Bo Henriksen garanterer: Så klipper jeg mit hår af

Bo Henriksen kunne ikke overholde sit løfte om at drikke 10 flasker rødvin efter Mainz’ overlevelse i Bundesligaen, men den danske succestræner er nu klar med et nyt løfte.



Bo Henriksen blev den store redningsmand i Mainz, efter at han kom ind og reddede Bundesliga-klubben fra nedrykning i denne sæson. 

Efter den vellykkede overlevelsesmission har Bo Henriksen dog ikke været i stand til at overholde sit løfte om at drikke 10 flasker vin, hvis Mainz blev i Bundesligaen. 

– Jeg kunne ikke gøre det, selvom jeg prøvede alt. I løbet af sommerferien vil jeg nyde et glas vin – men ikke 10 flasker. Det er ikke muligt, jeg er for gammel til den slags, lyder det ifølge Bild fra Bo Henriksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-boss fortæller desuden, at ‘hele Danmark’, herunder landstræner Kasper Hjulmand, sendte ham lykønskninger, da det stod klart, at Mainz var sikret endnu en sæson i Bundesligaen. 

– Jeg modtog 3-400 beskeder, lyder det fra Bo Henriksen, der mest af alt værdsætter lykønskningerne fra familien. 

Forud for den kommende sæson er Bo Henriksen klar med et andet løfte, som dog realistisk set næppe nogensinde bliver aktuelt. 

– Hvis vi vinder mesterskabet, så klipper jeg gerne mit hår af, lyder det fra Bo Henriksen. 

Den danske succestræner regner desuden ikke med at få et opkald fra Bayern München, selvom den sydtyske storklub stadig ikke har fundet Thomas Tuchels afløser. 

– Jeg regner ikke med, at jeg får et opkald fra dem. Vi tabte 8-1, da vi mødte dem. Det er ikke den bedste jobansøgning, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen. 

Ifølge Bild skal Bo Henriksen i den kommende tid holde sommerferie i Danmark og på Sardinien, inden forberedelserne til næste sæson begynder i juli. 





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Tottenham henter forløsende sejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal vinder og lægger pres på City

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København