Trist Fredberg: Derfor er beslutningen taget

Anderlecht har rykket sig i den rigtige retning under Brian Riemer, men den belgiske klub har ambitioner om endnu mere, og det er forklaringen på beslutningen om at sige farvel til cheftræner Brian Riemer. Sådan lyder det torsdag fra Anderlechts fodbolddirektør Jesper Fredberg.



Brian Riemers tid som cheftræner for Anderlecht sluttede torsdag morgen, da den belgiske klub meddelte, at man har afbrudt samarbejdet med den danske cheftræner. 

Og på et pressemøde torsdag eftermiddag har Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg reageret på Brian Riemers exit. 

– Jeg er trist. Mit vigtigste job er at beskytte mine medarbejdere. At jeg nu skal sige farvel til en, der har arbejdet så hårdt for klubben, er ikke rart. Vi skal sikre os, at vi ikke ender i sådan en situation igen. Alle har et ansvar her.

– Vi står sammen, når vi vinder, men også når vi taber. Alle spiller deres rolle. Vi skal sikre os, at vi kommer stærkere ud af det her. Vi har taget nogle gode skridt under Brian, og nu skal vi tage det næste skridt. Vi er sultne, men med den ambition følger et pres, lyder det, ifølge Het Laatste Nieuws, fra Jesper Fredberg. 

Fredberg sender i samme ombæring en stor tak til landsmanden. 

– Tak til Brian for det hårde arbejde, han har leveret her. For vores europæiske kvalifikation og vores playoffs i sidste sæson, hvor vi længe kæmpede med mesterskabet. Vi er heller ikke startet dårligt i denne sæson, men vi har lavet en evaluation og vi mener, at vi kan gøre det endnu bedre.

– Det er derfor, at denne beslutning er taget. Han tog det som en mand, som jeg havde forventet. Med opløftet pande. Han forstår, at tingene ikke altid er fair i fodbold, men at der skulle tages en beslutning, lyder det fra Jesper Fredberg. 

Det store spørgsmål nu er selvfølgelig, hvem der skal være ny cheftræner for Kasper Dolberg og kompagni. Der kommer dog ikke en ny cheftræner ind øjeblikkeligt, slår Jesper Fredberg fast. 

– Man er nødt til at respektere timingen. Beslutningen er kun lige blevet taget i morges. Vi skal have nogle samtaler, og så kommer der en hel proces, hvor vi skal finde den rette cheftræner til Anderlecht. Brian var den perfekte træner for os på det tidspunkt, til at løfte os til det her niveau. Vi er meget længere fremme, end vi var for to år siden. Nu vil vi gerne endnu længere.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, siger Jesper Fredberg. 

I første omgang er U18-cheftræner David Hubert forfremmet til midlertidig cheftræner for Anderlechts førstehold. 

– Vi har en god stab omkring førsteholdet. Det var logisk ikke at ændre på det for hurtigt. David har haft en god karriere og kender klubben. Han er en ung og talentfuld træner. Vi tror på ham og vi er sikre på, at han kan hjælpe os, lyder det fra Jesper Fredberg. 

Efter syv spillerunder ligger Anderlecht nummer fire i den belgiske liga, med tre sejre, tre uafgjorte og ét nederlag indtil videre. 





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

FC Midtjylland – FC København

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Ser gode muligheder for FCK-transfer

AGF – Sønderjyske

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Håkon Evjen i kæmpe nedtur



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Brøndby IF – Lyngby BK

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Svinet til under VM

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

FC København bekræfter transfer

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’