For godt ti år siden hentede FC København den belgiske angriber Steve De Ridder for en stor millionsum.
Han blev dog aldrig nogen stor succes i den danske hovedstad, hvorfor han også blev afskibet til belgisk fodbold kort tid efter.
Siden har han haft en relativt stabil tilværelse i Belgien – indtil for ganske nylig, hvor han er endt i et noget af et rod i 1.divisions-kluben KMSK Deinze.
Klubben, der har hjemme i det østlige Flandern, havnede nemlig i økonomisk uføre i sommer, hvorfor den blev solgt til en ny ejerkreds i form af AAD Invest Group.
De nye ejere har dog hverken kunne gøre fra og til, og de sidste måneder har klubben bevæget sig tættere og tættere på afgrunden.
Spillerne har blandt andet ikke fået udbetalt løn til tide, hvilket resulterede i, at truppen i slutningen af november valgte at strejke.
U23-holdet blev derfor sendt i aktion, og i de følgende dage er store profiler begyndt at forlade den synkende skude. Det gælder Lennart Mertens, anfører Gaëtan Hendrickx og Jellert Van Landschoot.
En af dem, der dog ikke har sagt farvel, er Steve De Ridder.
Den tidligere FCK-spiller var nemlig i aktion lørdag for en uge siden, da klubben tabte til RFC Liége.
– Jeg ville også vise min gode vilje over for klubben og fansene. Det var længe siden, jeg sidst havde stået ved startfløjtet i en kamp. Jeg ønskede at føle spændingen og adrenalinen ved en konkurrencekamp igen og forblive i form. Jeg ved, at jeg stadig har niveauet til 1.division i benene.
– Vi er alle hos Deinze gået igennem et helvede. Jeg vil først overveje alt, før jeg træffer en beslutning, hvis det skulle ende med en konkurs, fortæller han til Het Nieuwsblad.
Steve De Ridder kom til den kriseramte klub i september 2022.
Han har siden noteret sig for 48 kampe for klubben.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
Zinedine Zidane præsenteret
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM