“PC” kritiserer FC Københavns faciliteter

Peter "PC" Christiansen er meget begejstret for tilværelsen i Wolfsburg, der på mange parametre er langt foran FC København ifølge ham.



Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.

Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.

Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.

– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.

– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.

Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.

– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"

– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.

– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.

Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Chido Obi var ustyrlig

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Viborg FF – Brøndby IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Salah strålede for Liverpool

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Sønderjyske – Silkeborg IF

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

FC København-boss reagerer på tilråb

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Jeg skammer mig’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed