Strålede under Frank: Det beviser meget lidt

Det oser ikke af forventninger til den nye danske duo i Anderlecht.



Danskerduoen Jesper Fredberg og Brian Riemer bliver ansigterne på Anderlechts nye satsning om at komme tilbage til toppen af belgisk fodbold.

Fredberg blev kort efter Superliga-sæsonen præsenteret som ny fodbolddirektør i klubben og kort tid efter hev han Thomas Franks højre hånd i Brentford, Brian Riemer, ind som ny cheftræner.

I Belgien rynker man dog på næsen over den danske satsning. Det fortæller den mangeårige belgiske fodboldjournalist på De Standaard, Francois Colin, ifølge voetbalbelgie.be.

– Ansættelsen af både Fredberg og Riemer kan kun kaldes et gigantisk gamble. At Fredberg ender med sin landsmand viser, at hans viden om international fodbold er begrænset. Riemer har aldrig været cheftræner. Han gjorde det angiveligt godt under Thomas Frank, men det beviser meget lidt, lyder den bekymrende mine.

– Både Fredberg og Riemer er ikke hjmmevant i belgisk fodbold og skal bruge flere måneder på at omstille sig. Det vigtigste i Anderlecht er hvad de gør i næste måned i transfervinduet, selvom man nok ikke skal forvente meget andet end danske spillere.

44-årige Brian Riemer har brugt de sidste fire år som assistenttræner for Thomas Frank i Brentford, hvor han har haft stor succes. Desuden har han i mange år haft adskillige roller i FC København.

Rollen som cheftræner er selvfølgelig markant anderledes og man skal stå på mål for meget mere, end tilfældet er som assistenttræner. Men spørger man Riemers danske trænerkollega Glen Riddersholm, så er han mere end klar til opgaven. Det kan du læse mere om HER.

Både Jesper Fredberg og Brian Riemer er blevet udstyret med kontrakter frem til 2024, hvor de skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen af belgisk fodbold.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United