De tyske mestre annoncerede for nyligt, at de havde udløst frikøbsklausulen på den franske forsvarsspiller Dayot Upamecano.
Kort efter havde klubben og spilleren forhandlet en aftale på plads, men til klubbens store overraskelse, råder de ikke over ham, når transfervinduet åbner 1. juli.
Det skriver det tyske medie Bild.
Ifølge mediet stod der i frikøbsklausulen, at startdatoen var sat til 15. juli. Det fik Bayern München ikke lige rettet til, og derfor starter Upamecano sæsonen op i den østtyske klub i stedet for.
Den tyske storklub kunne for så vidt godt sikre sig franskmanden 1. juli, men så skal de betale halvdelen af hans månedsløn svarende til i omegnen af 1,5 millioner kroner ekstra.
Det lyder måske ikke af meget, når man tænker på, at frikøbsklausulen, som Bayern udløste, lød på svimlende 316 millioner danske kroner, men ikke desto mindre nægter Bayern München at betale for at få franskmanden 10 dage før tid.
RB Leipzig betaler derfor stadig Dayou Upamecano løn frem til 15.juli, og derfor skal han møde ind, når klubben starter træningen op igen 5. juli, inden han halvanden uges tid senere kan vende snuden mod det sydtyske.
Leipzigs kommercielle direktør, Florian Scholz, bekræfter den bizarre situation over for Bavarian Football Works. Han så gerne, at Bayern München hev muldvarpen op af lommen, så Upamecano kan begynde sæsonen hos dem.
– Det vil helt klart give mest mening for begge klubber, hvis Dayot Upamecano startede forberedelserne i sin nye klub efter sommerferien. Men det er korrekt, at det ikke er tilfældet i forhold til den nuværende kontrakt. Derfor regner vi med, at han starter træningen i RB Leipzig.
Den 22-årige forsvarsspiller har underskrevet en femårig aftale med Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
MEDIE
