Tager Priske i forsvar: Glem det ikke!

Brian Priske har været udsat for en del kritik, men nu får han en støttende hånd fra Jan Boskamp.



Det har været en decideret hektisk start for Brian Priskes Feyenoord-karriere, siden han i sommer overtog styringen hos Rotterdam-klubben, der sendte Arne Slot til Liverpool.

Man kan sige, at Priske er havnet i orkanens øje, hvor alle hans beslutninger bliver vendt og drejet. 

Her er danskeren bestemt ikke gået fri fra kritik fra det ene eller det andet led.

Men nu får han en hjælpende hånd af Jan Boskamp, der har en lang spiller- og trænerkarriere på CV'et.

– Det spiller selvfølgelig en rolle, at vi har haft tre gode år med træfoer og en europæisk finale. Som fan håber man, at Feyenoord kun vil vokse yderligere, men det er meget svært, når man mister nogle af sine bedste spillere, samtidig med at der kommer en ny træner ind. 

– Vi må ikke glemme, at Brian Priske har budt velkommen til 11 nye spillere i løbet af transfervinduet. Jeg håber, at det bliver 11 topspillere, men der er lang vej endnu. Det er også uundgåeligt, at man sammenligner dem med deres forgængere, siger han ifølge Feyenoord-siden 1908.nl. 

Faktisk er antallet af nye spillere i klubben denne sommer på 13, hvis man også tager lejeaftalerne med Ibrahim Osman og Hugo Bueno med. 

Derudover er det store sko, der skal udfyldes, fordi man i sommer blandt andet solgte Mats Wieffer og Lutscharel Geertruida, som ellers havde stor succes i den forgangne sæson. Også Yankuba Minteh forlod klubben, men han var kun lejet i Brighton. 

Priske og Feyenoord er dog gået på landsholdspause med succesoplevelser i bagagen. To sejre i træk nåede man at hente i sidste uge, og i alt har man vundet tre af de seneste fire kampe. 






Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– Schwartau-handel giver ingen mening

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Australien – Egypten

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud