Afviser Mikkel Kaufmann-rygter

Den tidligere FCK-angriber er blevet kædet sammen med et skifte tilbage til Karlsruher. Det bliver dog afvist af cheftræner, Christian Eichner.



Noget tyder på, at det har været en lige lovlig stor mundfuld for danske Mikkel Kaufmann med skiftet til Union Berlin. 

Meget peger i retning af, at han ikke er en del af cheftræner Urs Fischers planer, hvorfor han for nylig er blevet sat i forbindelse med et skifte væk fra klubben – med al sandsynlighed på et lejeophold.

Der skulle efter sigende være stor interesse fra den andenbedste tyske række, heriblandt Karlsruher, hvor Kaufmann var på lejeophold i den forgangne sæson. 

Her brændte danskeren banen af med ti scoringer og otte assists. Det kunne derfor godt tænkes, at cheftræner Christian Eichner kunne være interesseret i at slå kløerne i danskeren igen. Den 40-årige tysker afviser dog, at man skulle have Kaufmann i kikkerten.

– Mikkel er Union Berlin-spiller. Jeg har ingen viden om, at Mikkel skulle være klar til et lejeophold eller kunne komme i betragtning til et lån. Derfor er han i øjeblikket ikke et emne hos os, fortæller Eichner på et pressemøde forud for Karlsruhers 2. Bundesliga-kamp mod Eintracht Braunschweig, ifølge ka-news. 

Kaufmann skulle dog være i betragtning hos Heidenheim, St Pauli og Düsseldorf. Det skrev det tyske medie Bild tidligere på ugen.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber