Strålede under Frank: Det beviser meget lidt

Det oser ikke af forventninger til den nye danske duo i Anderlecht.



Danskerduoen Jesper Fredberg og Brian Riemer bliver ansigterne på Anderlechts nye satsning om at komme tilbage til toppen af belgisk fodbold.

Fredberg blev kort efter Superliga-sæsonen præsenteret som ny fodbolddirektør i klubben og kort tid efter hev han Thomas Franks højre hånd i Brentford, Brian Riemer, ind som ny cheftræner.

I Belgien rynker man dog på næsen over den danske satsning. Det fortæller den mangeårige belgiske fodboldjournalist på De Standaard, Francois Colin, ifølge voetbalbelgie.be.

– Ansættelsen af både Fredberg og Riemer kan kun kaldes et gigantisk gamble. At Fredberg ender med sin landsmand viser, at hans viden om international fodbold er begrænset. Riemer har aldrig været cheftræner. Han gjorde det angiveligt godt under Thomas Frank, men det beviser meget lidt, lyder den bekymrende mine.

– Både Fredberg og Riemer er ikke hjmmevant i belgisk fodbold og skal bruge flere måneder på at omstille sig. Det vigtigste i Anderlecht er hvad de gør i næste måned i transfervinduet, selvom man nok ikke skal forvente meget andet end danske spillere.

44-årige Brian Riemer har brugt de sidste fire år som assistenttræner for Thomas Frank i Brentford, hvor han har haft stor succes. Desuden har han i mange år haft adskillige roller i FC København.

Rollen som cheftræner er selvfølgelig markant anderledes og man skal stå på mål for meget mere, end tilfældet er som assistenttræner. Men spørger man Riemers danske trænerkollega Glen Riddersholm, så er han mere end klar til opgaven. Det kan du læse mere om HER.

Både Jesper Fredberg og Brian Riemer er blevet udstyret med kontrakter frem til 2024, hvor de skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen af belgisk fodbold.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FC Fredericia – OB

Sprudler i MLS

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Sender stikpille til FC København-flop

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

En voldsom ulighed