Brian Riemers tid som cheftræner for Anderlecht sluttede torsdag morgen, da den belgiske klub meddelte, at man har afbrudt samarbejdet med den danske cheftræner.
Og på et pressemøde torsdag eftermiddag har Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg reageret på Brian Riemers exit.
– Jeg er trist. Mit vigtigste job er at beskytte mine medarbejdere. At jeg nu skal sige farvel til en, der har arbejdet så hårdt for klubben, er ikke rart. Vi skal sikre os, at vi ikke ender i sådan en situation igen. Alle har et ansvar her.
– Vi står sammen, når vi vinder, men også når vi taber. Alle spiller deres rolle. Vi skal sikre os, at vi kommer stærkere ud af det her. Vi har taget nogle gode skridt under Brian, og nu skal vi tage det næste skridt. Vi er sultne, men med den ambition følger et pres, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Jesper Fredberg.
Fredberg sender i samme ombæring en stor tak til landsmanden.
– Tak til Brian for det hårde arbejde, han har leveret her. For vores europæiske kvalifikation og vores playoffs i sidste sæson, hvor vi længe kæmpede med mesterskabet. Vi er heller ikke startet dårligt i denne sæson, men vi har lavet en evaluation og vi mener, at vi kan gøre det endnu bedre.
– Det er derfor, at denne beslutning er taget. Han tog det som en mand, som jeg havde forventet. Med opløftet pande. Han forstår, at tingene ikke altid er fair i fodbold, men at der skulle tages en beslutning, lyder det fra Jesper Fredberg.
Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvem der skal være ny cheftræner for Kasper Dolberg og kompagni. Der kommer dog ikke en ny cheftræner ind øjeblikkeligt, slår Jesper Fredberg fast.
– Man er nødt til at respektere timingen. Beslutningen er kun lige blevet taget i morges. Vi skal have nogle samtaler, og så kommer der en hel proces, hvor vi skal finde den rette cheftræner til Anderlecht. Brian var den perfekte træner for os på det tidspunkt, til at løfte os til det her niveau. Vi er meget længere fremme, end vi var for to år siden. Nu vil vi gerne endnu længere.
– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, siger Jesper Fredberg.
I første omgang er U18-cheftræner David Hubert forfremmet til midlertidig cheftræner for Anderlechts førstehold.
– Vi har en god stab omkring førsteholdet. Det var logisk ikke at ændre på det for hurtigt. David har haft en god karriere og kender klubben. Han er en ung og talentfuld træner. Vi tror på ham og vi er sikre på, at han kan hjælpe os, lyder det fra Jesper Fredberg.
Efter syv spillerunder ligger Anderlecht nummer fire i den belgiske liga, med tre sejre, tre uafgjorte og ét nederlag indtil videre.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT