Det har ikke været nogen dans på roser for Rasmus Carstensen, siden han for to år siden skiftede fra barndomsklubben Silkeborg IF til belgiske Genk og senere til 1. FC Köln, hvor han spiller nu.
Alt så ellers godt ud for den unge højreback, da han efter flere gode sæsoner for Silkeborg IF blev solgt til Genk, for hvad der på det tidspunkt var et rekordbeløb for klubben fra Søhøjlandet, men gennembrudet i Belgien kom aldrig, da der stod andre gode backs i vejen til spilletid.
– Den manglende succes skyldes, at Daniel Munoz, der er rigtig dygtig, spillede godt, hvilket også gør, at han spiller i Premier League nu. Han sad tungt på pladsen. Derudover var der en anden højreback, den ecuadorianske landsholdsspiller Angelo Preciado. Jeg havde fået fortalt, at en af de to skulle sælges, men det skete ikke. Så der var hård kamp om pladsen, siger Rasmus Carstensen i et interview med Tipsbladet.
Rasmus Carstensen endte kun med at spille fire kampe for den belgiske storklub, og selvom han ikke er tilfreds med det lave antal, mener han ikke, at klubben på nogen måde har behandlet ham dårligt. Tiden i Belgien var hård ved den tidligere U21-landsholdsspiller, der også havde problemer uden for banen.
– Det har været lærerigt at komme væk fra det hele. Det var nærmest første gang, jeg flyttede, da jeg skulle til Genk. Da jeg flyttede hjemmefra, flyttede jeg fra mine forældre i Virklund, der er en forstad til Silkeborg, ind til byen, så jeg ikke var langt væk fra dem. Så det var sjældent, at jeg var alene.
– Jeg skulle lære i Genk, at der var nogle timer, især om aftenen, hvor jeg var meget mig selv. Jeg skulle lave mad til mig selv, og ja, aftenerne var lange, fordi jeg måske ikke brugte dem godt nok. Jeg vidste ikke helt, hvad det ville sige at være alene hver aften, langt væk fra familie, kæreste og venner
Siden har Rasmus Carstensen ændret meget i sin måde at agere på, når han har fri fra fodbolden. Et af tiltagene er, at hele familien Carstensen, der også inkluderer Sarpsborg-spilleren Frederik Carstensen, har indført, at de fast spiser sammen en gang om ugen virtuelt for at holde familiehyggen ved lige.
Artiklen fortsætter under billedet.

Tror stadigvæk på succes i Tyskland
Den dårlige tid i Belgien blev sidste sæson vekslet til et lejeophold hos 1. FC Köln, som ret hurtigt blev omdannet til en permanent aftale efter en glimrende start hos klubben, hvor Rasmus Carstensen startede inde i de fleste kampe i Bundesligaen.
Desværre fortsatte opturen ikke, da 1. FC Köln i kampen for at undgå nedrykning fyrede den cheftræner, der havde et godt øje til danskeren, og samtidig ikke endte med at overleve i den bedste tyske fodboldrække.
Nedrykningen har desværre ikke haft en positiv effekt på Rasmus Carstensens spilletid; højrebacken har nemlig kun spillet fire kampe for klubben i denne sæson.
– Selvfølgelig tror jeg stadig på succes hernede. Jeg synes, at vi som hold er gode nok til at rykke op, selvom vi er i en hård periode lige nu, hvor alt ikke er en dans på roser.
– Min egen ambition er at spille for Köln, der selvfølgelig gerne skal rykke op. Jeg vil gerne være så stor en faktor som muligt i, at vi kommer op i det fineste selskab igen. Det er mit mål for sæsonen.
Rasmus Carstensen startede i sidste spillerunde inde for Köln for første gang i sæsonen. Desværre blev det ikke nogen stor aften for danskeren og Köln, der fik decideret tæsk af Darmstadt med 5-1, hvilket ifølge Rasmus Carstensen hænger sammen med det tætte niveau, der er i 2. Bundesligaen.
– Der er ikke forskel fra de bedste i rækken til de dårligste. Det er ikke meget, der adskiller klubberne og spillerne. Ligaen er utroligt kompetitiv; det handler om at være på dupperne hver weekend, fordi alle kan slå alle. I vores kamp mod Karlsruher for nogle uger siden førte vi 3-1, men kampen endte 4-4. Og så var der kampen mod Darmstadt, hvor vi tabte til et hold, der ligger i bunden af rækken, selvom de også er nedrykkere ligesom os.
– Hvis man ikke er 100 procent klar, så får man det svært mod alle modstandere.
Noget af det, der har imponeret højrebacken mest efter skiftet til Köln, er den store opbakning, klubben nyder, selvom de har været igennem en hård tid det seneste år.
– Det er helt vanvittigt, sådan som fansene reagerer. De er helt vildt dygtige til at bakke os op. Der er bare noget særligt over tysk fodboldkultur. Der var udsolgt i hele sidste sæson til alle hjemmekampe, hvor der kom 50.000 mennesker på stadion, og det er der også i denne sæson, selvom vi er rykket ned.
– Det er helt fantastisk at se, når Köln-hymnen bliver spillet, og 50.000 står med halstørklæderne over hovedet.
1. FC Köln har ikke fået den bedste start på sæsonen og indfinder sig aktuelt kun på en 10. plads i 2. Bundesligaen, efter at de første 9 spillerunder er afviklet.
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
Intet aftryk!
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Marokko er blevet fodboldens mekka
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer