Bo Henriksen garanterer: Så klipper jeg mit hår af

Bo Henriksen kunne ikke overholde sit løfte om at drikke 10 flasker rødvin efter Mainz’ overlevelse i Bundesligaen, men den danske succestræner er nu klar med et nyt løfte.



Bo Henriksen blev den store redningsmand i Mainz, efter at han kom ind og reddede Bundesliga-klubben fra nedrykning i denne sæson. 

Efter den vellykkede overlevelsesmission har Bo Henriksen dog ikke været i stand til at overholde sit løfte om at drikke 10 flasker vin, hvis Mainz blev i Bundesligaen. 

– Jeg kunne ikke gøre det, selvom jeg prøvede alt. I løbet af sommerferien vil jeg nyde et glas vin – men ikke 10 flasker. Det er ikke muligt, jeg er for gammel til den slags, lyder det ifølge Bild fra Bo Henriksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-boss fortæller desuden, at ‘hele Danmark’, herunder landstræner Kasper Hjulmand, sendte ham lykønskninger, da det stod klart, at Mainz var sikret endnu en sæson i Bundesligaen. 

– Jeg modtog 3-400 beskeder, lyder det fra Bo Henriksen, der mest af alt værdsætter lykønskningerne fra familien. 

Forud for den kommende sæson er Bo Henriksen klar med et andet løfte, som dog realistisk set næppe nogensinde bliver aktuelt. 

– Hvis vi vinder mesterskabet, så klipper jeg gerne mit hår af, lyder det fra Bo Henriksen. 

Den danske succestræner regner desuden ikke med at få et opkald fra Bayern München, selvom den sydtyske storklub stadig ikke har fundet Thomas Tuchels afløser. 

– Jeg regner ikke med, at jeg får et opkald fra dem. Vi tabte 8-1, da vi mødte dem. Det er ikke den bedste jobansøgning, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen. 

Ifølge Bild skal Bo Henriksen i den kommende tid holde sommerferie i Danmark og på Sardinien, inden forberedelserne til næste sæson begynder i juli. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

PSG genvinder Champions League

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Roony vil væk

Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

De er færdige i 1. division



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub