Utilfreds Lasse Schöne: Det ser ikke kønt ud

Lasse Schöne er utilfreds med den sæsonstart NEC Nijmegen har fået i Eredivisie.



Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.

Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.

I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.

– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.

I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.

– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.

For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.

– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.

Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

Arsenal – Burnley

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

AGF sluttede af med et brag