Peter Hyballa i interview: Jeg er et dyr

Den tidligere Esbjerg-træner trækker overskrifter i det hollandske, efter hans hold slog MVV Maastricht og fortsat kæmper om oprykning.



Sæsonen er for de fleste hold slut i de bedste hollandske rækker, men for Peter Hyballas Den Bosch spilles der videre, da klubben er en del af oprykningsspillet om at komme i den bedste hollandske række.

Klubben vandt lørdag med 4-1 ude over MVV Maastricht og har dermed sikret sig en samlet sejr, der sender klubben i semifinalen i ræset om at få en billet til Eredivisie.

Men der var alligevel malurt i bægeret, som fik Peter Hyballa til at være rasende sidst i opgøret: Målmand Roy Kortsmit fik rødt kort med syv minutter igen af opgøret, hvor Peter Hyballa ikke havde flere udskiftninger til rådighed. Så Jort van der Sande måtte passe kassen til sidst i opgøret.

– Ved du hvorfor – du vil helt klart høre det fra mig. På grund af Roys røde kort. Hvad skal jeg sige? Jeg var rasende, men så skiftede jeg gear og tænkte, at Jort van der Sande allerede var angriber og entertainer, så nu kunne han også være målmand. Jeg havde brugt alle min udskiftninger, for jeg havde ikke regnet med, at vi ville få rødt kort, sagde Peter Hyballa til ESPN efter opgøret.

Derefter blev han mere positiv.

– Vi vandt 4-1, og jeg ender med at tale negativt. Det er underligt. Vi spillede fantastisk, og vi har gjort det fremragende siden januar. I første halvleg var vi perfekt i vores pres, og da vi spillede 10 mod 11 stod vi dybt og var alligevel i stand til at slå kontra og score, siger Peter Hyballa, der derefter skød brystet frem og meldte sig selv og holdet klar til opgøret mod FC Emmen, hvor den første semifinalen vneter på onsdag. 

– Vi skal nok blive klar til onsdag. I aften skal jeg have en øl med holdet. To øl er også fint. Og så skal jeg have en whiskey til min stemme. Jeg er klar igen i morgen, for jeg er et dyr.

Peter Hyballa er i Danmark mest kendt for sin tid i Esbjerg fB i sommeren og efteråret 2021, hvor han blev beskyldt af truppen for at udøver psykisk og fysisk vold. Han endte med ikke at være træner i EfB længe.

EfB endte med at rykke ud af 1. division, og nu kæmper klubben for at komme tilbage til den næstbedste række i Danmark.

Hollænderen har afvist beskyldningerne fra EfB-truppen.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Stort medie fremhæver FCM-flop

– De lignede lort!

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Stor skuffelse

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

FC København viser interesse for Udinese-spiller