Bayern München laver vildt comeback

Bayern München var nede 0-3, men indskiftede profiler vendte kampen mod Mainz med fire mål i anden halvleg.



Bayern München har allerede sikret sig det tyske mesterskab, og lørdag leverede storklubben et vildt comeback i Mainz.

Hjemmeholdet udnyttede en første halvleg, hvor Bayern stillede uden flere af sine største profiler, og gik til pause foran 3-0. Men efter pausen vendte kampen fuldstændig, da Bayerns tunge skyts kom på banen.

Med fire scoringer vandt Bayern 4-3 på flere mål fra indskiftede profiler.

Resultatet betyder, at Bayern undgik det, der i første halvleg lignede sæsonens blot andet liganederlag efter endnu en dominerende sæson på tværs af turneringer.

Selv om Bundesliga-titlen er i hus, har Bayern fortsat fokus på både pokalfinale og Champions League-semifinale.

Flere profiler som Harry Kane og Michael Olise blev derfor sparet fra start og begyndte på bænken mod Mainz.

Dominik Kohr bragte først Mainz foran, da han på et indlæg ramte bolden første gang og sendte den i mål via jorden og op i nettaget.

Efter godt en halv time blev føringen fordoblet. Bayern-keeper Jonas Urbig leverede en god redning, men Paul Nebel reagerede på riposten og sendte bolden i nettet til 2-0.

Kort før pausen kom hjemmeholdets tredje mål. Et flot opspil blev afsluttet af Nadiem Amiri, som hamrede bolden på overliggeren. Returen sprang ned foran Sheraldo Becker, der kunne skubbe den i mål til 3-0.

I anden halvleg kom to af Bayerns stjerner så på banen. Kane og Olise blev skiftet ind fra pausen, og det ændrede hurtigt kampbilledet.

Allerede otte minutter senere fik gæsterne reduceret, da Nicolas Jackson med en teknisk svær afslutning sendte bolden i kassen til 1-3.

Efter 72 minutter var det Olise, der scorede Bayerns andet mål på fremragende vis. Franskmanden trak ind i banen og krøllede bolden op i modsatte hjørne fra kanten af feltet.

Jamal Musiala startede også ude for Bayern, men kom ind efter godt en time, og det var endnu en god beslutning fra cheftræner Vincent Kompany.

I det 80. minut fik han nemlig skubbet bolden ind over stregen efter et indlæg fra Olise.

Kort efter afgjorde Harry Kane kampen, da han sparkede en returbold i nettet til 4-3.

Danske William Bøving kom på banen for Mainz i slutminutterne, men kunne ikke forhindre nederlaget.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører Brøndbys transferplaner

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Køb, køb, køb!

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Meldes varm på ung Superliga-profil

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’