Peter "PC" Christiansen har rundet sine første 100 dage som Managing Director for Sport i Wolfsburg.
Det har givet anledning til et stort interview med lokalmediet Wolfsburger Allgemeine, der dækker Bundesliga-klubben tæt.
Her åbner FC Københavns tidligere sportsdirektør blandt andet op for nogle af sine tanker, da han blev tilbudt jobbet i Wolfsburg.
– Først og fremmest ville jeg gerne forstå, hvad Wolfsburg ledte efter. Hvad har klubben brug for, og hvad kan jeg tilbyde den? Passer alt sammen? Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg hele tiden fik henvendelser efter en succesfuld periode i FC København.
– Men det var vigtigt for mig at vide, hvem jeg skulle arbejde med, hvem beslutningstagerne er og hvordan infrastrukturen i klubben så ud. Og for at være ærlig er det meget bedre her end i FC København.
Senere i interviewet kommer Peter Christiansen, 49 år, også ind på flere af de ting, som haltede efter i FC København.
– Vores træningsbane lå midt i et boligområde og var alt for synlig. Vi skulle sætte pavillioner op til vores fitnessudstyr og træningsforholdene var meget dårlige. Vores modstandere i Champions League spurgte nogle gange: "Hvordan er det muligt?"
– Vi sagde til os selv, at hvis vi ikke er top på det her område og ikke kan ændre på det, så må vi være i top på alle andre parametre. Derfor fokuserede vi på områder, som vi selv var herre over.
– Det formidlede vi også til spillerne, som ikke skulle tale om træningsbanerne, fitnesslokalet eller styrken på den næste modstander. Vi talte om, hvad vi kunne gøre bedre. Det handler om at lade være med at brokke sig for i stedet at se udviklingsmuligheder. Sådan ser jeg en klub udvikle sig, og det mindset forsøger jeg også at bringe her.
Peter Christiansen var i godt og vel tre år sportsdirektør i FC København. Tipsbladet har i øvrigt forelagt FC København PC's udtalelser, men de ønsker ikke at komme med et svar.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT