Dansk talent til FC Bayern: Det er en stor drøm

Han er bare 16 år, men til sommer skal danske Jonathan Asp Jensen spille for en af verdens største klubber i form af FC Bayern München. For det danske stortalent var skiftet til den tyske klub en mulighed, han ikke kunne sige nej til, fortæller han nu i sit første interview efter skiftet.



Jonathan Asp Jensen havde en potentielt stor hemmelighed at gå og gemme på. Tilmed en hemmelighed, som man kunne have lyst til at dele med andre. Men også en hemmelighed, som kun inderkredsen omkring det danske talent kendte til, selv om Jonathan Asp Jensen gerne ville sige alt til sine venner. Først da det hele faldt på plads, kunne Jonathan Asp Jensen fortælle hele verden om sit skifte.

For det er stort, når hårdt arbejde belønner sig. Når man har gjort sig fortjent til at udleve sin fodbolddrøm. Og det har det 16-årige fodboldtalent, som kommer fra den lille jyske by Gauerslund, der ligger mellem Vejle og Fredericia.

Når det bliver sommer, og Asp Jensen har færdiggjort sin skole i Danmark, flytter han til Tyskland, hvor han skal spille for selveste FC Bayern München. Storklubben, der har vundet ni tyske mesterskaber i streg og i 2020 også vandt Champions League.

I første omgang starter Jonathan Asp Jensen på den tyske storklubs akademi, men når man har fået opfyldt én drøm og ét mål, kan man passende sætte nye.

– Det var helt sindssygt surrealistisk, at en klub som Bayern München var interesseret i mig, når jeg spiller i Danmark og spiller for at have det sjovt. Det er en kæmpe klub, og det er en stor drøm, siger Jonathan Asp Jensen til Tipsbladet og forklarer om skiftet:

– Det er virkelig stort og noget, jeg ser frem til. Klubben er jo enorm, og jeg ved godt, at det bliver hårdt dernede. Men det er fedt.

– Jeg fik at vide sent i forløbet, at de har fulgt mig meget længe. De har blandt andet set mig i stævner i udlandet. For at være helt ærligt var det en fantastisk følelse bare at få at vide, at de kender en. Og jeg blev ærlig talt lidt chokeret, da jeg fik at vide, at de har fulgt mig i lang tid.

Asp_Jensen_Jonathan
En spændende udfordring venter i FC Bayern München for danske Jonathan Asp Jensen. Foto: FC Bayern München

Det bliver hårdt
Midtbanespilleren betegnes som et af de mest lovende talenter i dansk fodbold. En af dem, der er forventninger og forhåbninger til i DBU. Han er en teknisk stærk spiller, der slår om sig med lækre afleveringer og har et godt drive med bolden.

Det er FC Midtjylland, der sælger den 16-årige U-landsholdsspiller, selv om modellen i klubben fra Ikast og Herning er, at de unge spillere skal på førsteholdet og spille kampe, inden man sælger dem til udlandet.

Det fortæller også en historie om, hvor stort et talent Jonathan Asp Jensen, der startede med at spille i Gauerslund IF, er. Nu skal det talent så udfoldes på FC Bayern Münchens akademi. Langt væk hjemmefra og i et land, hvor han ikke endnu kender sproget, men selvfølgelig vil lære det. Så der bliver også en tilvænningsperiode, hvor familien nok kan være med på FaceTime, men ikke på sidelinjen på samme måde som i Danmark. Og det skal den 16-årige forberede sig på.

– Jeg tror, det bliver hårdt. Der kommer sikkert en masse modgang, og det er en helt anden fysik, man møder dernede. Men det er også spændende og udfordrende. Bare den måde der trænes på. Det handler om at koncentrere sig og fokusere, og så må jeg bare arbejde hårdt, hvis der kommer modgang, så jeg kommer ud af det.

– Jeg elsker jo fodbold, og jeg har altid været bevidst om at træne meget for at blive den bedste udgave af mig selv og prøve mig af sammen med de bedste spillere. Det her er så stor en mulighed, at jeg ikke kunne sige nej. Jeg vil gerne spille med de bedste hver eneste dag, siger Jonathan Asp Jensen, der godt ved, at familien bliver et afsavn:

– De synes, det er hårdt, men det er jo min drøm. Vi har talt meget om det, men de kan godt se, det er noget, jeg vil. Og de støtter mig.

– For mig er det med familien det sværeste, men jeg kommer jo hjem en gang imellem og ser både familie og venner.

Asp_Jensen_Jonathan
Jonathan Asp Jensen her med FCM’s akademichef, Flemming Broe. Midtbanetalentet har været rigtig glad for sin tid i FCM og håber på nogle gode sidste måneder i klubben. Foto. FCM

Drømmeklubben
Den danske midtbanespiller måtte som tidligere nævnt holde på sin hemmelighed i noget tid. For i starten af januar 2022 blev han bekendt med interessen fra FC Bayern München, men først den 17. februar kunne en transfer meldes ud mellem klubberne. Og det var en svær periode ikke at kunne sige noget til nogen om, at en af verdens største klubber var interesseret i at købe ham.

– Ja, det var svært, for der var mange af mine venner, der spurgte til det. Men jeg har ikke sagt noget. Jeg kunne ikke sige noget.

– Så det var en kæmpe lettelse, da jeg kunne sige noget. Det var noget, jeg måtte gå og holde for mig selv. Jeg kunne ikke sige tak til dem, der skrev. Der var også mange tyskere, der skrev på sociale medier.

Nu er hemmeligheden altså ude, og så kan Jonathan Asp Jensen da også lige dele endnu en hemmelighed: Det er også hans drømmeklub, han skifter til.

– Jeg har altid holdt med Bayern. Det er et hold, jeg har set i tv, og som jeg har haft trøjer med, da jeg var lille.

– Da jeg var på besøg i klubben, var jeg inde og se det hele, og jeg så førsteholdet i træning. Det var kæmpestort.- 

– Jeg kan personligt rigtig godt lide (Leroy) Sane som spiller, men generelt er Bayern bare et fedt hold med en fed spillestil, siger danskeren.

Jonathan Asp Jensen har fire U16-landskampe på cv’et, og han fortsætter frem til sommer i FC Midtjylland, inden det store skifte altså sker, og han bliver den første dansker i FC Bayern München siden Pierre Emile Højbjerg.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tullberg tror på overraskelsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Fem bud på David Nielsens afløser

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Store spillersalg sikrer AaB overskud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Neestrups svar: Hvem så?

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

I forhandlinger med Nartey

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen