Brian Riemers tid som cheftræner for Anderlecht sluttede torsdag morgen, da den belgiske klub meddelte, at man har afbrudt samarbejdet med den danske cheftræner.
Og på et pressemøde torsdag eftermiddag har Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg reageret på Brian Riemers exit.
– Jeg er trist. Mit vigtigste job er at beskytte mine medarbejdere. At jeg nu skal sige farvel til en, der har arbejdet så hårdt for klubben, er ikke rart. Vi skal sikre os, at vi ikke ender i sådan en situation igen. Alle har et ansvar her.
– Vi står sammen, når vi vinder, men også når vi taber. Alle spiller deres rolle. Vi skal sikre os, at vi kommer stærkere ud af det her. Vi har taget nogle gode skridt under Brian, og nu skal vi tage det næste skridt. Vi er sultne, men med den ambition følger et pres, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Jesper Fredberg.
Fredberg sender i samme ombæring en stor tak til landsmanden.
– Tak til Brian for det hårde arbejde, han har leveret her. For vores europæiske kvalifikation og vores playoffs i sidste sæson, hvor vi længe kæmpede med mesterskabet. Vi er heller ikke startet dårligt i denne sæson, men vi har lavet en evaluation og vi mener, at vi kan gøre det endnu bedre.
– Det er derfor, at denne beslutning er taget. Han tog det som en mand, som jeg havde forventet. Med opløftet pande. Han forstår, at tingene ikke altid er fair i fodbold, men at der skulle tages en beslutning, lyder det fra Jesper Fredberg.
Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvem der skal være ny cheftræner for Kasper Dolberg og kompagni. Der kommer dog ikke en ny cheftræner ind øjeblikkeligt, slår Jesper Fredberg fast.
– Man er nødt til at respektere timingen. Beslutningen er kun lige blevet taget i morges. Vi skal have nogle samtaler, og så kommer der en hel proces, hvor vi skal finde den rette cheftræner til Anderlecht. Brian var den perfekte træner for os på det tidspunkt, til at løfte os til det her niveau. Vi er meget længere fremme, end vi var for to år siden. Nu vil vi gerne endnu længere.
– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, siger Jesper Fredberg.
I første omgang er U18-cheftræner David Hubert forfremmet til midlertidig cheftræner for Anderlechts førstehold.
– Vi har en god stab omkring førsteholdet. Det var logisk ikke at ændre på det for hurtigt. David har haft en god karriere og kender klubben. Han er en ung og talentfuld træner. Vi tror på ham og vi er sikre på, at han kan hjælpe os, lyder det fra Jesper Fredberg.
Efter syv spillerunder ligger Anderlecht nummer fire i den belgiske liga, med tre sejre, tre uafgjorte og ét nederlag indtil videre.

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

På vej til Superligaen?

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Bekræfter interesse

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper