Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.
Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.
I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.
– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.
I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.
– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.
For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.
– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.
Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED