I svime over ‘fremragende’ Oscar Højlund

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller fortæller i et eksklusivt interview med Tipsbladet om Oscar Højlund, som cheftræneren har stor fidus til.



– Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position.

Begejstringen er ikke til at tage fejl af, når Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller snakker om Oscar Højlund.

Danskeren kom til Bundesliga-klubben fra FC København i sommer, men på trods af flere skader har unge Højlund imponeret cheftræneren.

– Oscar er en ung spiller, der har gjort et meget positivt indtryk fra den dag, at han kom til klubben. Desværre blev han skadet og var ude i noget tid, men han arbejdede hårdt og kom tilbage. Vi er meget glad for at have ham i Eintracht, siger Dino Toppmöller i et eksklusivt interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet

Dino Toppmöller mener, at Oscar Højlund kan noget helt særligt. Foto: Alamy

Meget talentfuld

Dino Toppmöller har stiftet bekendtskab med mange spillere i både Frankfurt og Bayern München, men 20-årige Højlund er noget helt særligt.

– Oscar er en meget talentfuld spiller med et kæmpe potentiale. Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position. Oscar har fart, forudser spillet godt og har gode afleveringsevner.

Den danske angriber har kontrakt med Bundesliga-klubben til sommeren 2029, og Toppmöller har store planer for den tidligere FCK-spiller.

– Oscar kommer til at have en stor rolle for os i fremtiden. Han er allerede vigtig for os på trods af hans unge alder. Jeg er sikker på, at han kommer til at have stor positiv indvirkning på os, fortæller cheftræneren afslutningsvist til Tipsbladet.

Danskeren står noteret for et enkelt mål i 11 Bundesliga-kampe, og søndag var han med fra start, da Bundesliga-klubben vandt med 3-1 over Holstein Kiel.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’