Ser stor fremgang for Kasper Dolberg

Med trænerskiftet i Anderlecht er Kasper Dolberg begyndt at indgå meget mere i spillet i danskerklubben.



Han fik vist sig godt frem mod Spanien i lørdags og på klubplan går tingene også i den rigtige retning for Kasper Dolberg. 

I den sidste Anderlecht-kamp inden landskampspausen tordnede Kasper Dolberg et langskudsmål i netmaskerne mod Standard Liege, og generelt har den danske landsholdsangriber også været bedre spillende efter trænerskiftet i Anderlecht, hvor David Hubert har afløst Brian Riemer, der blev afskediget for en måneds tid siden. 

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jürgen Geril, der peger på, at Kasper Dolberg havde det lidt svært i begyndelsen af sæsonen. 

– Dolberg var altid på en øde ø foran holdet. Som angriber modtog han mange lange bolde. Når du er enlig angriber som Dolberg i Belgien og modtager den slags lange afleveringer, og står overfor to monstre i midterforsvaret, så vil det altid være vanskeligt at skabe noget på egen hånd, siger Jürgen Geril til Tipsbladet. 

Ifølge Geril, der dækker Anderlecht for Het Nieuwsblad, ser situationen heldigvis anderledes ud nu. 

– Med den nye træner David Hubert spiller de mere offensivt, og de andre spillere er tættere på Dolberg, og det gør det nemmere for ham at indgå i spillet. Han kan kombinere mere og der er flere spillere, der løber i dybden og mod mål, lyder det fra den belgiske journalist. 

– Men vi bliver også nødt til at se det fungere i længere tid, for vi har kun set få kampe indtil videre under Hubert. Det er ikke nemt at spille i Belgien, hvor man står overfor defensive hold, men de første takter under den nye træner har været gode for Dolberg, det er der ingen tvivl om.

Kasper Dolberg og Anderlecht spiller i aften klokken 20.45 på udebane mod Beerschot i den belgiske liga. 

Tipsbladet talte i sidste uge med Kasper Dolberg, hvor den danske landsholdsstjerne blandt andet fremhævede Brian Riemer som en fantastisk træner. Det interview kan du læse her.







LIVE

LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!