Glad Robert Skov i Bundesligaen: Det er et helt andet niveau

Robert Skov har nydt sin første sæson i Bundesligaen, hvor niveauet er noget højere end i Superligaen. Og i coronapausen har danskeren fundet sig en ny hobby.



Coronakrisen har sat Bundesligaen på pause, men før ligaen blev stoppet, havde danske Robert Skov gang i en flot debutsæson i det tyske.

Den tidligere Superliga-topscorer skiftede i sommer fra FC København til Hoffenheim, hvor han er blevet omskolet til venstre back, men alligevel har scoret tre mål på 22 kampe i Bundesliga-regi.

Skov har selv været tilfreds med sin første tid i Hoffenheim, hvor han godt kan mærke, at niveauet er højere. Det siger han i et længere interview med Bundesligaens hjemmeside.  

– Jeg har været virkelig glad for mit skifte til Hoffenheim, og at jeg spiller i en fantastisk klub med fantastiske mennesker. Det har naturligvis været udfordrende i starten, og det er det stadig. Det er et stort skridt at gå fra den danske liga til Bundesligaen. Det er et helt andet niveau. Jeg tilpasser mig og prøver at blive bedre hver dag, men jeg er meget glad for at være her og spille meget, siger Robert Skov og tilføjer:

– Det er åbenlyst svært at vide, hvad man går ind til, når man skifter klub, og ens mål er at spille, men det er ikke altid så let, så jeg er meget heldig at have nydt tillid fra trænerstaben og har fået en masse spilletid. Jeg har fået en masse nye oplevelser nu, som jeg ikke havde før, så jeg tror, det har gjort mig til en bedre spiller i de sidste otte-ni måneder.

I øjeblikket bliver der dog som bekendt ikke spillet kampe som følge af coronakrisen. Siden starten af marts har Bundesligaen været sat på køl, og Skov har blandt brugt fritiden på en ny hobby: Lego.

– I begyndelsen forsøgte jeg at have nogle projekter for at holde mig optaget, så jeg fik min terrasse til at se fin ud og købte nogle møbler til terrassen for at nyde det dejlige vejr i Heidelberg. Så har jeg bygget lidt Lego og facetimet med min familie, venner og kæreste, og set film og læst bøger, siger Skov og tilføjer om Lego-byggeriet:

– Først byggede jeg en Bugatti-bil, så det var et godt projekt. Lego lavede en fantastisk bil med fantastiske detaljer, der var på næsten 4.000 stykker. Det var et helt projekt, og jeg tror, det tog omkring 25 eller 30 timer i alt, så det var et langt projekt, og det var sjovt.

Det forventes, at Bundesligaen genstartes i maj. Tidligere i april vendte Skov og holdkammeraterne tilbage på træningsbanen. 







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Blæst fuldstændig omkuld

Laver aftale med Frederik Birk

Har ondt af Steve Cooper

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afviser mesterskabssnak

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

– Han ender i Premier League



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Storroser dansk super-talent

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Tottenham under stregen

Bayern slår rekord i ny storsejr

Silkeborg-comeback giver håb

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs