt. Jeg så ham i en kamp, hvor han viste ret godt overblik og gjorde gode ting, men nu er han faldet meget langt tilbage, konstaterer Kenneth Perez. 

Danskerens ekspertkollega Karim El Ahmadi er enig med Kenneth Perez og påpeger, at Yankuba Minteh også mangler andet end overblik.

– Han mangler meget rent teknisk. Måske kan han forbedre sig og træffe bedre valg, men lige nu spiller han som en ung dreng, der kun fokuserer på sin egen personlige succes, siger El Ahmadi.

Yankuba Minteh blev i sommer købt af Newcastle United for 50 millioner kroner, og han blev med det samme udlejet til Feyenoord, hvor han skal gøres klar til på sigt at kunne begå sig i Premier League.

Lejeaftalen gælder for hele indeværende sæson. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tottenham jagter choktransfer

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper