Erling Braut Haaland scorer mål på samlebånd i Borussia Dortmund, og alene i denne sæson har det 20-årige norske fænomen scoret 27 gange på 25 kampe.
Det sætter gang i rygterne om et stort skifte i fremtiden, og på rygtebasis har Erling Braut Haaland været rygtet til en lang række af verdens allerstørste klubber såsom Manchester United, Real Madrid og Chelsea.
Ifølge spillerens agent, Mino Raiola, er der i alt ti klubber, der er interessante for stortalentet.
– Kun maksimalt 10 klubber har råd til at købe Haaland og give den platform, man gerne vil have, efter at man har været i Dortmund. Og fire af disse klubber er i England, siger Mino Raiola til BBC og tilføjer:
– Jeg tror ikke, der er en sportsdirektør eller træner i verden, der vil sige, at de ikke er interesseret. Det er som at sige, at der er et Formel 1-hold, der ikke vil have Lewis Hamilton, siger Mino Raiola med henvisning til syvdobbelte Formel 1-vinder.
Superagenten forstår også godt, hvorfor klubber er ude efter Haaland.
– Det er indlysende, at alle ser Erling som en af de potentielle største stjerner i fremtiden, fordi det er så svært at gøre, hvad han gør i hans alder og på det niveau.
– Han vil være en af stjernerne i det næste årti, fordi vi ser, at stjerner som Ibrahimovic, Ronaldo og Messi når et punkt, hvor alle spørger sig selv: “Hvor længe kan vi stadig nyde dem?” Så alle leder efter den nye generation, siger han.
Erling Braut Haaland kom til Borussia Dortmund fra RB Salzburg i januar sidste år og har scoret 43 mål på 43 kampe. I Salzburg blev det til 29 kasser på 27 optrædener, mens det for det norske landshold er blevet til seks mål på syv kampe. Han scorer altså over det hele.
Det bliver imidlertid ikke billigt at hente Haaland, forlyder det – læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
OPTAKT
