Tager Priske i forsvar: Glem det ikke!

Brian Priske har været udsat for en del kritik, men nu får han en støttende hånd fra Jan Boskamp.



Det har været en decideret hektisk start for Brian Priskes Feyenoord-karriere, siden han i sommer overtog styringen hos Rotterdam-klubben, der sendte Arne Slot til Liverpool.

Man kan sige, at Priske er havnet i orkanens øje, hvor alle hans beslutninger bliver vendt og drejet. 

Her er danskeren bestemt ikke gået fri fra kritik fra det ene eller det andet led.

Men nu får han en hjælpende hånd af Jan Boskamp, der har en lang spiller- og trænerkarriere på CV'et.

– Det spiller selvfølgelig en rolle, at vi har haft tre gode år med træfoer og en europæisk finale. Som fan håber man, at Feyenoord kun vil vokse yderligere, men det er meget svært, når man mister nogle af sine bedste spillere, samtidig med at der kommer en ny træner ind. 

– Vi må ikke glemme, at Brian Priske har budt velkommen til 11 nye spillere i løbet af transfervinduet. Jeg håber, at det bliver 11 topspillere, men der er lang vej endnu. Det er også uundgåeligt, at man sammenligner dem med deres forgængere, siger han ifølge Feyenoord-siden 1908.nl. 

Faktisk er antallet af nye spillere i klubben denne sommer på 13, hvis man også tager lejeaftalerne med Ibrahim Osman og Hugo Bueno med. 

Derudover er det store sko, der skal udfyldes, fordi man i sommer blandt andet solgte Mats Wieffer og Lutscharel Geertruida, som ellers havde stor succes i den forgangne sæson. Også Yankuba Minteh forlod klubben, men han var kun lejet i Brighton. 

Priske og Feyenoord er dog gået på landsholdspause med succesoplevelser i bagagen. To sejre i træk nåede man at hente i sidste uge, og i alt har man vundet tre af de seneste fire kampe. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest