“PC” kritiserer FC Københavns faciliteter

Peter "PC" Christiansen er meget begejstret for tilværelsen i Wolfsburg, der på mange parametre er langt foran FC København ifølge ham.



Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.

Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.

Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.

– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.

– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.

Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.

– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"

– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.

– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.

Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.





Vildt skifte i Superligaen?

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Køb billet til FC København i Champions League

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Storhylder Christian Nørgaard

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Indkalder Salah til afgørende samtale

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Et utroligt smukt mareridt!

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker