Perez revser Yankuba Minteh: Tror han er blind

Kenneth Perez langer ud efter den tidligere OB-komet Yankuba Minteh, hvis præstationer for Feyenoord han mener er undervældende.



Så er Kenneth Perez ude med riven igen. Denne gang er det den tidligere OB-profil Yankuba Minteh, som står for skud.

Den 19-årige gambier er i denne sæson udlejet fra Newcastle United til Feyenoord, og med Minteh på holdet har Rotterdam-klubben ikke tabt en eneste af sæsonens første ni ligakampe – den tidligere OB'er har tilmed bidraget med tre scoringer. 

Det er dog ikke alle, der er imponerede over det gambiske stortalent, og blandt kritikerne er Kenneth Perez, der især mener, at Yankuba Minteh mangler overblik.

– Jeg tror, at Minteh er blind, siger den danske fodboldekspert, der arbejder for både TV 2 og ESPN, ifølge Voetbalprimeur.

Han mener, at offensivspillerens mangler kom til udtryk lørdag, hvor Feyenoord godt nok vandt 4-0 over Vitesse, men hvor Yankuba Minteh efter hans mening leverede en dårlig præstation.

– Han gjorde virkelig alt galt. Jeg så ham i en kamp, hvor han viste ret godt overblik og gjorde gode ting, men nu er han faldet meget langt tilbage, konstaterer Kenneth Perez. 

Danskerens ekspertkollega Karim El Ahmadi er enig med Kenneth Perez og påpeger, at Yankuba Minteh også mangler andet end overblik.

– Han mangler meget rent teknisk. Måske kan han forbedre sig og træffe bedre valg, men lige nu spiller han som en ung dreng, der kun fokuserer på sin egen personlige succes, siger El Ahmadi.

Yankuba Minteh blev i sommer købt af Newcastle United for 50 millioner kroner, og han blev med det samme udlejet til Feyenoord, hvor han skal gøres klar til på sigt at kunne begå sig i Premier League.

Lejeaftalen gælder for hele indeværende sæson. 







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Thomas Delaney teaser

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lyon forhandler med dansk profil

Vil hente FC Midtjylland-profil