Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.
Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.
Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.
– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.
– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.
Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.
– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"
– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.
– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.
Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER