Jürgen Klopp og Thomas Tuchel er de største navne, der har været cheftræner for Mainz, men det er måske kun et spørgsmål om tid før, at man taler om Bo Henriksen på samme hylde som de to tyskere.
I februar blev Bo Henriksen udpeget som cheftræner for Bundesliga-klubben, efter at han igennem to sæsoner havde været cheftræner for FC Zürich.
Siden har den langhårede dansker taget Mainz med storm med sin karakteristiske energifyldte ledelsesstil. Siden Bo Henriksen overtog tøjlerne i Bundesliga-klubben har man i gennemsnit tilspillet sig 1,65 point per kamp, hvilket er rekord for en cheftræner i Mainz.
Dermed distancerer Bo Henriksen sig fra nogle kæmpe trænernavne i form af Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der ikke kunne præstere det samme pointsnit, da de styrede slagets gang i Mainz.
Udover Klopp og Tuchel, så overgår Henriksen også sine danske kollegaer Bo Svensson og Kasper Hjulmand, der også har været cheftræner i den vesttyske klub.
Bo Henriksen er ikke den eneste dansker på trænerbænken i Mainz. I sommer udpegede Bo Henriksen nemlig Mikkel Jespersen til rollen som assistenttræner for klubben, hvilket kom bag på den daværende First Team Coach i Kolding IF.
- Når man stopper sin karriere og bliver First Team Coach i Kolding, tænker man ikke, at man skal ned og være assistenttræner i Bundesligaen med det samme, udtalte Mikkel Jespersen i et interview med Tipsbladet i den forbindelse.
Denne sæson har Mainz indledt med fem point for de første fire kampe, hvilket gør at man indfinder sig på en 10. plads. Inden man denne weekend møder Heidenheim på hjemmebane.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED