Sæsonen er for de fleste hold slut i de bedste hollandske rækker, men for Peter Hyballas Den Bosch spilles der videre, da klubben er en del af oprykningsspillet om at komme i den bedste hollandske række.
Klubben vandt lørdag med 4-1 ude over MVV Maastricht og har dermed sikret sig en samlet sejr, der sender klubben i semifinalen i ræset om at få en billet til Eredivisie.
Men der var alligevel malurt i bægeret, som fik Peter Hyballa til at være rasende sidst i opgøret: Målmand Roy Kortsmit fik rødt kort med syv minutter igen af opgøret, hvor Peter Hyballa ikke havde flere udskiftninger til rådighed. Så Jort van der Sande måtte passe kassen til sidst i opgøret.
– Ved du hvorfor – du vil helt klart høre det fra mig. På grund af Roys røde kort. Hvad skal jeg sige? Jeg var rasende, men så skiftede jeg gear og tænkte, at Jort van der Sande allerede var angriber og entertainer, så nu kunne han også være målmand. Jeg havde brugt alle min udskiftninger, for jeg havde ikke regnet med, at vi ville få rødt kort, sagde Peter Hyballa til ESPN efter opgøret.
Derefter blev han mere positiv.
– Vi vandt 4-1, og jeg ender med at tale negativt. Det er underligt. Vi spillede fantastisk, og vi har gjort det fremragende siden januar. I første halvleg var vi perfekt i vores pres, og da vi spillede 10 mod 11 stod vi dybt og var alligevel i stand til at slå kontra og score, siger Peter Hyballa, der derefter skød brystet frem og meldte sig selv og holdet klar til opgøret mod FC Emmen, hvor den første semifinalen vneter på onsdag.
– Vi skal nok blive klar til onsdag. I aften skal jeg have en øl med holdet. To øl er også fint. Og så skal jeg have en whiskey til min stemme. Jeg er klar igen i morgen, for jeg er et dyr.
Peter Hyballa er i Danmark mest kendt for sin tid i Esbjerg fB i sommeren og efteråret 2021, hvor han blev beskyldt af truppen for at udøver psykisk og fysisk vold. Han endte med ikke at være træner i EfB længe.
EfB endte med at rykke ud af 1. division, og nu kæmper klubben for at komme tilbage til den næstbedste række i Danmark.
Hollænderen har afvist beskyldningerne fra EfB-truppen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker