Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.
Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.
I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.
– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.
I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.
– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.
For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.
– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.
Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
HELT VILDT