Afviser Mikkel Kaufmann-rygter

Den tidligere FCK-angriber er blevet kædet sammen med et skifte tilbage til Karlsruher. Det bliver dog afvist af cheftræner, Christian Eichner.



Noget tyder på, at det har været en lige lovlig stor mundfuld for danske Mikkel Kaufmann med skiftet til Union Berlin. 

Meget peger i retning af, at han ikke er en del af cheftræner Urs Fischers planer, hvorfor han for nylig er blevet sat i forbindelse med et skifte væk fra klubben – med al sandsynlighed på et lejeophold.

Der skulle efter sigende være stor interesse fra den andenbedste tyske række, heriblandt Karlsruher, hvor Kaufmann var på lejeophold i den forgangne sæson. 

Her brændte danskeren banen af med ti scoringer og otte assists. Det kunne derfor godt tænkes, at cheftræner Christian Eichner kunne være interesseret i at slå kløerne i danskeren igen. Den 40-årige tysker afviser dog, at man skulle have Kaufmann i kikkerten.

– Mikkel er Union Berlin-spiller. Jeg har ingen viden om, at Mikkel skulle være klar til et lejeophold eller kunne komme i betragtning til et lån. Derfor er han i øjeblikket ikke et emne hos os, fortæller Eichner på et pressemøde forud for Karlsruhers 2. Bundesliga-kamp mod Eintracht Braunschweig, ifølge ka-news. 

Kaufmann skulle dog være i betragtning hos Heidenheim, St Pauli og Düsseldorf. Det skrev det tyske medie Bild tidligere på ugen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt