Glad Robert Skov i Bundesligaen: Det er et helt andet niveau

Robert Skov har nydt sin første sæson i Bundesligaen, hvor niveauet er noget højere end i Superligaen. Og i coronapausen har danskeren fundet sig en ny hobby.



Coronakrisen har sat Bundesligaen på pause, men før ligaen blev stoppet, havde danske Robert Skov gang i en flot debutsæson i det tyske.

Den tidligere Superliga-topscorer skiftede i sommer fra FC København til Hoffenheim, hvor han er blevet omskolet til venstre back, men alligevel har scoret tre mål på 22 kampe i Bundesliga-regi.

Skov har selv været tilfreds med sin første tid i Hoffenheim, hvor han godt kan mærke, at niveauet er højere. Det siger han i et længere interview med Bundesligaens hjemmeside.  

– Jeg har været virkelig glad for mit skifte til Hoffenheim, og at jeg spiller i en fantastisk klub med fantastiske mennesker. Det har naturligvis været udfordrende i starten, og det er det stadig. Det er et stort skridt at gå fra den danske liga til Bundesligaen. Det er et helt andet niveau. Jeg tilpasser mig og prøver at blive bedre hver dag, men jeg er meget glad for at være her og spille meget, siger Robert Skov og tilføjer:

– Det er åbenlyst svært at vide, hvad man går ind til, når man skifter klub, og ens mål er at spille, men det er ikke altid så let, så jeg er meget heldig at have nydt tillid fra trænerstaben og har fået en masse spilletid. Jeg har fået en masse nye oplevelser nu, som jeg ikke havde før, så jeg tror, det har gjort mig til en bedre spiller i de sidste otte-ni måneder.

I øjeblikket bliver der dog som bekendt ikke spillet kampe som følge af coronakrisen. Siden starten af marts har Bundesligaen været sat på køl, og Skov har blandt brugt fritiden på en ny hobby: Lego.

– I begyndelsen forsøgte jeg at have nogle projekter for at holde mig optaget, så jeg fik min terrasse til at se fin ud og købte nogle møbler til terrassen for at nyde det dejlige vejr i Heidelberg. Så har jeg bygget lidt Lego og facetimet med min familie, venner og kæreste, og set film og læst bøger, siger Skov og tilføjer om Lego-byggeriet:

– Først byggede jeg en Bugatti-bil, så det var et godt projekt. Lego lavede en fantastisk bil med fantastiske detaljer, der var på næsten 4.000 stykker. Det var et helt projekt, og jeg tror, det tog omkring 25 eller 30 timer i alt, så det var et langt projekt, og det var sjovt.

Det forventes, at Bundesligaen genstartes i maj. Tidligere i april vendte Skov og holdkammeraterne tilbage på træningsbanen. 





Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’




LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Simeone fatter det ikke

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Højlund stjæler overskrifter

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

OB – FC Fredericia



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

AaB i vildt comeback

‘Der er ingen undskyldninger’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’