Danskerduoen Jesper Fredberg og Brian Riemer bliver ansigterne på Anderlechts nye satsning om at komme tilbage til toppen af belgisk fodbold.
Fredberg blev kort efter Superliga-sæsonen præsenteret som ny fodbolddirektør i klubben og kort tid efter hev han Thomas Franks højre hånd i Brentford, Brian Riemer, ind som ny cheftræner.
I Belgien rynker man dog på næsen over den danske satsning. Det fortæller den mangeårige belgiske fodboldjournalist på De Standaard, Francois Colin, ifølge voetbalbelgie.be.
– Ansættelsen af både Fredberg og Riemer kan kun kaldes et gigantisk gamble. At Fredberg ender med sin landsmand viser, at hans viden om international fodbold er begrænset. Riemer har aldrig været cheftræner. Han gjorde det angiveligt godt under Thomas Frank, men det beviser meget lidt, lyder den bekymrende mine.
– Både Fredberg og Riemer er ikke hjmmevant i belgisk fodbold og skal bruge flere måneder på at omstille sig. Det vigtigste i Anderlecht er hvad de gør i næste måned i transfervinduet, selvom man nok ikke skal forvente meget andet end danske spillere.
44-årige Brian Riemer har brugt de sidste fire år som assistenttræner for Thomas Frank i Brentford, hvor han har haft stor succes. Desuden har han i mange år haft adskillige roller i FC København.
Rollen som cheftræner er selvfølgelig markant anderledes og man skal stå på mål for meget mere, end tilfældet er som assistenttræner. Men spørger man Riemers danske trænerkollega Glen Riddersholm, så er han mere end klar til opgaven. Det kan du læse mere om HER.
Både Jesper Fredberg og Brian Riemer er blevet udstyret med kontrakter frem til 2024, hvor de skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen af belgisk fodbold.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT