Bo Henriksen garanterer: Så klipper jeg mit hår af

Bo Henriksen kunne ikke overholde sit løfte om at drikke 10 flasker rødvin efter Mainz’ overlevelse i Bundesligaen, men den danske succestræner er nu klar med et nyt løfte.



Bo Henriksen blev den store redningsmand i Mainz, efter at han kom ind og reddede Bundesliga-klubben fra nedrykning i denne sæson. 

Efter den vellykkede overlevelsesmission har Bo Henriksen dog ikke været i stand til at overholde sit løfte om at drikke 10 flasker vin, hvis Mainz blev i Bundesligaen. 

– Jeg kunne ikke gøre det, selvom jeg prøvede alt. I løbet af sommerferien vil jeg nyde et glas vin – men ikke 10 flasker. Det er ikke muligt, jeg er for gammel til den slags, lyder det ifølge Bild fra Bo Henriksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-boss fortæller desuden, at ‘hele Danmark’, herunder landstræner Kasper Hjulmand, sendte ham lykønskninger, da det stod klart, at Mainz var sikret endnu en sæson i Bundesligaen. 

– Jeg modtog 3-400 beskeder, lyder det fra Bo Henriksen, der mest af alt værdsætter lykønskningerne fra familien. 

Forud for den kommende sæson er Bo Henriksen klar med et andet løfte, som dog realistisk set næppe nogensinde bliver aktuelt. 

– Hvis vi vinder mesterskabet, så klipper jeg gerne mit hår af, lyder det fra Bo Henriksen. 

Den danske succestræner regner desuden ikke med at få et opkald fra Bayern München, selvom den sydtyske storklub stadig ikke har fundet Thomas Tuchels afløser. 

– Jeg regner ikke med, at jeg får et opkald fra dem. Vi tabte 8-1, da vi mødte dem. Det er ikke den bedste jobansøgning, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen. 

Ifølge Bild skal Bo Henriksen i den kommende tid holde sommerferie i Danmark og på Sardinien, inden forberedelserne til næste sæson begynder i juli. 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Solbakken har blandede følelser

Deadline overskredet: FC København melder ud

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Ghana – Panama

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Irak – Norge

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk