Bayern München har allerede sikret sig det tyske mesterskab, og lørdag leverede storklubben et vildt comeback i Mainz.
Hjemmeholdet udnyttede en første halvleg, hvor Bayern stillede uden flere af sine største profiler, og gik til pause foran 3-0. Men efter pausen vendte kampen fuldstændig, da Bayerns tunge skyts kom på banen.
Med fire scoringer vandt Bayern 4-3 på flere mål fra indskiftede profiler.
Resultatet betyder, at Bayern undgik det, der i første halvleg lignede sæsonens blot andet liganederlag efter endnu en dominerende sæson på tværs af turneringer.
Selv om Bundesliga-titlen er i hus, har Bayern fortsat fokus på både pokalfinale og Champions League-semifinale.
Flere profiler som Harry Kane og Michael Olise blev derfor sparet fra start og begyndte på bænken mod Mainz.
Dominik Kohr bragte først Mainz foran, da han på et indlæg ramte bolden første gang og sendte den i mål via jorden og op i nettaget.
Efter godt en halv time blev føringen fordoblet. Bayern-keeper Jonas Urbig leverede en god redning, men Paul Nebel reagerede på riposten og sendte bolden i nettet til 2-0.
Kort før pausen kom hjemmeholdets tredje mål. Et flot opspil blev afsluttet af Nadiem Amiri, som hamrede bolden på overliggeren. Returen sprang ned foran Sheraldo Becker, der kunne skubbe den i mål til 3-0.
I anden halvleg kom to af Bayerns stjerner så på banen. Kane og Olise blev skiftet ind fra pausen, og det ændrede hurtigt kampbilledet.
Allerede otte minutter senere fik gæsterne reduceret, da Nicolas Jackson med en teknisk svær afslutning sendte bolden i kassen til 1-3.
Efter 72 minutter var det Olise, der scorede Bayerns andet mål på fremragende vis. Franskmanden trak ind i banen og krøllede bolden op i modsatte hjørne fra kanten af feltet.
Jamal Musiala startede også ude for Bayern, men kom ind efter godt en time, og det var endnu en god beslutning fra cheftræner Vincent Kompany.
I det 80. minut fik han nemlig skubbet bolden ind over stregen efter et indlæg fra Olise.
Kort efter afgjorde Harry Kane kampen, da han sparkede en returbold i nettet til 4-3.
Danske William Bøving kom på banen for Mainz i slutminutterne, men kunne ikke forhindre nederlaget.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Godt FC København-nyt før derby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT