De tyske mestre annoncerede for nyligt, at de havde udløst frikøbsklausulen på den franske forsvarsspiller Dayot Upamecano.
Kort efter havde klubben og spilleren forhandlet en aftale på plads, men til klubbens store overraskelse, råder de ikke over ham, når transfervinduet åbner 1. juli.
Det skriver det tyske medie Bild.
Ifølge mediet stod der i frikøbsklausulen, at startdatoen var sat til 15. juli. Det fik Bayern München ikke lige rettet til, og derfor starter Upamecano sæsonen op i den østtyske klub i stedet for.
Den tyske storklub kunne for så vidt godt sikre sig franskmanden 1. juli, men så skal de betale halvdelen af hans månedsløn svarende til i omegnen af 1,5 millioner kroner ekstra.
Det lyder måske ikke af meget, når man tænker på, at frikøbsklausulen, som Bayern udløste, lød på svimlende 316 millioner danske kroner, men ikke desto mindre nægter Bayern München at betale for at få franskmanden 10 dage før tid.
RB Leipzig betaler derfor stadig Dayou Upamecano løn frem til 15.juli, og derfor skal han møde ind, når klubben starter træningen op igen 5. juli, inden han halvanden uges tid senere kan vende snuden mod det sydtyske.
Leipzigs kommercielle direktør, Florian Scholz, bekræfter den bizarre situation over for Bavarian Football Works. Han så gerne, at Bayern München hev muldvarpen op af lommen, så Upamecano kan begynde sæsonen hos dem.
– Det vil helt klart give mest mening for begge klubber, hvis Dayot Upamecano startede forberedelserne i sin nye klub efter sommerferien. Men det er korrekt, at det ikke er tilfældet i forhold til den nuværende kontrakt. Derfor regner vi med, at han starter træningen i RB Leipzig.
Den 22-årige forsvarsspiller har underskrevet en femårig aftale med Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
