Hoffenheim-boss hylder Delaney og Dolberg

André Breitenreiter var tilfreds med præstationerne fra Thomas Delaney og Kasper Dolberg i onsdagens pokalkamp mellem Hoffenheim og RB Leipzig.



Hoffenheim tabte onsdag med 3-1 til RB Leipzig i den tyske pokalturnering, men cheftræner André Breitenreiter var efterfølgende godt tilfreds med sine to danskere. 

Kasper Dolberg scorede sit første mål for Hoffenheim i nederlaget, og Breitenreiter generelt begejstret for angriberens indsats efter indskiftningen i anden halvleg. 

– Kasper var opmærksom og dedikeret efter at han kom ind. Han hjalp til både defensivt og oppe foran, og han blev belønnet med et mål. Det er de basale ting, som jeg forventer fra enhver spiller, lyder det fra André Breitenreiter ifølge Hoffenheims Twitter-konto. 

Thomas Delaney fik sin debut for Hoffenheim i onsdagens opgør, hvor danskeren blev indskiftet i pausen, og André Breitenreiter var også godt tilfreds med lejesvenden. 

– Brooks og Delaney har en kæmpe tilstedeværelse på banen. De begår begge frispark til tider, de giver instruktioner og de kæmper hårdt. Deres tilstedeværelse er god for os, det kan alle fornemme, lyder det fra André Breitenreiter. 

Kasper Dolberg og Thomas Delaney kan komme i aktion igen lørdag, hvor Hoffenheim gæster Bochum i Bundesligaen. Danskerklubben befinder sig aktuelt i en krise, idet man indtager 13. pladsen i Bundesligaen. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Frankrig – Senegal