Agent: Ti klubber er interessante for Haaland

Højst ti klubber er interessante for den norske målmaskine, siger agenten Mino Raiola.



Erling Braut Haaland scorer mål på samlebånd i Borussia Dortmund, og alene i denne sæson har det 20-årige norske fænomen scoret 27 gange på 25 kampe.

Det sætter gang i rygterne om et stort skifte i fremtiden, og på rygtebasis har Erling Braut Haaland været rygtet til en lang række af verdens allerstørste klubber såsom Manchester United, Real Madrid og Chelsea.

Ifølge spillerens agent, Mino Raiola, er der i alt ti klubber, der er interessante for stortalentet.

– Kun maksimalt 10 klubber har råd til at købe Haaland og give den platform, man gerne vil have, efter at man har været i Dortmund. Og fire af disse klubber er i England, siger Mino Raiola til BBC og tilføjer:

– Jeg tror ikke, der er en sportsdirektør eller træner i verden, der vil sige, at de ikke er interesseret. Det er som at sige, at der er et Formel 1-hold, der ikke vil have Lewis Hamilton, siger Mino Raiola med henvisning til syvdobbelte Formel 1-vinder.

Superagenten forstår også godt, hvorfor klubber er ude efter Haaland. 

– Det er indlysende, at alle ser Erling som en af de potentielle største stjerner i fremtiden, fordi det er så svært at gøre, hvad han gør i hans alder og på det niveau.

– Han vil være en af stjernerne i det næste årti, fordi vi ser, at stjerner som Ibrahimovic, Ronaldo og Messi når et punkt, hvor alle spørger sig selv: “Hvor længe kan vi stadig nyde dem?” Så alle leder efter den nye generation, siger han.

Erling Braut Haaland kom til Borussia Dortmund fra RB Salzburg i januar sidste år og har scoret 43 mål på 43 kampe. I Salzburg blev det til 29 kasser på 27 optrædener, mens det for det norske landshold er blevet til seks mål på syv kampe. Han scorer altså over det hele.

Det bliver imidlertid ikke billigt at hente Haaland, forlyder det – læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald

Schweiz – Colombia

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

AGF-spiller idømt karantæne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

USA – Belgien

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Trump bad FIFA revurdere karantæne



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen