Det har været en decideret hektisk start for Brian Priskes Feyenoord-karriere, siden han i sommer overtog styringen hos Rotterdam-klubben, der sendte Arne Slot til Liverpool.
Man kan sige, at Priske er havnet i orkanens øje, hvor alle hans beslutninger bliver vendt og drejet.
Her er danskeren bestemt ikke gået fri fra kritik fra det ene eller det andet led.
Men nu får han en hjælpende hånd af Jan Boskamp, der har en lang spiller- og trænerkarriere på CV'et.
– Det spiller selvfølgelig en rolle, at vi har haft tre gode år med træfoer og en europæisk finale. Som fan håber man, at Feyenoord kun vil vokse yderligere, men det er meget svært, når man mister nogle af sine bedste spillere, samtidig med at der kommer en ny træner ind.
– Vi må ikke glemme, at Brian Priske har budt velkommen til 11 nye spillere i løbet af transfervinduet. Jeg håber, at det bliver 11 topspillere, men der er lang vej endnu. Det er også uundgåeligt, at man sammenligner dem med deres forgængere, siger han ifølge Feyenoord-siden 1908.nl.
Faktisk er antallet af nye spillere i klubben denne sommer på 13, hvis man også tager lejeaftalerne med Ibrahim Osman og Hugo Bueno med.
Derudover er det store sko, der skal udfyldes, fordi man i sommer blandt andet solgte Mats Wieffer og Lutscharel Geertruida, som ellers havde stor succes i den forgangne sæson. Også Yankuba Minteh forlod klubben, men han var kun lejet i Brighton.
Priske og Feyenoord er dog gået på landsholdspause med succesoplevelser i bagagen. To sejre i træk nåede man at hente i sidste uge, og i alt har man vundet tre af de seneste fire kampe.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
OPTAKT
Jordan – Argentina
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
På vej til storklub?