Det har været en decideret hektisk start for Brian Priskes Feyenoord-karriere, siden han i sommer overtog styringen hos Rotterdam-klubben, der sendte Arne Slot til Liverpool.
Man kan sige, at Priske er havnet i orkanens øje, hvor alle hans beslutninger bliver vendt og drejet.
Her er danskeren bestemt ikke gået fri fra kritik fra det ene eller det andet led.
Men nu får han en hjælpende hånd af Jan Boskamp, der har en lang spiller- og trænerkarriere på CV'et.
– Det spiller selvfølgelig en rolle, at vi har haft tre gode år med træfoer og en europæisk finale. Som fan håber man, at Feyenoord kun vil vokse yderligere, men det er meget svært, når man mister nogle af sine bedste spillere, samtidig med at der kommer en ny træner ind.
– Vi må ikke glemme, at Brian Priske har budt velkommen til 11 nye spillere i løbet af transfervinduet. Jeg håber, at det bliver 11 topspillere, men der er lang vej endnu. Det er også uundgåeligt, at man sammenligner dem med deres forgængere, siger han ifølge Feyenoord-siden 1908.nl.
Faktisk er antallet af nye spillere i klubben denne sommer på 13, hvis man også tager lejeaftalerne med Ibrahim Osman og Hugo Bueno med.
Derudover er det store sko, der skal udfyldes, fordi man i sommer blandt andet solgte Mats Wieffer og Lutscharel Geertruida, som ellers havde stor succes i den forgangne sæson. Også Yankuba Minteh forlod klubben, men han var kun lejet i Brighton.
Priske og Feyenoord er dog gået på landsholdspause med succesoplevelser i bagagen. To sejre i træk nåede man at hente i sidste uge, og i alt har man vundet tre af de seneste fire kampe.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW