Jürgen Klopp og Thomas Tuchel er de største navne, der har været cheftræner for Mainz, men det er måske kun et spørgsmål om tid før, at man taler om Bo Henriksen på samme hylde som de to tyskere.
I februar blev Bo Henriksen udpeget som cheftræner for Bundesliga-klubben, efter at han igennem to sæsoner havde været cheftræner for FC Zürich.
Siden har den langhårede dansker taget Mainz med storm med sin karakteristiske energifyldte ledelsesstil. Siden Bo Henriksen overtog tøjlerne i Bundesliga-klubben har man i gennemsnit tilspillet sig 1,65 point per kamp, hvilket er rekord for en cheftræner i Mainz.
Dermed distancerer Bo Henriksen sig fra nogle kæmpe trænernavne i form af Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der ikke kunne præstere det samme pointsnit, da de styrede slagets gang i Mainz.
Udover Klopp og Tuchel, så overgår Henriksen også sine danske kollegaer Bo Svensson og Kasper Hjulmand, der også har været cheftræner i den vesttyske klub.
Bo Henriksen er ikke den eneste dansker på trænerbænken i Mainz. I sommer udpegede Bo Henriksen nemlig Mikkel Jespersen til rollen som assistenttræner for klubben, hvilket kom bag på den daværende First Team Coach i Kolding IF.
- Når man stopper sin karriere og bliver First Team Coach i Kolding, tænker man ikke, at man skal ned og være assistenttræner i Bundesligaen med det samme, udtalte Mikkel Jespersen i et interview med Tipsbladet i den forbindelse.
Denne sæson har Mainz indledt med fem point for de første fire kampe, hvilket gør at man indfinder sig på en 10. plads. Inden man denne weekend møder Heidenheim på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Københavns nye spiller
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
OPTAKT
OB – Sønderjyske
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW