For godt ti år siden hentede FC København den belgiske angriber Steve De Ridder for en stor millionsum.
Han blev dog aldrig nogen stor succes i den danske hovedstad, hvorfor han også blev afskibet til belgisk fodbold kort tid efter.
Siden har han haft en relativt stabil tilværelse i Belgien – indtil for ganske nylig, hvor han er endt i et noget af et rod i 1.divisions-kluben KMSK Deinze.
Klubben, der har hjemme i det østlige Flandern, havnede nemlig i økonomisk uføre i sommer, hvorfor den blev solgt til en ny ejerkreds i form af AAD Invest Group.
De nye ejere har dog hverken kunne gøre fra og til, og de sidste måneder har klubben bevæget sig tættere og tættere på afgrunden.
Spillerne har blandt andet ikke fået udbetalt løn til tide, hvilket resulterede i, at truppen i slutningen af november valgte at strejke.
U23-holdet blev derfor sendt i aktion, og i de følgende dage er store profiler begyndt at forlade den synkende skude. Det gælder Lennart Mertens, anfører Gaëtan Hendrickx og Jellert Van Landschoot.
En af dem, der dog ikke har sagt farvel, er Steve De Ridder.
Den tidligere FCK-spiller var nemlig i aktion lørdag for en uge siden, da klubben tabte til RFC Liége.
– Jeg ville også vise min gode vilje over for klubben og fansene. Det var længe siden, jeg sidst havde stået ved startfløjtet i en kamp. Jeg ønskede at føle spændingen og adrenalinen ved en konkurrencekamp igen og forblive i form. Jeg ved, at jeg stadig har niveauet til 1.division i benene.
– Vi er alle hos Deinze gået igennem et helvede. Jeg vil først overveje alt, før jeg træffer en beslutning, hvis det skulle ende med en konkurs, fortæller han til Het Nieuwsblad.
Steve De Ridder kom til den kriseramte klub i september 2022.
Han har siden noteret sig for 48 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bayern München er i pokalfinalen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?