I januar 2019 blev Frank Arnesen ansat som teknisk direktør i Anderlecht.
Kort efter ansatte danskeren Fred Rutten som klubbens cheftræner frem til sommer. Her havde Anderlecht nye og romantiske planer, hvorfor man hentede Vincent Kompany hjem som spillende træner.
66-årige Frank Arnesen forsøgte at vejlede den belgiske superstjerne efter bedste evne, men han fik mest af alt en kold skulder af den hjemvendte helt.
– Jeg tænkte, at det var meget risikabelt for både Vincent og klubben. Det sagde jeg til klubben og Vincent dengang. Han havde gode intentioner og ideer, men det bliver man ikke en god træner af.
– Anderlecht er heller ikke bare en klub. Du får ikke tid til at lære faget i fred. Hvis du tager det valg, så skal du have en erfaren træner ved siden af dig. Vincent ignorerede det råd. Han hev Simon Davies med sig, som aldrig havde trænet et førstehold. Risikoen blev kun større således, siger Frank Arnesen til belgiske HUMO.
Vincent Kompany kendte Simon Davies fra deres fælles tid i Manchester City, hvor waliseren havde flere forskellige roller på klubbens ungdomshold. Ved siden af at vejlede Vincent Kompany skulle Frank Arnesen også støtte klubbens daværende sportsdirektør Michaël Verschueren.
– Jeg forsøgte at støtte Vincent, men han udnyttede aldrig min erfaring. Den del bestod jeg dog. Jeg skulle også hjælpe Michaël. Jeg skulle håndtere køb og salg af spillere. Jeg skulle ikke tage mig af kontrakter. Michaël ville gøre det selv, hvilket var helt fint. Men da Vincent ankom, så begyndte han og Michaël at tage alle opgaver selv. Coucke [Marc Coucke, ejer, red.] sagde til mig: "Frank, måske er det bedre, du tager afsted". Han havde ret. Jeg havde ikke længere tilladelse til at deltage.
– Jeg ser ikke tilbage på det med vrede. Men Anderlecht gjorde aldrig brug af mine kvaliteter, siger Frank Arnesen.
Frank Arnesen gik kun arbejdsløs i et par måneder, inden han landede et lignende job i Feyenoord. Parterne forlængede aftalen tilbage i foråret, men sygdom fik Feyenoord til at afbryde samarbejdet med danskeren.
Mens Feyenoord har fundet en afløser, så er Anderlecht igen på jagt efter en ny sportslig ansvarlig. Alt tyder på, at det igen bliver en dansker, da Viborgs Jesper Fredberg er formaliteter fra at være på plads i Anderlecht.

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge

Vanvidsskifte under opsejling?

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Færdig i FC Barcelona?

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe