Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Jacob Bruun Larsen får ikke mange rosende ord med på vejen for sin første tid i Stuttgart.



Det blev en fantastisk start på tilværelsen i VfB Stuttgart, da Jacob Bruun Larsen i sin første start for klubben scorede et afgørende mål i sejren mod RB Leipzig.

Nogle runder senere assisterede han mod Borussia Mönchengladbach, men siden da er det kun gået én vej for danskeren – nedad!

Jacob Bruun Larsen har nemlig ikke spillet en kamp fra start siden 1. februar, og derfor kaldes han nu af det store tyske medie Bild for et vinterflop.

Mediet beskriver, at den tidligere danske landsholdsspiller ikke ligefrem imponerer til klubbens træninger og dermed ikke sørger for at stille sig selv godt, når det kommer til at spille sig tættere på startopstillingen.

I den seneste kamp var de to direkte konkurrenter på kanterne endda ude af truppen, men alligevel blev Jacob Bruun Larsen placeret på bænken fra kampens start. Han blev dog skiftet ind i kampens slutfase, men her endte han med en uheldig hovedrolle, da han forsøgte sig med en ekstravagant aflevering, der satte Heidenheim op til kampens eneste scoring, hvilket også skabte vrede hos cheftræner Sebastian Hoeneß.

– Jacob er nødt til at forstå situationen bedre. Det var bestemt ikke det rette øjeblik til en hælaflevering, forklarede han efterfølgende til den tyske presse.

Jacob Bruun Larsen har efterhånden en del Bundesliga-klubber på sit CV. Ud over sit nuværende hold har han også spillet for Borussia Dortmund og Hoffenheim.





VM-LIVE: Kæmpe mulighed for FCK’er?




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Zorniger fremhæver transfervindue

Tæt på kæmpetransfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Tyskland – Paraguay

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer