Danskerduoen Jesper Fredberg og Brian Riemer bliver ansigterne på Anderlechts nye satsning om at komme tilbage til toppen af belgisk fodbold.
Fredberg blev kort efter Superliga-sæsonen præsenteret som ny fodbolddirektør i klubben og kort tid efter hev han Thomas Franks højre hånd i Brentford, Brian Riemer, ind som ny cheftræner.
I Belgien rynker man dog på næsen over den danske satsning. Det fortæller den mangeårige belgiske fodboldjournalist på De Standaard, Francois Colin, ifølge voetbalbelgie.be.
– Ansættelsen af både Fredberg og Riemer kan kun kaldes et gigantisk gamble. At Fredberg ender med sin landsmand viser, at hans viden om international fodbold er begrænset. Riemer har aldrig været cheftræner. Han gjorde det angiveligt godt under Thomas Frank, men det beviser meget lidt, lyder den bekymrende mine.
– Både Fredberg og Riemer er ikke hjmmevant i belgisk fodbold og skal bruge flere måneder på at omstille sig. Det vigtigste i Anderlecht er hvad de gør i næste måned i transfervinduet, selvom man nok ikke skal forvente meget andet end danske spillere.
44-årige Brian Riemer har brugt de sidste fire år som assistenttræner for Thomas Frank i Brentford, hvor han har haft stor succes. Desuden har han i mange år haft adskillige roller i FC København.
Rollen som cheftræner er selvfølgelig markant anderledes og man skal stå på mål for meget mere, end tilfældet er som assistenttræner. Men spørger man Riemers danske trænerkollega Glen Riddersholm, så er han mere end klar til opgaven. Det kan du læse mere om HER.
Både Jesper Fredberg og Brian Riemer er blevet udstyret med kontrakter frem til 2024, hvor de skal forsøge at føre Anderlecht tilbage til toppen af belgisk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT