I januar 2019 blev Frank Arnesen ansat som teknisk direktør i Anderlecht.
Kort efter ansatte danskeren Fred Rutten som klubbens cheftræner frem til sommer. Her havde Anderlecht nye og romantiske planer, hvorfor man hentede Vincent Kompany hjem som spillende træner.
66-årige Frank Arnesen forsøgte at vejlede den belgiske superstjerne efter bedste evne, men han fik mest af alt en kold skulder af den hjemvendte helt.
– Jeg tænkte, at det var meget risikabelt for både Vincent og klubben. Det sagde jeg til klubben og Vincent dengang. Han havde gode intentioner og ideer, men det bliver man ikke en god træner af.
– Anderlecht er heller ikke bare en klub. Du får ikke tid til at lære faget i fred. Hvis du tager det valg, så skal du have en erfaren træner ved siden af dig. Vincent ignorerede det råd. Han hev Simon Davies med sig, som aldrig havde trænet et førstehold. Risikoen blev kun større således, siger Frank Arnesen til belgiske HUMO.
Vincent Kompany kendte Simon Davies fra deres fælles tid i Manchester City, hvor waliseren havde flere forskellige roller på klubbens ungdomshold. Ved siden af at vejlede Vincent Kompany skulle Frank Arnesen også støtte klubbens daværende sportsdirektør Michaël Verschueren.
– Jeg forsøgte at støtte Vincent, men han udnyttede aldrig min erfaring. Den del bestod jeg dog. Jeg skulle også hjælpe Michaël. Jeg skulle håndtere køb og salg af spillere. Jeg skulle ikke tage mig af kontrakter. Michaël ville gøre det selv, hvilket var helt fint. Men da Vincent ankom, så begyndte han og Michaël at tage alle opgaver selv. Coucke [Marc Coucke, ejer, red.] sagde til mig: “Frank, måske er det bedre, du tager afsted”. Han havde ret. Jeg havde ikke længere tilladelse til at deltage.
– Jeg ser ikke tilbage på det med vrede. Men Anderlecht gjorde aldrig brug af mine kvaliteter, siger Frank Arnesen.
Frank Arnesen gik kun arbejdsløs i et par måneder, inden han landede et lignende job i Feyenoord. Parterne forlængede aftalen tilbage i foråret, men sygdom fik Feyenoord til at afbryde samarbejdet med danskeren.
Mens Feyenoord har fundet en afløser, så er Anderlecht igen på jagt efter en ny sportslig ansvarlig. Alt tyder på, at det igen bliver en dansker, da Viborgs Jesper Fredberg er formaliteter fra at være på plads i Anderlecht.
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
