Jürgen Klopp og Thomas Tuchel er de største navne, der har været cheftræner for Mainz, men det er måske kun et spørgsmål om tid før, at man taler om Bo Henriksen på samme hylde som de to tyskere.
I februar blev Bo Henriksen udpeget som cheftræner for Bundesliga-klubben, efter at han igennem to sæsoner havde været cheftræner for FC Zürich.
Siden har den langhårede dansker taget Mainz med storm med sin karakteristiske energifyldte ledelsesstil. Siden Bo Henriksen overtog tøjlerne i Bundesliga-klubben har man i gennemsnit tilspillet sig 1,65 point per kamp, hvilket er rekord for en cheftræner i Mainz.
Dermed distancerer Bo Henriksen sig fra nogle kæmpe trænernavne i form af Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der ikke kunne præstere det samme pointsnit, da de styrede slagets gang i Mainz.
Udover Klopp og Tuchel, så overgår Henriksen også sine danske kollegaer Bo Svensson og Kasper Hjulmand, der også har været cheftræner i den vesttyske klub.
Bo Henriksen er ikke den eneste dansker på trænerbænken i Mainz. I sommer udpegede Bo Henriksen nemlig Mikkel Jespersen til rollen som assistenttræner for klubben, hvilket kom bag på den daværende First Team Coach i Kolding IF.
- Når man stopper sin karriere og bliver First Team Coach i Kolding, tænker man ikke, at man skal ned og være assistenttræner i Bundesligaen med det samme, udtalte Mikkel Jespersen i et interview med Tipsbladet i den forbindelse.
Denne sæson har Mainz indledt med fem point for de første fire kampe, hvilket gør at man indfinder sig på en 10. plads. Inden man denne weekend møder Heidenheim på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Irak – Norge
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
NYHEDER