Coronakrisen har sat Bundesligaen på pause, men før ligaen blev stoppet, havde danske Robert Skov gang i en flot debutsæson i det tyske.
Den tidligere Superliga-topscorer skiftede i sommer fra FC København til Hoffenheim, hvor han er blevet omskolet til venstre back, men alligevel har scoret tre mål på 22 kampe i Bundesliga-regi.
Skov har selv været tilfreds med sin første tid i Hoffenheim, hvor han godt kan mærke, at niveauet er højere. Det siger han i et længere interview med Bundesligaens hjemmeside.
– Jeg har været virkelig glad for mit skifte til Hoffenheim, og at jeg spiller i en fantastisk klub med fantastiske mennesker. Det har naturligvis været udfordrende i starten, og det er det stadig. Det er et stort skridt at gå fra den danske liga til Bundesligaen. Det er et helt andet niveau. Jeg tilpasser mig og prøver at blive bedre hver dag, men jeg er meget glad for at være her og spille meget, siger Robert Skov og tilføjer:
– Det er åbenlyst svært at vide, hvad man går ind til, når man skifter klub, og ens mål er at spille, men det er ikke altid så let, så jeg er meget heldig at have nydt tillid fra trænerstaben og har fået en masse spilletid. Jeg har fået en masse nye oplevelser nu, som jeg ikke havde før, så jeg tror, det har gjort mig til en bedre spiller i de sidste otte-ni måneder.
I øjeblikket bliver der dog som bekendt ikke spillet kampe som følge af coronakrisen. Siden starten af marts har Bundesligaen været sat på køl, og Skov har blandt brugt fritiden på en ny hobby: Lego.
– I begyndelsen forsøgte jeg at have nogle projekter for at holde mig optaget, så jeg fik min terrasse til at se fin ud og købte nogle møbler til terrassen for at nyde det dejlige vejr i Heidelberg. Så har jeg bygget lidt Lego og facetimet med min familie, venner og kæreste, og set film og læst bøger, siger Skov og tilføjer om Lego-byggeriet:
– Først byggede jeg en Bugatti-bil, så det var et godt projekt. Lego lavede en fantastisk bil med fantastiske detaljer, der var på næsten 4.000 stykker. Det var et helt projekt, og jeg tror, det tog omkring 25 eller 30 timer i alt, så det var et langt projekt, og det var sjovt.
Det forventes, at Bundesligaen genstartes i maj. Tidligere i april vendte Skov og holdkammeraterne tilbage på træningsbanen.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OB siger farvel til seks spillere
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Nu klager FC Barcelona igen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
