Bo Henriksen garanterer: Så klipper jeg mit hår af

Bo Henriksen kunne ikke overholde sit løfte om at drikke 10 flasker rødvin efter Mainz’ overlevelse i Bundesligaen, men den danske succestræner er nu klar med et nyt løfte.



Bo Henriksen blev den store redningsmand i Mainz, efter at han kom ind og reddede Bundesliga-klubben fra nedrykning i denne sæson. 

Efter den vellykkede overlevelsesmission har Bo Henriksen dog ikke været i stand til at overholde sit løfte om at drikke 10 flasker vin, hvis Mainz blev i Bundesligaen. 

– Jeg kunne ikke gøre det, selvom jeg prøvede alt. I løbet af sommerferien vil jeg nyde et glas vin – men ikke 10 flasker. Det er ikke muligt, jeg er for gammel til den slags, lyder det ifølge Bild fra Bo Henriksen. 

Den tidligere FC Midtjylland-boss fortæller desuden, at ‘hele Danmark’, herunder landstræner Kasper Hjulmand, sendte ham lykønskninger, da det stod klart, at Mainz var sikret endnu en sæson i Bundesligaen. 

– Jeg modtog 3-400 beskeder, lyder det fra Bo Henriksen, der mest af alt værdsætter lykønskningerne fra familien. 

Forud for den kommende sæson er Bo Henriksen klar med et andet løfte, som dog realistisk set næppe nogensinde bliver aktuelt. 

– Hvis vi vinder mesterskabet, så klipper jeg gerne mit hår af, lyder det fra Bo Henriksen. 

Den danske succestræner regner desuden ikke med at få et opkald fra Bayern München, selvom den sydtyske storklub stadig ikke har fundet Thomas Tuchels afløser. 

– Jeg regner ikke med, at jeg får et opkald fra dem. Vi tabte 8-1, da vi mødte dem. Det er ikke den bedste jobansøgning, lyder det afslutningsvist fra Bo Henriksen. 

Ifølge Bild skal Bo Henriksen i den kommende tid holde sommerferie i Danmark og på Sardinien, inden forberedelserne til næste sæson begynder i juli. 





LIVE

VM-LIVE: USA med stort tilbud

Panama – England

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Her er Brasiliens vej til VM-finalen