Afviser Mikkel Kaufmann-rygter

Den tidligere FCK-angriber er blevet kædet sammen med et skifte tilbage til Karlsruher. Det bliver dog afvist af cheftræner, Christian Eichner.



Noget tyder på, at det har været en lige lovlig stor mundfuld for danske Mikkel Kaufmann med skiftet til Union Berlin. 

Meget peger i retning af, at han ikke er en del af cheftræner Urs Fischers planer, hvorfor han for nylig er blevet sat i forbindelse med et skifte væk fra klubben – med al sandsynlighed på et lejeophold.

Der skulle efter sigende være stor interesse fra den andenbedste tyske række, heriblandt Karlsruher, hvor Kaufmann var på lejeophold i den forgangne sæson. 

Her brændte danskeren banen af med ti scoringer og otte assists. Det kunne derfor godt tænkes, at cheftræner Christian Eichner kunne være interesseret i at slå kløerne i danskeren igen. Den 40-årige tysker afviser dog, at man skulle have Kaufmann i kikkerten.

– Mikkel er Union Berlin-spiller. Jeg har ingen viden om, at Mikkel skulle være klar til et lejeophold eller kunne komme i betragtning til et lån. Derfor er han i øjeblikket ikke et emne hos os, fortæller Eichner på et pressemøde forud for Karlsruhers 2. Bundesliga-kamp mod Eintracht Braunschweig, ifølge ka-news. 

Kaufmann skulle dog være i betragtning hos Heidenheim, St Pauli og Düsseldorf. Det skrev det tyske medie Bild tidligere på ugen.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England sprudlede i underholdende målfest

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Portugal skuffede stort mod DR Congo

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Tjekkiet – Sydafrika

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise