Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.
Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.
Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.
– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.
– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.
Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.
– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"
– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.
– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.
Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd forbereder bud på PL-stjerne
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’