Det har ikke været nogen dans på roser for Rasmus Carstensen, siden han for to år siden skiftede fra barndomsklubben Silkeborg IF til belgiske Genk og senere til 1. FC Köln, hvor han spiller nu.
Alt så ellers godt ud for den unge højreback, da han efter flere gode sæsoner for Silkeborg IF blev solgt til Genk, for hvad der på det tidspunkt var et rekordbeløb for klubben fra Søhøjlandet, men gennembrudet i Belgien kom aldrig, da der stod andre gode backs i vejen til spilletid.
– Den manglende succes skyldes, at Daniel Munoz, der er rigtig dygtig, spillede godt, hvilket også gør, at han spiller i Premier League nu. Han sad tungt på pladsen. Derudover var der en anden højreback, den ecuadorianske landsholdsspiller Angelo Preciado. Jeg havde fået fortalt, at en af de to skulle sælges, men det skete ikke. Så der var hård kamp om pladsen, siger Rasmus Carstensen i et interview med Tipsbladet.
Rasmus Carstensen endte kun med at spille fire kampe for den belgiske storklub, og selvom han ikke er tilfreds med det lave antal, mener han ikke, at klubben på nogen måde har behandlet ham dårligt. Tiden i Belgien var hård ved den tidligere U21-landsholdsspiller, der også havde problemer uden for banen.
– Det har været lærerigt at komme væk fra det hele. Det var nærmest første gang, jeg flyttede, da jeg skulle til Genk. Da jeg flyttede hjemmefra, flyttede jeg fra mine forældre i Virklund, der er en forstad til Silkeborg, ind til byen, så jeg ikke var langt væk fra dem. Så det var sjældent, at jeg var alene.
– Jeg skulle lære i Genk, at der var nogle timer, især om aftenen, hvor jeg var meget mig selv. Jeg skulle lave mad til mig selv, og ja, aftenerne var lange, fordi jeg måske ikke brugte dem godt nok. Jeg vidste ikke helt, hvad det ville sige at være alene hver aften, langt væk fra familie, kæreste og venner
Siden har Rasmus Carstensen ændret meget i sin måde at agere på, når han har fri fra fodbolden. Et af tiltagene er, at hele familien Carstensen, der også inkluderer Sarpsborg-spilleren Frederik Carstensen, har indført, at de fast spiser sammen en gang om ugen virtuelt for at holde familiehyggen ved lige.
Artiklen fortsætter under billedet.

Tror stadigvæk på succes i Tyskland
Den dårlige tid i Belgien blev sidste sæson vekslet til et lejeophold hos 1. FC Köln, som ret hurtigt blev omdannet til en permanent aftale efter en glimrende start hos klubben, hvor Rasmus Carstensen startede inde i de fleste kampe i Bundesligaen.
Desværre fortsatte opturen ikke, da 1. FC Köln i kampen for at undgå nedrykning fyrede den cheftræner, der havde et godt øje til danskeren, og samtidig ikke endte med at overleve i den bedste tyske fodboldrække.
Nedrykningen har desværre ikke haft en positiv effekt på Rasmus Carstensens spilletid; højrebacken har nemlig kun spillet fire kampe for klubben i denne sæson.
– Selvfølgelig tror jeg stadig på succes hernede. Jeg synes, at vi som hold er gode nok til at rykke op, selvom vi er i en hård periode lige nu, hvor alt ikke er en dans på roser.
– Min egen ambition er at spille for Köln, der selvfølgelig gerne skal rykke op. Jeg vil gerne være så stor en faktor som muligt i, at vi kommer op i det fineste selskab igen. Det er mit mål for sæsonen.
Rasmus Carstensen startede i sidste spillerunde inde for Köln for første gang i sæsonen. Desværre blev det ikke nogen stor aften for danskeren og Köln, der fik decideret tæsk af Darmstadt med 5-1, hvilket ifølge Rasmus Carstensen hænger sammen med det tætte niveau, der er i 2. Bundesligaen.
– Der er ikke forskel fra de bedste i rækken til de dårligste. Det er ikke meget, der adskiller klubberne og spillerne. Ligaen er utroligt kompetitiv; det handler om at være på dupperne hver weekend, fordi alle kan slå alle. I vores kamp mod Karlsruher for nogle uger siden førte vi 3-1, men kampen endte 4-4. Og så var der kampen mod Darmstadt, hvor vi tabte til et hold, der ligger i bunden af rækken, selvom de også er nedrykkere ligesom os.
– Hvis man ikke er 100 procent klar, så får man det svært mod alle modstandere.
Noget af det, der har imponeret højrebacken mest efter skiftet til Köln, er den store opbakning, klubben nyder, selvom de har været igennem en hård tid det seneste år.
– Det er helt vanvittigt, sådan som fansene reagerer. De er helt vildt dygtige til at bakke os op. Der er bare noget særligt over tysk fodboldkultur. Der var udsolgt i hele sidste sæson til alle hjemmekampe, hvor der kom 50.000 mennesker på stadion, og det er der også i denne sæson, selvom vi er rykket ned.
– Det er helt fantastisk at se, når Köln-hymnen bliver spillet, og 50.000 står med halstørklæderne over hovedet.
1. FC Köln har ikke fået den bedste start på sæsonen og indfinder sig aktuelt kun på en 10. plads i 2. Bundesligaen, efter at de første 9 spillerunder er afviklet.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City