For godt ti år siden hentede FC København den belgiske angriber Steve De Ridder for en stor millionsum.
Han blev dog aldrig nogen stor succes i den danske hovedstad, hvorfor han også blev afskibet til belgisk fodbold kort tid efter.
Siden har han haft en relativt stabil tilværelse i Belgien – indtil for ganske nylig, hvor han er endt i et noget af et rod i 1.divisions-kluben KMSK Deinze.
Klubben, der har hjemme i det østlige Flandern, havnede nemlig i økonomisk uføre i sommer, hvorfor den blev solgt til en ny ejerkreds i form af AAD Invest Group.
De nye ejere har dog hverken kunne gøre fra og til, og de sidste måneder har klubben bevæget sig tættere og tættere på afgrunden.
Spillerne har blandt andet ikke fået udbetalt løn til tide, hvilket resulterede i, at truppen i slutningen af november valgte at strejke.
U23-holdet blev derfor sendt i aktion, og i de følgende dage er store profiler begyndt at forlade den synkende skude. Det gælder Lennart Mertens, anfører Gaëtan Hendrickx og Jellert Van Landschoot.
En af dem, der dog ikke har sagt farvel, er Steve De Ridder.
Den tidligere FCK-spiller var nemlig i aktion lørdag for en uge siden, da klubben tabte til RFC Liége.
– Jeg ville også vise min gode vilje over for klubben og fansene. Det var længe siden, jeg sidst havde stået ved startfløjtet i en kamp. Jeg ønskede at føle spændingen og adrenalinen ved en konkurrencekamp igen og forblive i form. Jeg ved, at jeg stadig har niveauet til 1.division i benene.
– Vi er alle hos Deinze gået igennem et helvede. Jeg vil først overveje alt, før jeg træffer en beslutning, hvis det skulle ende med en konkurs, fortæller han til Het Nieuwsblad.
Steve De Ridder kom til den kriseramte klub i september 2022.
Han har siden noteret sig for 48 kampe for klubben.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Snart sker det
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
EKSKLUSIVT