Peter Hyballa i interview: Jeg er et dyr

Den tidligere Esbjerg-træner trækker overskrifter i det hollandske, efter hans hold slog MVV Maastricht og fortsat kæmper om oprykning.



Sæsonen er for de fleste hold slut i de bedste hollandske rækker, men for Peter Hyballas Den Bosch spilles der videre, da klubben er en del af oprykningsspillet om at komme i den bedste hollandske række.

Klubben vandt lørdag med 4-1 ude over MVV Maastricht og har dermed sikret sig en samlet sejr, der sender klubben i semifinalen i ræset om at få en billet til Eredivisie.

Men der var alligevel malurt i bægeret, som fik Peter Hyballa til at være rasende sidst i opgøret: Målmand Roy Kortsmit fik rødt kort med syv minutter igen af opgøret, hvor Peter Hyballa ikke havde flere udskiftninger til rådighed. Så Jort van der Sande måtte passe kassen til sidst i opgøret.

– Ved du hvorfor – du vil helt klart høre det fra mig. På grund af Roys røde kort. Hvad skal jeg sige? Jeg var rasende, men så skiftede jeg gear og tænkte, at Jort van der Sande allerede var angriber og entertainer, så nu kunne han også være målmand. Jeg havde brugt alle min udskiftninger, for jeg havde ikke regnet med, at vi ville få rødt kort, sagde Peter Hyballa til ESPN efter opgøret.

Derefter blev han mere positiv.

– Vi vandt 4-1, og jeg ender med at tale negativt. Det er underligt. Vi spillede fantastisk, og vi har gjort det fremragende siden januar. I første halvleg var vi perfekt i vores pres, og da vi spillede 10 mod 11 stod vi dybt og var alligevel i stand til at slå kontra og score, siger Peter Hyballa, der derefter skød brystet frem og meldte sig selv og holdet klar til opgøret mod FC Emmen, hvor den første semifinalen vneter på onsdag. 

– Vi skal nok blive klar til onsdag. I aften skal jeg have en øl med holdet. To øl er også fint. Og så skal jeg have en whiskey til min stemme. Jeg er klar igen i morgen, for jeg er et dyr.

Peter Hyballa er i Danmark mest kendt for sin tid i Esbjerg fB i sommeren og efteråret 2021, hvor han blev beskyldt af truppen for at udøver psykisk og fysisk vold. Han endte med ikke at være træner i EfB længe.

EfB endte med at rykke ud af 1. division, og nu kæmper klubben for at komme tilbage til den næstbedste række i Danmark.

Hollænderen har afvist beskyldningerne fra EfB-truppen.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Brøndby-profil skadet



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Arbejder på angriber-exit

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok over Tottenham

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub lurer på Jonas Wind

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Legender med dyster melding

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’