I januar 2019 blev Frank Arnesen ansat som teknisk direktør i Anderlecht.
Kort efter ansatte danskeren Fred Rutten som klubbens cheftræner frem til sommer. Her havde Anderlecht nye og romantiske planer, hvorfor man hentede Vincent Kompany hjem som spillende træner.
66-årige Frank Arnesen forsøgte at vejlede den belgiske superstjerne efter bedste evne, men han fik mest af alt en kold skulder af den hjemvendte helt.
– Jeg tænkte, at det var meget risikabelt for både Vincent og klubben. Det sagde jeg til klubben og Vincent dengang. Han havde gode intentioner og ideer, men det bliver man ikke en god træner af.
– Anderlecht er heller ikke bare en klub. Du får ikke tid til at lære faget i fred. Hvis du tager det valg, så skal du have en erfaren træner ved siden af dig. Vincent ignorerede det råd. Han hev Simon Davies med sig, som aldrig havde trænet et førstehold. Risikoen blev kun større således, siger Frank Arnesen til belgiske HUMO.
Vincent Kompany kendte Simon Davies fra deres fælles tid i Manchester City, hvor waliseren havde flere forskellige roller på klubbens ungdomshold. Ved siden af at vejlede Vincent Kompany skulle Frank Arnesen også støtte klubbens daværende sportsdirektør Michaël Verschueren.
– Jeg forsøgte at støtte Vincent, men han udnyttede aldrig min erfaring. Den del bestod jeg dog. Jeg skulle også hjælpe Michaël. Jeg skulle håndtere køb og salg af spillere. Jeg skulle ikke tage mig af kontrakter. Michaël ville gøre det selv, hvilket var helt fint. Men da Vincent ankom, så begyndte han og Michaël at tage alle opgaver selv. Coucke [Marc Coucke, ejer, red.] sagde til mig: “Frank, måske er det bedre, du tager afsted”. Han havde ret. Jeg havde ikke længere tilladelse til at deltage.
– Jeg ser ikke tilbage på det med vrede. Men Anderlecht gjorde aldrig brug af mine kvaliteter, siger Frank Arnesen.
Frank Arnesen gik kun arbejdsløs i et par måneder, inden han landede et lignende job i Feyenoord. Parterne forlængede aftalen tilbage i foråret, men sygdom fik Feyenoord til at afbryde samarbejdet med danskeren.
Mens Feyenoord har fundet en afløser, så er Anderlecht igen på jagt efter en ny sportslig ansvarlig. Alt tyder på, at det igen bliver en dansker, da Viborgs Jesper Fredberg er formaliteter fra at være på plads i Anderlecht.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
DAGENS SPILFORSLAG
