Bizar klausul efterlader Bayern-indkøb i limbo

Bayern Münchens nyeste indkøb Dayot Upamecano kan ikke påbegynde træningen i klubben, selvom han er købt.



De tyske mestre annoncerede for nyligt, at de havde udløst frikøbsklausulen på den franske forsvarsspiller Dayot Upamecano.

Kort efter havde klubben og spilleren forhandlet en aftale på plads, men til klubbens store overraskelse, råder de ikke over ham, når transfervinduet åbner 1. juli.

Det skriver det tyske medie Bild.

Ifølge mediet stod der i frikøbsklausulen, at startdatoen var sat til 15. juli. Det fik Bayern München ikke lige rettet til, og derfor starter Upamecano sæsonen op i den østtyske klub i stedet for.

Den tyske storklub kunne for så vidt godt sikre sig franskmanden 1. juli, men så skal de betale halvdelen af hans månedsløn svarende til i omegnen af 1,5 millioner kroner ekstra.

Det lyder måske ikke af meget, når man tænker på, at frikøbsklausulen, som Bayern udløste, lød på svimlende 316 millioner danske kroner, men ikke desto mindre nægter Bayern München at betale for at få franskmanden 10 dage før tid.

RB Leipzig betaler derfor stadig Dayou Upamecano løn frem til 15.juli, og derfor skal han møde ind, når klubben starter træningen op igen 5. juli, inden han halvanden uges tid senere kan vende snuden mod det sydtyske.

Leipzigs kommercielle direktør, Florian Scholz, bekræfter den bizarre situation over for Bavarian Football Works. Han så gerne, at Bayern München hev muldvarpen op af lommen, så Upamecano kan begynde sæsonen hos dem.

– Det vil helt klart give mest mening for begge klubber, hvis Dayot Upamecano startede forberedelserne i sin nye klub efter sommerferien. Men det er korrekt, at det ikke er tilfældet i forhold til den nuværende kontrakt. Derfor regner vi med, at han starter træningen i RB Leipzig.

Den 22-årige forsvarsspiller har underskrevet en femårig aftale med Bayern München.





‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Portugal – Usbekistan

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper