Hoffenheim-boss hylder Delaney og Dolberg

André Breitenreiter var tilfreds med præstationerne fra Thomas Delaney og Kasper Dolberg i onsdagens pokalkamp mellem Hoffenheim og RB Leipzig.



Hoffenheim tabte onsdag med 3-1 til RB Leipzig i den tyske pokalturnering, men cheftræner André Breitenreiter var efterfølgende godt tilfreds med sine to danskere. 

Kasper Dolberg scorede sit første mål for Hoffenheim i nederlaget, og Breitenreiter generelt begejstret for angriberens indsats efter indskiftningen i anden halvleg. 

– Kasper var opmærksom og dedikeret efter at han kom ind. Han hjalp til både defensivt og oppe foran, og han blev belønnet med et mål. Det er de basale ting, som jeg forventer fra enhver spiller, lyder det fra André Breitenreiter ifølge Hoffenheims Twitter-konto. 

Thomas Delaney fik sin debut for Hoffenheim i onsdagens opgør, hvor danskeren blev indskiftet i pausen, og André Breitenreiter var også godt tilfreds med lejesvenden. 

– Brooks og Delaney har en kæmpe tilstedeværelse på banen. De begår begge frispark til tider, de giver instruktioner og de kæmper hårdt. Deres tilstedeværelse er god for os, det kan alle fornemme, lyder det fra André Breitenreiter. 

Kasper Dolberg og Thomas Delaney kan komme i aktion igen lørdag, hvor Hoffenheim gæster Bochum i Bundesligaen. Danskerklubben befinder sig aktuelt i en krise, idet man indtager 13. pladsen i Bundesligaen. 







LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!