Det har ikke været nogen dans på roser for Rasmus Carstensen, siden han for to år siden skiftede fra barndomsklubben Silkeborg IF til belgiske Genk og senere til 1. FC Köln, hvor han spiller nu.
Alt så ellers godt ud for den unge højreback, da han efter flere gode sæsoner for Silkeborg IF blev solgt til Genk, for hvad der på det tidspunkt var et rekordbeløb for klubben fra Søhøjlandet, men gennembrudet i Belgien kom aldrig, da der stod andre gode backs i vejen til spilletid.
– Den manglende succes skyldes, at Daniel Munoz, der er rigtig dygtig, spillede godt, hvilket også gør, at han spiller i Premier League nu. Han sad tungt på pladsen. Derudover var der en anden højreback, den ecuadorianske landsholdsspiller Angelo Preciado. Jeg havde fået fortalt, at en af de to skulle sælges, men det skete ikke. Så der var hård kamp om pladsen, siger Rasmus Carstensen i et interview med Tipsbladet.
Rasmus Carstensen endte kun med at spille fire kampe for den belgiske storklub, og selvom han ikke er tilfreds med det lave antal, mener han ikke, at klubben på nogen måde har behandlet ham dårligt. Tiden i Belgien var hård ved den tidligere U21-landsholdsspiller, der også havde problemer uden for banen.
– Det har været lærerigt at komme væk fra det hele. Det var nærmest første gang, jeg flyttede, da jeg skulle til Genk. Da jeg flyttede hjemmefra, flyttede jeg fra mine forældre i Virklund, der er en forstad til Silkeborg, ind til byen, så jeg ikke var langt væk fra dem. Så det var sjældent, at jeg var alene.
– Jeg skulle lære i Genk, at der var nogle timer, især om aftenen, hvor jeg var meget mig selv. Jeg skulle lave mad til mig selv, og ja, aftenerne var lange, fordi jeg måske ikke brugte dem godt nok. Jeg vidste ikke helt, hvad det ville sige at være alene hver aften, langt væk fra familie, kæreste og venner
Siden har Rasmus Carstensen ændret meget i sin måde at agere på, når han har fri fra fodbolden. Et af tiltagene er, at hele familien Carstensen, der også inkluderer Sarpsborg-spilleren Frederik Carstensen, har indført, at de fast spiser sammen en gang om ugen virtuelt for at holde familiehyggen ved lige.
Artiklen fortsætter under billedet.
Tror stadigvæk på succes i Tyskland
Den dårlige tid i Belgien blev sidste sæson vekslet til et lejeophold hos 1. FC Köln, som ret hurtigt blev omdannet til en permanent aftale efter en glimrende start hos klubben, hvor Rasmus Carstensen startede inde i de fleste kampe i Bundesligaen.
Desværre fortsatte opturen ikke, da 1. FC Köln i kampen for at undgå nedrykning fyrede den cheftræner, der havde et godt øje til danskeren, og samtidig ikke endte med at overleve i den bedste tyske fodboldrække.
Nedrykningen har desværre ikke haft en positiv effekt på Rasmus Carstensens spilletid; højrebacken har nemlig kun spillet fire kampe for klubben i denne sæson.
– Selvfølgelig tror jeg stadig på succes hernede. Jeg synes, at vi som hold er gode nok til at rykke op, selvom vi er i en hård periode lige nu, hvor alt ikke er en dans på roser.
– Min egen ambition er at spille for Köln, der selvfølgelig gerne skal rykke op. Jeg vil gerne være så stor en faktor som muligt i, at vi kommer op i det fineste selskab igen. Det er mit mål for sæsonen.
Rasmus Carstensen startede i sidste spillerunde inde for Köln for første gang i sæsonen. Desværre blev det ikke nogen stor aften for danskeren og Köln, der fik decideret tæsk af Darmstadt med 5-1, hvilket ifølge Rasmus Carstensen hænger sammen med det tætte niveau, der er i 2. Bundesligaen.
– Der er ikke forskel fra de bedste i rækken til de dårligste. Det er ikke meget, der adskiller klubberne og spillerne. Ligaen er utroligt kompetitiv; det handler om at være på dupperne hver weekend, fordi alle kan slå alle. I vores kamp mod Karlsruher for nogle uger siden førte vi 3-1, men kampen endte 4-4. Og så var der kampen mod Darmstadt, hvor vi tabte til et hold, der ligger i bunden af rækken, selvom de også er nedrykkere ligesom os.
– Hvis man ikke er 100 procent klar, så får man det svært mod alle modstandere.
Noget af det, der har imponeret højrebacken mest efter skiftet til Köln, er den store opbakning, klubben nyder, selvom de har været igennem en hård tid det seneste år.
– Det er helt vanvittigt, sådan som fansene reagerer. De er helt vildt dygtige til at bakke os op. Der er bare noget særligt over tysk fodboldkultur. Der var udsolgt i hele sidste sæson til alle hjemmekampe, hvor der kom 50.000 mennesker på stadion, og det er der også i denne sæson, selvom vi er rykket ned.
– Det er helt fantastisk at se, når Köln-hymnen bliver spillet, og 50.000 står med halstørklæderne over hovedet.
1. FC Köln har ikke fået den bedste start på sæsonen og indfinder sig aktuelt kun på en 10. plads i 2. Bundesligaen, efter at de første 9 spillerunder er afviklet.

TransferLIVE: Han vil væk

Drømmemelding fra Vingegaards hold

Kæmpetransfer? Nu flyver agenten ind

Det ser sort ud for Bischoff

Drømmesigningen i FCK? Her er hans kongeløn

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Rajovic fik fremragende startdebut

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

Historisk sejr

Fabelagtig uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Ny FCK-kontrakt? ‘De stirrer på hinanden´

Her er FC Midtjyllands næste modstander

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Øretæver i luften: Superligaklub udsender advarsel

Inden Brøndby-møde: ‘Danskerne er arrogante’

Mikkel Damsgaard overrasket: Virkelig god signing

71.000 har set videoen: Tog kontakt på Instagram

Afsløring: Scoop i FCN – henter norsk kæmpetalent

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Efter FCK-succes: Bliver en mørk uge for Brøndby

Advarer Thomas Frank: Alt andet vil være en fiasko

Frank i opråb: ‘Det er forfærdeligt’

Afsløring: B.93 sælger topscorer – her er prisen

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’

Se videoen – AaB-fans i vild protest

Nævnte ham: ‘Vi har snakket om det’

Pione Sisto ikke interesseret

Klar besked: ‘Umuligt’

Brøndby-modstander har købt for 765 mio.

Rygtet til Superligaen – nu ændrer Bayern plan

David Nielsen og Horsens vinder over AaB

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Giver flashback til Michael Laudrup!

Eriksen er den perfekte erstatning for stjerne

Nu siger han farvel

Ny tilgang? Frederik Birk med kryptisk svar

LIVE: FC København vinder 3-1 i Faurm

Medier fælder dom over Thomas Frank-debut

Afsløring: Esbjerg køber Muamer Brajanac

Rasmus Falk med bøn til Christian Eriksen

Matt O’Riley siger ja til kæmpeklub

Moukoko på tavlen for FCK i 3-1-sejr

Anders Dreyer skriver amerikansk fodboldhistorie

Tung dyst hos Nordens Stolthed

Helt tæt på: ‘Ingen tanker om konsekvenser!’

Vanvittig satsning – og kæmpe magtdemonstration

Neestrup ryster posen – tre stoppere i Farum

Får dødstrusler: ‘Over enhver grænse’

– Den ultimative prøvelse for Brøndby

FC Fredericia – Sønderjyske

Afsløring: Hillerød henter Oliver Sejer i Brøndby

Frederik Birk hylder skjult Brøndby-helt

FC Nordsjælland – FC København

Blev den store Brøndby-skurk: Jeg elsker ham!