I svime over ‘fremragende’ Oscar Højlund

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller fortæller i et eksklusivt interview med Tipsbladet om Oscar Højlund, som cheftræneren har stor fidus til.



– Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position.

Begejstringen er ikke til at tage fejl af, når Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller snakker om Oscar Højlund.

Danskeren kom til Bundesliga-klubben fra FC København i sommer, men på trods af flere skader har unge Højlund imponeret cheftræneren.

– Oscar er en ung spiller, der har gjort et meget positivt indtryk fra den dag, at han kom til klubben. Desværre blev han skadet og var ude i noget tid, men han arbejdede hårdt og kom tilbage. Vi er meget glad for at have ham i Eintracht, siger Dino Toppmöller i et eksklusivt interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet

Dino Toppmöller mener, at Oscar Højlund kan noget helt særligt. Foto: Alamy

Meget talentfuld

Dino Toppmöller har stiftet bekendtskab med mange spillere i både Frankfurt og Bayern München, men 20-årige Højlund er noget helt særligt.

– Oscar er en meget talentfuld spiller med et kæmpe potentiale. Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position. Oscar har fart, forudser spillet godt og har gode afleveringsevner.

Den danske angriber har kontrakt med Bundesliga-klubben til sommeren 2029, og Toppmöller har store planer for den tidligere FCK-spiller.

– Oscar kommer til at have en stor rolle for os i fremtiden. Han er allerede vigtig for os på trods af hans unge alder. Jeg er sikker på, at han kommer til at have stor positiv indvirkning på os, fortæller cheftræneren afslutningsvist til Tipsbladet.

Danskeren står noteret for et enkelt mål i 11 Bundesliga-kampe, og søndag var han med fra start, da Bundesliga-klubben vandt med 3-1 over Holstein Kiel.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Sverige – Tunesien

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien – Marokko

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Overraskende melding om Oliver Christensen

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Elias Jelert færdig

Tæt på vild Superliga-handel – får option