Brian Riemers tid som cheftræner for Anderlecht sluttede torsdag morgen, da den belgiske klub meddelte, at man har afbrudt samarbejdet med den danske cheftræner.
Og på et pressemøde torsdag eftermiddag har Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg reageret på Brian Riemers exit.
– Jeg er trist. Mit vigtigste job er at beskytte mine medarbejdere. At jeg nu skal sige farvel til en, der har arbejdet så hårdt for klubben, er ikke rart. Vi skal sikre os, at vi ikke ender i sådan en situation igen. Alle har et ansvar her.
– Vi står sammen, når vi vinder, men også når vi taber. Alle spiller deres rolle. Vi skal sikre os, at vi kommer stærkere ud af det her. Vi har taget nogle gode skridt under Brian, og nu skal vi tage det næste skridt. Vi er sultne, men med den ambition følger et pres, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Jesper Fredberg.
Fredberg sender i samme ombæring en stor tak til landsmanden.
– Tak til Brian for det hårde arbejde, han har leveret her. For vores europæiske kvalifikation og vores playoffs i sidste sæson, hvor vi længe kæmpede med mesterskabet. Vi er heller ikke startet dårligt i denne sæson, men vi har lavet en evaluation og vi mener, at vi kan gøre det endnu bedre.
– Det er derfor, at denne beslutning er taget. Han tog det som en mand, som jeg havde forventet. Med opløftet pande. Han forstår, at tingene ikke altid er fair i fodbold, men at der skulle tages en beslutning, lyder det fra Jesper Fredberg.
Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvem der skal være ny cheftræner for Kasper Dolberg og kompagni. Der kommer dog ikke en ny cheftræner ind øjeblikkeligt, slår Jesper Fredberg fast.
– Man er nødt til at respektere timingen. Beslutningen er kun lige blevet taget i morges. Vi skal have nogle samtaler, og så kommer der en hel proces, hvor vi skal finde den rette cheftræner til Anderlecht. Brian var den perfekte træner for os på det tidspunkt, til at løfte os til det her niveau. Vi er meget længere fremme, end vi var for to år siden. Nu vil vi gerne endnu længere.
– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, siger Jesper Fredberg.
I første omgang er U18-cheftræner David Hubert forfremmet til midlertidig cheftræner for Anderlechts førstehold.
– Vi har en god stab omkring førsteholdet. Det var logisk ikke at ændre på det for hurtigt. David har haft en god karriere og kender klubben. Han er en ung og talentfuld træner. Vi tror på ham og vi er sikre på, at han kan hjælpe os, lyder det fra Jesper Fredberg.
Efter syv spillerunder ligger Anderlecht nummer fire i den belgiske liga, med tre sejre, tre uafgjorte og ét nederlag indtil videre.
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
Højbjerg med kæmpe ros
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
TIPSBLADET I EUROPA