Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Jacob Bruun Larsen får ikke mange rosende ord med på vejen for sin første tid i Stuttgart.



Det blev en fantastisk start på tilværelsen i VfB Stuttgart, da Jacob Bruun Larsen i sin første start for klubben scorede et afgørende mål i sejren mod RB Leipzig.

Nogle runder senere assisterede han mod Borussia Mönchengladbach, men siden da er det kun gået én vej for danskeren – nedad!

Jacob Bruun Larsen har nemlig ikke spillet en kamp fra start siden 1. februar, og derfor kaldes han nu af det store tyske medie Bild for et vinterflop.

Mediet beskriver, at den tidligere danske landsholdsspiller ikke ligefrem imponerer til klubbens træninger og dermed ikke sørger for at stille sig selv godt, når det kommer til at spille sig tættere på startopstillingen.

I den seneste kamp var de to direkte konkurrenter på kanterne endda ude af truppen, men alligevel blev Jacob Bruun Larsen placeret på bænken fra kampens start. Han blev dog skiftet ind i kampens slutfase, men her endte han med en uheldig hovedrolle, da han forsøgte sig med en ekstravagant aflevering, der satte Heidenheim op til kampens eneste scoring, hvilket også skabte vrede hos cheftræner Sebastian Hoeneß.

– Jacob er nødt til at forstå situationen bedre. Det var bestemt ikke det rette øjeblik til en hælaflevering, forklarede han efterfølgende til den tyske presse.

Jacob Bruun Larsen har efterhånden en del Bundesliga-klubber på sit CV. Ud over sit nuværende hold har han også spillet for Borussia Dortmund og Hoffenheim.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tottenham jagter choktransfer

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Chok i Wolfsburg

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Vi har alle fejlet

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være