Brian Riemers tid som cheftræner for Anderlecht sluttede torsdag morgen, da den belgiske klub meddelte, at man har afbrudt samarbejdet med den danske cheftræner.
Og på et pressemøde torsdag eftermiddag har Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg reageret på Brian Riemers exit.
– Jeg er trist. Mit vigtigste job er at beskytte mine medarbejdere. At jeg nu skal sige farvel til en, der har arbejdet så hårdt for klubben, er ikke rart. Vi skal sikre os, at vi ikke ender i sådan en situation igen. Alle har et ansvar her.
– Vi står sammen, når vi vinder, men også når vi taber. Alle spiller deres rolle. Vi skal sikre os, at vi kommer stærkere ud af det her. Vi har taget nogle gode skridt under Brian, og nu skal vi tage det næste skridt. Vi er sultne, men med den ambition følger et pres, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Jesper Fredberg.
Fredberg sender i samme ombæring en stor tak til landsmanden.
– Tak til Brian for det hårde arbejde, han har leveret her. For vores europæiske kvalifikation og vores playoffs i sidste sæson, hvor vi længe kæmpede med mesterskabet. Vi er heller ikke startet dårligt i denne sæson, men vi har lavet en evaluation og vi mener, at vi kan gøre det endnu bedre.
– Det er derfor, at denne beslutning er taget. Han tog det som en mand, som jeg havde forventet. Med opløftet pande. Han forstår, at tingene ikke altid er fair i fodbold, men at der skulle tages en beslutning, lyder det fra Jesper Fredberg.
Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvem der skal være ny cheftræner for Kasper Dolberg og kompagni. Der kommer dog ikke en ny cheftræner ind øjeblikkeligt, slår Jesper Fredberg fast.
– Man er nødt til at respektere timingen. Beslutningen er kun lige blevet taget i morges. Vi skal have nogle samtaler, og så kommer der en hel proces, hvor vi skal finde den rette cheftræner til Anderlecht. Brian var den perfekte træner for os på det tidspunkt, til at løfte os til det her niveau. Vi er meget længere fremme, end vi var for to år siden. Nu vil vi gerne endnu længere.
– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, siger Jesper Fredberg.
I første omgang er U18-cheftræner David Hubert forfremmet til midlertidig cheftræner for Anderlechts førstehold.
– Vi har en god stab omkring førsteholdet. Det var logisk ikke at ændre på det for hurtigt. David har haft en god karriere og kender klubben. Han er en ung og talentfuld træner. Vi tror på ham og vi er sikre på, at han kan hjælpe os, lyder det fra Jesper Fredberg.
Efter syv spillerunder ligger Anderlecht nummer fire i den belgiske liga, med tre sejre, tre uafgjorte og ét nederlag indtil videre.
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE