Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.
Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.
I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.
– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.
I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.
– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.
For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.
– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.
Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TRANSFER