“PC” kritiserer FC Københavns faciliteter

Peter "PC" Christiansen er meget begejstret for tilværelsen i Wolfsburg, der på mange parametre er langt foran FC København ifølge ham.



Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.

Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.

Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.

– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.

– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.

Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.

– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"

– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.

– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.

Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job