Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Jacob Bruun Larsen får ikke mange rosende ord med på vejen for sin første tid i Stuttgart.



Det blev en fantastisk start på tilværelsen i VfB Stuttgart, da Jacob Bruun Larsen i sin første start for klubben scorede et afgørende mål i sejren mod RB Leipzig.

Nogle runder senere assisterede han mod Borussia Mönchengladbach, men siden da er det kun gået én vej for danskeren – nedad!

Jacob Bruun Larsen har nemlig ikke spillet en kamp fra start siden 1. februar, og derfor kaldes han nu af det store tyske medie Bild for et vinterflop.

Mediet beskriver, at den tidligere danske landsholdsspiller ikke ligefrem imponerer til klubbens træninger og dermed ikke sørger for at stille sig selv godt, når det kommer til at spille sig tættere på startopstillingen.

I den seneste kamp var de to direkte konkurrenter på kanterne endda ude af truppen, men alligevel blev Jacob Bruun Larsen placeret på bænken fra kampens start. Han blev dog skiftet ind i kampens slutfase, men her endte han med en uheldig hovedrolle, da han forsøgte sig med en ekstravagant aflevering, der satte Heidenheim op til kampens eneste scoring, hvilket også skabte vrede hos cheftræner Sebastian Hoeneß.

– Jacob er nødt til at forstå situationen bedre. Det var bestemt ikke det rette øjeblik til en hælaflevering, forklarede han efterfølgende til den tyske presse.

Jacob Bruun Larsen har efterhånden en del Bundesliga-klubber på sit CV. Ud over sit nuværende hold har han også spillet for Borussia Dortmund og Hoffenheim.





LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Sat til salg – så dyr er han

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt