Jürgen Klopp og Thomas Tuchel er de største navne, der har været cheftræner for Mainz, men det er måske kun et spørgsmål om tid før, at man taler om Bo Henriksen på samme hylde som de to tyskere.
I februar blev Bo Henriksen udpeget som cheftræner for Bundesliga-klubben, efter at han igennem to sæsoner havde været cheftræner for FC Zürich.
Siden har den langhårede dansker taget Mainz med storm med sin karakteristiske energifyldte ledelsesstil. Siden Bo Henriksen overtog tøjlerne i Bundesliga-klubben har man i gennemsnit tilspillet sig 1,65 point per kamp, hvilket er rekord for en cheftræner i Mainz.
Dermed distancerer Bo Henriksen sig fra nogle kæmpe trænernavne i form af Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der ikke kunne præstere det samme pointsnit, da de styrede slagets gang i Mainz.
Udover Klopp og Tuchel, så overgår Henriksen også sine danske kollegaer Bo Svensson og Kasper Hjulmand, der også har været cheftræner i den vesttyske klub.
Bo Henriksen er ikke den eneste dansker på trænerbænken i Mainz. I sommer udpegede Bo Henriksen nemlig Mikkel Jespersen til rollen som assistenttræner for klubben, hvilket kom bag på den daværende First Team Coach i Kolding IF.
- Når man stopper sin karriere og bliver First Team Coach i Kolding, tænker man ikke, at man skal ned og være assistenttræner i Bundesligaen med det samme, udtalte Mikkel Jespersen i et interview med Tipsbladet i den forbindelse.
Denne sæson har Mainz indledt med fem point for de første fire kampe, hvilket gør at man indfinder sig på en 10. plads. Inden man denne weekend møder Heidenheim på hjemmebane.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
HELT VILDT
Værste i 16 år
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
NYHEDER