Bo Henriksen garanterer: Så klipper jeg mit hår af

Bo Henriksen kunne ikke overholde sit løfte om at drikke 10 flasker rødvin efter Mainz’ overlevelse i Bundesligaen, men den danske succestræner er nu klar med et nyt løfte.



Bo Henriksen blev den store redningsmand i Mainz, efter at han kom ind og reddede Bundesliga-klubben fra nedrykning i denne sæson. 

Efter den vellykkede overlevelsesmission har Bo Henriksen dog ikke været i stand til at overholde sit løfte om at drikke 10 flasker vin, hvis Mainz blev i Bundesligaen. 

– Jeg kunne ikke gøre det, selvom jeg prøvede alt. I løbet af sommerferien vil jeg nyde et glas vin – men ikke 10 flasker. Det er ikke muligt, jeg er for gammel til den slags, lyder det ifølge Bild fra Bo Henriksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-boss fortæller desuden, at ‘hele Danmark’, herunder landstræner Kasper Hjulmand, sendte ham lykønskninger, da det stod klart, at Mainz var sikret endnu en sæson i Bundesligaen. 

– Jeg modtog 3-400 beskeder, lyder det fra Bo Henriksen, der mest af alt værdsætter lykønskningerne fra familien. 

Forud for den kommende sæson er Bo Henriksen klar med et andet løfte, som dog realistisk set næppe nogensinde bliver aktuelt. 

– Hvis vi vinder mesterskabet, så klipper jeg gerne mit hår af, lyder det fra Bo Henriksen. 

Den danske succestræner regner desuden ikke med at få et opkald fra Bayern München, selvom den sydtyske storklub stadig ikke har fundet Thomas Tuchels afløser. 

– Jeg regner ikke med, at jeg får et opkald fra dem. Vi tabte 8-1, da vi mødte dem. Det er ikke den bedste jobansøgning, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen. 

Ifølge Bild skal Bo Henriksen i den kommende tid holde sommerferie i Danmark og på Sardinien, inden forberedelserne til næste sæson begynder i juli. 





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Smider Salah-bombe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe