Så er Kenneth Perez ude med riven igen. Denne gang er det den tidligere OB-profil Yankuba Minteh, som står for skud.
Den 19-årige gambier er i denne sæson udlejet fra Newcastle United til Feyenoord, og med Minteh på holdet har Rotterdam-klubben ikke tabt en eneste af sæsonens første ni ligakampe – den tidligere OB'er har tilmed bidraget med tre scoringer.
Det er dog ikke alle, der er imponerede over det gambiske stortalent, og blandt kritikerne er Kenneth Perez, der især mener, at Yankuba Minteh mangler overblik.
– Jeg tror, at Minteh er blind, siger den danske fodboldekspert, der arbejder for både TV 2 og ESPN, ifølge Voetbalprimeur.
Han mener, at offensivspillerens mangler kom til udtryk lørdag, hvor Feyenoord godt nok vandt 4-0 over Vitesse, men hvor Yankuba Minteh efter hans mening leverede en dårlig præstation.
– Han gjorde virkelig alt galt. Jeg så ham i en kamp, hvor han viste ret godt overblik og gjorde gode ting, men nu er han faldet meget langt tilbage, konstaterer Kenneth Perez.
Danskerens ekspertkollega Karim El Ahmadi er enig med Kenneth Perez og påpeger, at Yankuba Minteh også mangler andet end overblik.
– Han mangler meget rent teknisk. Måske kan han forbedre sig og træffe bedre valg, men lige nu spiller han som en ung dreng, der kun fokuserer på sin egen personlige succes, siger El Ahmadi.
Yankuba Minteh blev i sommer købt af Newcastle United for 50 millioner kroner, og han blev med det samme udlejet til Feyenoord, hvor han skal gøres klar til på sigt at kunne begå sig i Premier League.
Lejeaftalen gælder for hele indeværende sæson.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART