Lasse Schöne runder snart en stor milepæl, når han i løbet af de kommende runder i Eredivisie kan spille sin kamp nummer 450 i Hollands bedste fodboldrække.
Denne sæson har dog ikke været nogen stor succes for Lasse Schöne; danskeren har ikke fået meget spilletid, og samtidig har resultaterne bestemt ikke været med NEC Nijmegen, der ligger tredje sidst i Eredivisie efter de første otte spillerunder.
I seneste spillerunde inden landsholdspausen skuffede NEC Nijmegen fælt, da de tabte 1-0 til oprykkerne fra NAC Breda.
– De kommende kampe er nogle, som vi på papiret skal vinde, men det sagde vi også inden kampen mod NAC. Hvis vi kommer godt gennem den kommende periode, så vil vi være, hvor vi gerne vil være siger Lasse Schöne til RN7.
I weekenden skal NEC Nijmegen møde Robin van Persies mandskab, Heerenveen, der også har den danske kantspiller Jacob Trenskow i truppen. Lasse Schöne forventer, at NEC Nijmegen får et resultat med fra denne kamp.
– Det hele er meget tæt, men hvis du ser på, hvor vi er i tabellen, er det ikke så kønt. Det er en vigtig periode, der kommer nu, hvor vi er nødt til at tage point. Hvis vi begynder at tage point, vil vi hurtigt flytte os i tabellen. Det vil ændre den fornemmelse, vi har nu.
For den tidligere landsholdsspiller er det uforståeligt, hvorfor Nijmegen endnu ikke har ramt det gode spil, de præsterede i sidste sæson.
– Der er ikke nogen direkte forklaring på, hvorfor vi endnu ikke har ramt niveau, men vi arbejder hver eneste dag på at nå det niveau, som vi havde i sidste sæson. Vi er bestemt ikke der endnu, så vi arbejder på at få løst det problem. Selvom det er svært, er vi overbeviste om, at vi nok skal genrejse os.
Lasse Schöne har indtil nu spillet 227 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT