De tyske mestre annoncerede for nyligt, at de havde udløst frikøbsklausulen på den franske forsvarsspiller Dayot Upamecano.
Kort efter havde klubben og spilleren forhandlet en aftale på plads, men til klubbens store overraskelse, råder de ikke over ham, når transfervinduet åbner 1. juli.
Det skriver det tyske medie Bild.
Ifølge mediet stod der i frikøbsklausulen, at startdatoen var sat til 15. juli. Det fik Bayern München ikke lige rettet til, og derfor starter Upamecano sæsonen op i den østtyske klub i stedet for.
Den tyske storklub kunne for så vidt godt sikre sig franskmanden 1. juli, men så skal de betale halvdelen af hans månedsløn svarende til i omegnen af 1,5 millioner kroner ekstra.
Det lyder måske ikke af meget, når man tænker på, at frikøbsklausulen, som Bayern udløste, lød på svimlende 316 millioner danske kroner, men ikke desto mindre nægter Bayern München at betale for at få franskmanden 10 dage før tid.
RB Leipzig betaler derfor stadig Dayou Upamecano løn frem til 15.juli, og derfor skal han møde ind, når klubben starter træningen op igen 5. juli, inden han halvanden uges tid senere kan vende snuden mod det sydtyske.
Leipzigs kommercielle direktør, Florian Scholz, bekræfter den bizarre situation over for Bavarian Football Works. Han så gerne, at Bayern München hev muldvarpen op af lommen, så Upamecano kan begynde sæsonen hos dem.
– Det vil helt klart give mest mening for begge klubber, hvis Dayot Upamecano startede forberedelserne i sin nye klub efter sommerferien. Men det er korrekt, at det ikke er tilfældet i forhold til den nuværende kontrakt. Derfor regner vi med, at han starter træningen i RB Leipzig.
Den 22-årige forsvarsspiller har underskrevet en femårig aftale med Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Stopper karrieren
NYHEDER
