I svime over ‘fremragende’ Oscar Højlund

Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller fortæller i et eksklusivt interview med Tipsbladet om Oscar Højlund, som cheftræneren har stor fidus til.



– Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position.

Begejstringen er ikke til at tage fejl af, når Frankfurt-cheftræner Dino Toppmöller snakker om Oscar Højlund.

Danskeren kom til Bundesliga-klubben fra FC København i sommer, men på trods af flere skader har unge Højlund imponeret cheftræneren.

– Oscar er en ung spiller, der har gjort et meget positivt indtryk fra den dag, at han kom til klubben. Desværre blev han skadet og var ude i noget tid, men han arbejdede hårdt og kom tilbage. Vi er meget glad for at have ham i Eintracht, siger Dino Toppmöller i et eksklusivt interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet

Dino Toppmöller mener, at Oscar Højlund kan noget helt særligt. Foto: Alamy

Meget talentfuld

Dino Toppmöller har stiftet bekendtskab med mange spillere i både Frankfurt og Bayern München, men 20-årige Højlund er noget helt særligt.

– Oscar er en meget talentfuld spiller med et kæmpe potentiale. Han har færdigheder, som er fremragende for en spiller på hans position. Oscar har fart, forudser spillet godt og har gode afleveringsevner.

Den danske angriber har kontrakt med Bundesliga-klubben til sommeren 2029, og Toppmöller har store planer for den tidligere FCK-spiller.

– Oscar kommer til at have en stor rolle for os i fremtiden. Han er allerede vigtig for os på trods af hans unge alder. Jeg er sikker på, at han kommer til at have stor positiv indvirkning på os, fortæller cheftræneren afslutningsvist til Tipsbladet.

Danskeren står noteret for et enkelt mål i 11 Bundesliga-kampe, og søndag var han med fra start, da Bundesliga-klubben vandt med 3-1 over Holstein Kiel.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

England – DR Congo

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Frankrig – Sverige

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”