Hoffenheim-boss hylder Delaney og Dolberg

André Breitenreiter var tilfreds med præstationerne fra Thomas Delaney og Kasper Dolberg i onsdagens pokalkamp mellem Hoffenheim og RB Leipzig.



Hoffenheim tabte onsdag med 3-1 til RB Leipzig i den tyske pokalturnering, men cheftræner André Breitenreiter var efterfølgende godt tilfreds med sine to danskere. 

Kasper Dolberg scorede sit første mål for Hoffenheim i nederlaget, og Breitenreiter generelt begejstret for angriberens indsats efter indskiftningen i anden halvleg. 

– Kasper var opmærksom og dedikeret efter at han kom ind. Han hjalp til både defensivt og oppe foran, og han blev belønnet med et mål. Det er de basale ting, som jeg forventer fra enhver spiller, lyder det fra André Breitenreiter ifølge Hoffenheims Twitter-konto. 

Thomas Delaney fik sin debut for Hoffenheim i onsdagens opgør, hvor danskeren blev indskiftet i pausen, og André Breitenreiter var også godt tilfreds med lejesvenden. 

– Brooks og Delaney har en kæmpe tilstedeværelse på banen. De begår begge frispark til tider, de giver instruktioner og de kæmper hårdt. Deres tilstedeværelse er god for os, det kan alle fornemme, lyder det fra André Breitenreiter. 

Kasper Dolberg og Thomas Delaney kan komme i aktion igen lørdag, hvor Hoffenheim gæster Bochum i Bundesligaen. Danskerklubben befinder sig aktuelt i en krise, idet man indtager 13. pladsen i Bundesligaen. 





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

– Han har en “grim” side



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Spændende transfermelding om Maxsø

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Donald Trump bekræfter

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen