Jürgen Klopp og Thomas Tuchel er de største navne, der har været cheftræner for Mainz, men det er måske kun et spørgsmål om tid før, at man taler om Bo Henriksen på samme hylde som de to tyskere.
I februar blev Bo Henriksen udpeget som cheftræner for Bundesliga-klubben, efter at han igennem to sæsoner havde været cheftræner for FC Zürich.
Siden har den langhårede dansker taget Mainz med storm med sin karakteristiske energifyldte ledelsesstil. Siden Bo Henriksen overtog tøjlerne i Bundesliga-klubben har man i gennemsnit tilspillet sig 1,65 point per kamp, hvilket er rekord for en cheftræner i Mainz.
Dermed distancerer Bo Henriksen sig fra nogle kæmpe trænernavne i form af Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der ikke kunne præstere det samme pointsnit, da de styrede slagets gang i Mainz.
Udover Klopp og Tuchel, så overgår Henriksen også sine danske kollegaer Bo Svensson og Kasper Hjulmand, der også har været cheftræner i den vesttyske klub.
Bo Henriksen er ikke den eneste dansker på trænerbænken i Mainz. I sommer udpegede Bo Henriksen nemlig Mikkel Jespersen til rollen som assistenttræner for klubben, hvilket kom bag på den daværende First Team Coach i Kolding IF.
- Når man stopper sin karriere og bliver First Team Coach i Kolding, tænker man ikke, at man skal ned og være assistenttræner i Bundesligaen med det samme, udtalte Mikkel Jespersen i et interview med Tipsbladet i den forbindelse.
Denne sæson har Mainz indledt med fem point for de første fire kampe, hvilket gør at man indfinder sig på en 10. plads. Inden man denne weekend møder Heidenheim på hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
AVIS