Så er Kenneth Perez ude med riven igen. Denne gang er det den tidligere OB-profil Yankuba Minteh, som står for skud.
Den 19-årige gambier er i denne sæson udlejet fra Newcastle United til Feyenoord, og med Minteh på holdet har Rotterdam-klubben ikke tabt en eneste af sæsonens første ni ligakampe – den tidligere OB'er har tilmed bidraget med tre scoringer.
Det er dog ikke alle, der er imponerede over det gambiske stortalent, og blandt kritikerne er Kenneth Perez, der især mener, at Yankuba Minteh mangler overblik.
– Jeg tror, at Minteh er blind, siger den danske fodboldekspert, der arbejder for både TV 2 og ESPN, ifølge Voetbalprimeur.
Han mener, at offensivspillerens mangler kom til udtryk lørdag, hvor Feyenoord godt nok vandt 4-0 over Vitesse, men hvor Yankuba Minteh efter hans mening leverede en dårlig præstation.
– Han gjorde virkelig alt galt. Jeg så ham i en kamp, hvor han viste ret godt overblik og gjorde gode ting, men nu er han faldet meget langt tilbage, konstaterer Kenneth Perez.
Danskerens ekspertkollega Karim El Ahmadi er enig med Kenneth Perez og påpeger, at Yankuba Minteh også mangler andet end overblik.
– Han mangler meget rent teknisk. Måske kan han forbedre sig og træffe bedre valg, men lige nu spiller han som en ung dreng, der kun fokuserer på sin egen personlige succes, siger El Ahmadi.
Yankuba Minteh blev i sommer købt af Newcastle United for 50 millioner kroner, og han blev med det samme udlejet til Feyenoord, hvor han skal gøres klar til på sigt at kunne begå sig i Premier League.
Lejeaftalen gælder for hele indeværende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
VM-Vækkeuret: Alvorlig skade overskygger målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
Skotland – Marokko
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED