For godt ti år siden hentede FC København den belgiske angriber Steve De Ridder for en stor millionsum.
Han blev dog aldrig nogen stor succes i den danske hovedstad, hvorfor han også blev afskibet til belgisk fodbold kort tid efter.
Siden har han haft en relativt stabil tilværelse i Belgien – indtil for ganske nylig, hvor han er endt i et noget af et rod i 1.divisions-kluben KMSK Deinze.
Klubben, der har hjemme i det østlige Flandern, havnede nemlig i økonomisk uføre i sommer, hvorfor den blev solgt til en ny ejerkreds i form af AAD Invest Group.
De nye ejere har dog hverken kunne gøre fra og til, og de sidste måneder har klubben bevæget sig tættere og tættere på afgrunden.
Spillerne har blandt andet ikke fået udbetalt løn til tide, hvilket resulterede i, at truppen i slutningen af november valgte at strejke.
U23-holdet blev derfor sendt i aktion, og i de følgende dage er store profiler begyndt at forlade den synkende skude. Det gælder Lennart Mertens, anfører Gaëtan Hendrickx og Jellert Van Landschoot.
En af dem, der dog ikke har sagt farvel, er Steve De Ridder.
Den tidligere FCK-spiller var nemlig i aktion lørdag for en uge siden, da klubben tabte til RFC Liége.
– Jeg ville også vise min gode vilje over for klubben og fansene. Det var længe siden, jeg sidst havde stået ved startfløjtet i en kamp. Jeg ønskede at føle spændingen og adrenalinen ved en konkurrencekamp igen og forblive i form. Jeg ved, at jeg stadig har niveauet til 1.division i benene.
– Vi er alle hos Deinze gået igennem et helvede. Jeg vil først overveje alt, før jeg træffer en beslutning, hvis det skulle ende med en konkurs, fortæller han til Het Nieuwsblad.
Steve De Ridder kom til den kriseramte klub i september 2022.
Han har siden noteret sig for 48 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Paraguay – Australien
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT