Store forandringer venter de fire danskere Robert Skov, Jacob Bruun Larsen, Thomas Delaney og Kasper Dolberg i TSG Hoffenheim.
Den kriseramte tyske klub tog mandag konsekvensen af flere måneders dårlige resultater ved at fyre cheftræner André Breitenreiter, og derfor skal de fire danskere snart have ny træner.
Fyringen kommer kort tid efter, at Kasper Dolberg og Thomas Delaney stødte til, og særligt i Dolbergs tilfælde kan det vække en dårlig dejavú-følelse. For Kasper Dolbergs Sevilla-karriere gik for alvor i stå, da man fyrede Julen Lopetegui og erstattede ham med Jorge Sampaoli, der kom til i starten af oktober. Den karismatiske argentiner så ikke det store lys i den danske landsholdsangriber, som røg helt ud i kulden.
Et lignende scenarie tvivler Ken Ilsø kommer til at gentage sig. Viaplay-eksperten, der dækker Bundesligaen tæt i programmet Bundesliga Tor-Show, vurderer, at Dolberg og Delaneys plads i Hoffenheim-hierarkiet ikke bør give anledning til nogle bekymringer.
– Man må forvente, at de i hvert fald allerede fra start af, også med en ny træner, er højt op i hierarkiet. At det er et ønske fra sportsdirektørens stol med den kvalitet og det CV, de har, lyder Ken Ilsøs første indskydelse til Tipsbladet over de to landsholdsspilleres fremtidsudsigter.
Dermed vurderer han ikke trænerfyringen til at have den store indflydelse for de to spillere, for både Dolberg og Delaney nåede at spille få minutter under Breitenreiter, og det er ikke nødvendigvis en dårlig ting.
– På den baggrund har det ikke den store betydning, at de kommer til at skifte træner nu. Det bliver et spørgsmål om, hvem det bliver. Og så selvfølgelig den lidt uvidende position, man er i, at man ikke ved, hvordan den nye træner ser på en, og hvordan man passer ind på holdet.
– Havde Dolberg spillet fra start, og han scorede to-tre mål, og man virkelig tænkte; hold da op, han virker til at gå fuldstændig i hak med Breitenreiter, så havde det måske været noget andet. Så kunne det godt være blevet set som et nederlag pludselig at skulle skifte igen.
– Men både ham og Delaney er simpelthen ikke blevet spillet nok ind på det her hold, til at man kan sige, at det har så store konsekvenser for dem, lyder Ken Ilsøs vurdering.
Ken Ilsø lægger ikke skjul på, at han drømmer om et nyt Hoffenheim-hold, der har plads til samtlige fire danskere i startopstillingen.
Robert Skov har fået en del spilletid i denne sæson, men har misset de to seneste kampe med en lægskade. Jacob Bruun Larsen er ligeledes skadet, men selv da han var kampklar, blev han primært brug som indskifter.
Derfor venter han i spænding på at se, hvilken træner som skal afløse Breitenreiter. Her bliver det op til Bruun Larsen og Robert Skov at overbevise den nye træner om at se deres vej.
De har tabt et gear
I skrivende stund har Hoffenheim ikke præsenteret en ny cheftræner, så lige nu vides det ikke, hvem der skal rette op på holdet, som ikke har vundet i Bundesligaen siden midten af oktober. Lige nu har holdet kun tre point ned til den plads, hvor der skal spilles om nedrykning efter sæsonen.
Hoffenheim er da heller ikke længere den klub, den var engang under Julian Nagelsmann. Ken Ilsø vil dog ikke gå så langt som at kalde Hoffenheim for en kaosklub, selv om man fyrer sin cheftræner, lige efter transfervinduet er lukket.
– Når jeg tænker på Hoffenheim, så forventer jeg et hold, der ligger med i subtoppen, og som kan drille de helt store hold. Det kan Hoffenheim bare ikke i den forfatning, de er i lige pt.
– Man kan vel godt sige, at det her Hoffenheim-hold skal til at finde takten igen. Jeg synes også, at når man ser dem spille, så mangler der en overordnet strategi, om hvordan de gerne vil gå til kampene, siger Ken Ilsø til Tipsbladet og pointerer, at klubben har tabt et gear og at holdet ikke længere spiller så frigjort rent offensivt, som de tidligere har gjort.
Det peger igen særligt i Dolbergs retning, hvis Hoffenheim lykkes med at genfinde den offensive gnist, som tidligere har præget holdet. Danskeren har allerede nettet en enkelt gang i den blå trøje, hvilket allerede får hans pil til at pege opad efter et dårligt halvår i Spanien, og kan Hoffenheim vende skuden og få mere succes på banen, så bør Dolbergs Sevilla-mareridt ikke gentage sig – selv om han atter er vidne til en hurtig trænerfyring.
LIVE
TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
AVIS
Marc Overmars vil købe stor dansk profil
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED