For godt ti år siden hentede FC København den belgiske angriber Steve De Ridder for en stor millionsum.
Han blev dog aldrig nogen stor succes i den danske hovedstad, hvorfor han også blev afskibet til belgisk fodbold kort tid efter.
Siden har han haft en relativt stabil tilværelse i Belgien – indtil for ganske nylig, hvor han er endt i et noget af et rod i 1.divisions-kluben KMSK Deinze.
Klubben, der har hjemme i det østlige Flandern, havnede nemlig i økonomisk uføre i sommer, hvorfor den blev solgt til en ny ejerkreds i form af AAD Invest Group.
De nye ejere har dog hverken kunne gøre fra og til, og de sidste måneder har klubben bevæget sig tættere og tættere på afgrunden.
Spillerne har blandt andet ikke fået udbetalt løn til tide, hvilket resulterede i, at truppen i slutningen af november valgte at strejke.
U23-holdet blev derfor sendt i aktion, og i de følgende dage er store profiler begyndt at forlade den synkende skude. Det gælder Lennart Mertens, anfører Gaëtan Hendrickx og Jellert Van Landschoot.
En af dem, der dog ikke har sagt farvel, er Steve De Ridder.
Den tidligere FCK-spiller var nemlig i aktion lørdag for en uge siden, da klubben tabte til RFC Liége.
– Jeg ville også vise min gode vilje over for klubben og fansene. Det var længe siden, jeg sidst havde stået ved startfløjtet i en kamp. Jeg ønskede at føle spændingen og adrenalinen ved en konkurrencekamp igen og forblive i form. Jeg ved, at jeg stadig har niveauet til 1.division i benene.
– Vi er alle hos Deinze gået igennem et helvede. Jeg vil først overveje alt, før jeg træffer en beslutning, hvis det skulle ende med en konkurs, fortæller han til Het Nieuwsblad.
Steve De Ridder kom til den kriseramte klub i september 2022.
Han har siden noteret sig for 48 kampe for klubben.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
NYHEDER
Franco Baresi er død
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’