Agent: Ti klubber er interessante for Haaland

Højst ti klubber er interessante for den norske målmaskine, siger agenten Mino Raiola.



Erling Braut Haaland scorer mål på samlebånd i Borussia Dortmund, og alene i denne sæson har det 20-årige norske fænomen scoret 27 gange på 25 kampe.

Det sætter gang i rygterne om et stort skifte i fremtiden, og på rygtebasis har Erling Braut Haaland været rygtet til en lang række af verdens allerstørste klubber såsom Manchester United, Real Madrid og Chelsea.

Ifølge spillerens agent, Mino Raiola, er der i alt ti klubber, der er interessante for stortalentet.

– Kun maksimalt 10 klubber har råd til at købe Haaland og give den platform, man gerne vil have, efter at man har været i Dortmund. Og fire af disse klubber er i England, siger Mino Raiola til BBC og tilføjer:

– Jeg tror ikke, der er en sportsdirektør eller træner i verden, der vil sige, at de ikke er interesseret. Det er som at sige, at der er et Formel 1-hold, der ikke vil have Lewis Hamilton, siger Mino Raiola med henvisning til syvdobbelte Formel 1-vinder.

Superagenten forstår også godt, hvorfor klubber er ude efter Haaland. 

– Det er indlysende, at alle ser Erling som en af de potentielle største stjerner i fremtiden, fordi det er så svært at gøre, hvad han gør i hans alder og på det niveau.

– Han vil være en af stjernerne i det næste årti, fordi vi ser, at stjerner som Ibrahimovic, Ronaldo og Messi når et punkt, hvor alle spørger sig selv: “Hvor længe kan vi stadig nyde dem?” Så alle leder efter den nye generation, siger han.

Erling Braut Haaland kom til Borussia Dortmund fra RB Salzburg i januar sidste år og har scoret 43 mål på 43 kampe. I Salzburg blev det til 29 kasser på 27 optrædener, mens det for det norske landshold er blevet til seks mål på syv kampe. Han scorer altså over det hele.

Det bliver imidlertid ikke billigt at hente Haaland, forlyder det – læs mere om det her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

LIVE: FCK smider sejren