Glad Robert Skov i Bundesligaen: Det er et helt andet niveau

Robert Skov har nydt sin første sæson i Bundesligaen, hvor niveauet er noget højere end i Superligaen. Og i coronapausen har danskeren fundet sig en ny hobby.



Coronakrisen har sat Bundesligaen på pause, men før ligaen blev stoppet, havde danske Robert Skov gang i en flot debutsæson i det tyske.

Den tidligere Superliga-topscorer skiftede i sommer fra FC København til Hoffenheim, hvor han er blevet omskolet til venstre back, men alligevel har scoret tre mål på 22 kampe i Bundesliga-regi.

Skov har selv været tilfreds med sin første tid i Hoffenheim, hvor han godt kan mærke, at niveauet er højere. Det siger han i et længere interview med Bundesligaens hjemmeside.  

– Jeg har været virkelig glad for mit skifte til Hoffenheim, og at jeg spiller i en fantastisk klub med fantastiske mennesker. Det har naturligvis været udfordrende i starten, og det er det stadig. Det er et stort skridt at gå fra den danske liga til Bundesligaen. Det er et helt andet niveau. Jeg tilpasser mig og prøver at blive bedre hver dag, men jeg er meget glad for at være her og spille meget, siger Robert Skov og tilføjer:

– Det er åbenlyst svært at vide, hvad man går ind til, når man skifter klub, og ens mål er at spille, men det er ikke altid så let, så jeg er meget heldig at have nydt tillid fra trænerstaben og har fået en masse spilletid. Jeg har fået en masse nye oplevelser nu, som jeg ikke havde før, så jeg tror, det har gjort mig til en bedre spiller i de sidste otte-ni måneder.

I øjeblikket bliver der dog som bekendt ikke spillet kampe som følge af coronakrisen. Siden starten af marts har Bundesligaen været sat på køl, og Skov har blandt brugt fritiden på en ny hobby: Lego.

– I begyndelsen forsøgte jeg at have nogle projekter for at holde mig optaget, så jeg fik min terrasse til at se fin ud og købte nogle møbler til terrassen for at nyde det dejlige vejr i Heidelberg. Så har jeg bygget lidt Lego og facetimet med min familie, venner og kæreste, og set film og læst bøger, siger Skov og tilføjer om Lego-byggeriet:

– Først byggede jeg en Bugatti-bil, så det var et godt projekt. Lego lavede en fantastisk bil med fantastiske detaljer, der var på næsten 4.000 stykker. Det var et helt projekt, og jeg tror, det tog omkring 25 eller 30 timer i alt, så det var et langt projekt, og det var sjovt.

Det forventes, at Bundesligaen genstartes i maj. Tidligere i april vendte Skov og holdkammeraterne tilbage på træningsbanen. 







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er aldrig sket før

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ivan Toney klar på choktransfer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!