Utilfreds Lasse Schöne: Det ser ikke kønt ud

Lasse Schöne er utilfreds med den sæsonstart NEC Nijmegen har fået i Eredivisie.



Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.

Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.

I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.

– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.

I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.

– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.

For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.

– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.

Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afslører Brøndbys transferplaner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen