De tyske mestre annoncerede for nyligt, at de havde udløst frikøbsklausulen på den franske forsvarsspiller Dayot Upamecano.
Kort efter havde klubben og spilleren forhandlet en aftale på plads, men til klubbens store overraskelse, råder de ikke over ham, når transfervinduet åbner 1. juli.
Det skriver det tyske medie Bild.
Ifølge mediet stod der i frikøbsklausulen, at startdatoen var sat til 15. juli. Det fik Bayern München ikke lige rettet til, og derfor starter Upamecano sæsonen op i den østtyske klub i stedet for.
Den tyske storklub kunne for så vidt godt sikre sig franskmanden 1. juli, men så skal de betale halvdelen af hans månedsløn svarende til i omegnen af 1,5 millioner kroner ekstra.
Det lyder måske ikke af meget, når man tænker på, at frikøbsklausulen, som Bayern udløste, lød på svimlende 316 millioner danske kroner, men ikke desto mindre nægter Bayern München at betale for at få franskmanden 10 dage før tid.
RB Leipzig betaler derfor stadig Dayou Upamecano løn frem til 15.juli, og derfor skal han møde ind, når klubben starter træningen op igen 5. juli, inden han halvanden uges tid senere kan vende snuden mod det sydtyske.
Leipzigs kommercielle direktør, Florian Scholz, bekræfter den bizarre situation over for Bavarian Football Works. Han så gerne, at Bayern München hev muldvarpen op af lommen, så Upamecano kan begynde sæsonen hos dem.
– Det vil helt klart give mest mening for begge klubber, hvis Dayot Upamecano startede forberedelserne i sin nye klub efter sommerferien. Men det er korrekt, at det ikke er tilfældet i forhold til den nuværende kontrakt. Derfor regner vi med, at han starter træningen i RB Leipzig.
Den 22-årige forsvarsspiller har underskrevet en femårig aftale med Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
‘Rødt kort er svært at vurdere’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
EKSKLUSIVT
