Hoffenheim-boss hylder Delaney og Dolberg

André Breitenreiter var tilfreds med præstationerne fra Thomas Delaney og Kasper Dolberg i onsdagens pokalkamp mellem Hoffenheim og RB Leipzig.



Hoffenheim tabte onsdag med 3-1 til RB Leipzig i den tyske pokalturnering, men cheftræner André Breitenreiter var efterfølgende godt tilfreds med sine to danskere. 

Kasper Dolberg scorede sit første mål for Hoffenheim i nederlaget, og Breitenreiter generelt begejstret for angriberens indsats efter indskiftningen i anden halvleg. 

– Kasper var opmærksom og dedikeret efter at han kom ind. Han hjalp til både defensivt og oppe foran, og han blev belønnet med et mål. Det er de basale ting, som jeg forventer fra enhver spiller, lyder det fra André Breitenreiter ifølge Hoffenheims Twitter-konto. 

Thomas Delaney fik sin debut for Hoffenheim i onsdagens opgør, hvor danskeren blev indskiftet i pausen, og André Breitenreiter var også godt tilfreds med lejesvenden. 

– Brooks og Delaney har en kæmpe tilstedeværelse på banen. De begår begge frispark til tider, de giver instruktioner og de kæmper hårdt. Deres tilstedeværelse er god for os, det kan alle fornemme, lyder det fra André Breitenreiter. 

Kasper Dolberg og Thomas Delaney kan komme i aktion igen lørdag, hvor Hoffenheim gæster Bochum i Bundesligaen. Danskerklubben befinder sig aktuelt i en krise, idet man indtager 13. pladsen i Bundesligaen. 







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Thomas Frank: De vinder VM

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Begejstret for Jacob Neestrup

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Maxsø træner med i Brøndby

Transferbombe i Manchester United

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Spændende transfermelding om Maxsø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei