Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt

Rasmus Carstensen har ikke haft det let, siden han skiftede væk fra Silkeborg, men danskeren er fortsat overbevist om, at han bliver en succes hos Köln, hvor han også er ekstremt imponeret over klubbens fans.



Det har ikke været nogen dans på roser for Rasmus Carstensen, siden han for to år siden skiftede fra barndomsklubben Silkeborg IF til belgiske Genk og senere til 1. FC Köln, hvor han spiller nu.

Alt så ellers godt ud for den unge højreback, da han efter flere gode sæsoner for Silkeborg IF blev solgt til Genk, for hvad der på det tidspunkt var et rekordbeløb for klubben fra Søhøjlandet, men gennembrudet i Belgien kom aldrig, da der stod andre gode backs i vejen til spilletid.

– Den manglende succes skyldes, at Daniel Munoz, der er rigtig dygtig, spillede godt, hvilket også gør, at han spiller i Premier League nu. Han sad tungt på pladsen. Derudover var der en anden højreback, den ecuadorianske landsholdsspiller Angelo Preciado. Jeg havde fået fortalt, at en af de to skulle sælges, men det skete ikke. Så der var hård kamp om pladsen, siger Rasmus Carstensen i et interview med Tipsbladet.

Rasmus Carstensen endte kun med at spille fire kampe for den belgiske storklub, og selvom han ikke er tilfreds med det lave antal, mener han ikke, at klubben på nogen måde har behandlet ham dårligt. Tiden i Belgien var hård ved den tidligere U21-landsholdsspiller, der også havde problemer uden for banen.

– Det har været lærerigt at komme væk fra det hele. Det var nærmest første gang, jeg flyttede, da jeg skulle til Genk. Da jeg flyttede hjemmefra, flyttede jeg fra mine forældre i Virklund, der er en forstad til Silkeborg, ind til byen, så jeg ikke var langt væk fra dem. Så det var sjældent, at jeg var alene.

– Jeg skulle lære i Genk, at der var nogle timer, især om aftenen, hvor jeg var meget mig selv. Jeg skulle lave mad til mig selv, og ja, aftenerne var lange, fordi jeg måske ikke brugte dem godt nok. Jeg vidste ikke helt, hvad det ville sige at være alene hver aften, langt væk fra familie, kæreste og venner

Siden har Rasmus Carstensen ændret meget i sin måde at agere på, når han har fri fra fodbolden. Et af tiltagene er, at hele familien Carstensen, der også inkluderer Sarpsborg-spilleren Frederik Carstensen, har indført, at de fast spiser sammen en gang om ugen virtuelt for at holde familiehyggen ved lige.

Artiklen fortsætter under billedet.

2YBEEF5

Foto: Alamy

Tror stadigvæk på succes i Tyskland 
Den dårlige tid i Belgien blev sidste sæson vekslet til et lejeophold hos 1. FC Köln, som ret hurtigt blev omdannet til en permanent aftale efter en glimrende start hos klubben, hvor Rasmus Carstensen startede inde i de fleste kampe i Bundesligaen.

Desværre fortsatte opturen ikke, da 1. FC Köln i kampen for at undgå nedrykning fyrede den cheftræner, der havde et godt øje til danskeren, og samtidig ikke endte med at overleve i den bedste tyske fodboldrække.

Nedrykningen har desværre ikke haft en positiv effekt på Rasmus Carstensens spilletid; højrebacken har nemlig kun spillet fire kampe for klubben i denne sæson.

– Selvfølgelig tror jeg stadig på succes hernede. Jeg synes, at vi som hold er gode nok til at rykke op, selvom vi er i en hård periode lige nu, hvor alt ikke er en dans på roser.

– Min egen ambition er at spille for Köln, der selvfølgelig gerne skal rykke op. Jeg vil gerne være så stor en faktor som muligt i, at vi kommer op i det fineste selskab igen. Det er mit mål for sæsonen.

Rasmus Carstensen startede i sidste spillerunde inde for Köln for første gang i sæsonen. Desværre blev det ikke nogen stor aften for danskeren og Köln, der fik decideret tæsk af Darmstadt med 5-1, hvilket ifølge Rasmus Carstensen hænger sammen med det tætte niveau, der er i 2. Bundesligaen.

– Der er ikke forskel fra de bedste i rækken til de dårligste. Det er ikke meget, der adskiller klubberne og spillerne. Ligaen er utroligt kompetitiv; det handler om at være på dupperne hver weekend, fordi alle kan slå alle. I vores kamp mod Karlsruher for nogle uger siden førte vi 3-1, men kampen endte 4-4. Og så var der kampen mod Darmstadt, hvor vi tabte til et hold, der ligger i bunden af rækken, selvom de også er nedrykkere ligesom os.

– Hvis man ikke er 100 procent klar, så får man det svært mod alle modstandere.

Noget af det, der har imponeret højrebacken mest efter skiftet til Köln, er den store opbakning, klubben nyder, selvom de har været igennem en hård tid det seneste år.

– Det er helt vanvittigt, sådan som fansene reagerer. De er helt vildt dygtige til at bakke os op. Der er bare noget særligt over tysk fodboldkultur. Der var udsolgt i hele sidste sæson til alle hjemmekampe, hvor der kom 50.000 mennesker på stadion, og det er der også i denne sæson, selvom vi er rykket ned.

– Det er helt fantastisk at se, når Köln-hymnen bliver spillet, og 50.000 står med halstørklæderne over hovedet.

1. FC Köln har ikke fået den bedste start på sæsonen og indfinder sig aktuelt kun på en 10. plads i 2. Bundesligaen, efter at de første 9 spillerunder er afviklet.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Den største genistreg i Superligaen?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Vejle Boldklub – FC København

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Ringet op af Brøndby-træner

Stor dramatik: Liverpool slår Everton



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Steve Cooper storroser stjerne

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum