• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Benelux Mikkel Fuhr Nielsen

Superstjerne tvang Frank Arnesen ud af stort job

Foto: Getty Images

Frank Arnesens råd blev overhørt i Anderlecht, hvor han lige pludselig blev overflødig.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

I januar 2019 blev Frank Arnesen ansat som teknisk direktør i Anderlecht.

Kort efter ansatte danskeren Fred Rutten som klubbens cheftræner frem til sommer. Her havde Anderlecht nye og romantiske planer, hvorfor man hentede Vincent Kompany hjem som spillende træner.

66-årige Frank Arnesen forsøgte at vejlede den belgiske superstjerne efter bedste evne, men han fik mest af alt en kold skulder af den hjemvendte helt.

- Jeg tænkte, at det var meget risikabelt for både Vincent og klubben. Det sagde jeg til klubben og Vincent dengang. Han havde gode intentioner og ideer, men det bliver man ikke en god træner af.

- Anderlecht er heller ikke bare en klub. Du får ikke tid til at lære faget i fred. Hvis du tager det valg, så skal du have en erfaren træner ved siden af dig. Vincent ignorerede det råd. Han hev Simon Davies med sig, som aldrig havde trænet et førstehold. Risikoen blev kun større således, siger Frank Arnesen til belgiske HUMO.

Vincent Kompany kendte Simon Davies fra deres fælles tid i Manchester City, hvor waliseren havde flere forskellige roller på klubbens ungdomshold. Ved siden af at vejlede Vincent Kompany skulle Frank Arnesen også støtte klubbens daværende sportsdirektør Michaël Verschueren.

- Jeg forsøgte at støtte Vincent, men han udnyttede aldrig min erfaring. Den del bestod jeg dog. Jeg skulle også hjælpe Michaël. Jeg skulle håndtere køb og salg af spillere. Jeg skulle ikke tage mig af kontrakter. Michaël ville gøre det selv, hvilket var helt fint. Men da Vincent ankom, så begyndte han og Michaël at tage alle opgaver selv. Coucke [Marc Coucke, ejer, red.] sagde til mig: "Frank, måske er det bedre, du tager afsted". Han havde ret. Jeg havde ikke længere tilladelse til at deltage.

- Jeg ser ikke tilbage på det med vrede. Men Anderlecht gjorde aldrig brug af mine kvaliteter, siger Frank Arnesen.

Frank Arnesen gik kun arbejdsløs i et par måneder, inden han landede et lignende job i Feyenoord. Parterne forlængede aftalen tilbage i foråret, men sygdom fik Feyenoord til at afbryde samarbejdet med danskeren.

Mens Feyenoord har fundet en afløser, så er Anderlecht igen på jagt efter en ny sportslig ansvarlig. Alt tyder på, at det igen bliver en dansker, da Viborgs Jesper Fredberg er formaliteter fra at være på plads i Anderlecht.