Tager Priske i forsvar: Glem det ikke!

Brian Priske har været udsat for en del kritik, men nu får han en støttende hånd fra Jan Boskamp.



Det har været en decideret hektisk start for Brian Priskes Feyenoord-karriere, siden han i sommer overtog styringen hos Rotterdam-klubben, der sendte Arne Slot til Liverpool.

Man kan sige, at Priske er havnet i orkanens øje, hvor alle hans beslutninger bliver vendt og drejet. 

Her er danskeren bestemt ikke gået fri fra kritik fra det ene eller det andet led.

Men nu får han en hjælpende hånd af Jan Boskamp, der har en lang spiller- og trænerkarriere på CV'et.

– Det spiller selvfølgelig en rolle, at vi har haft tre gode år med træfoer og en europæisk finale. Som fan håber man, at Feyenoord kun vil vokse yderligere, men det er meget svært, når man mister nogle af sine bedste spillere, samtidig med at der kommer en ny træner ind. 

– Vi må ikke glemme, at Brian Priske har budt velkommen til 11 nye spillere i løbet af transfervinduet. Jeg håber, at det bliver 11 topspillere, men der er lang vej endnu. Det er også uundgåeligt, at man sammenligner dem med deres forgængere, siger han ifølge Feyenoord-siden 1908.nl. 

Faktisk er antallet af nye spillere i klubben denne sommer på 13, hvis man også tager lejeaftalerne med Ibrahim Osman og Hugo Bueno med. 

Derudover er det store sko, der skal udfyldes, fordi man i sommer blandt andet solgte Mats Wieffer og Lutscharel Geertruida, som ellers havde stor succes i den forgangne sæson. Også Yankuba Minteh forlod klubben, men han var kun lejet i Brighton. 

Priske og Feyenoord er dog gået på landsholdspause med succesoplevelser i bagagen. To sejre i træk nåede man at hente i sidste uge, og i alt har man vundet tre af de seneste fire kampe. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent