Bo Svensson har tilbragt 16 år i Mainz 05. Han startede som spiller, og efter at have udfyldt flere forskellige roller blev han cheftræner for Bundesliga-klubben.
Det var han indtil torsdag eftermiddag.
Her afleverede danskeren sin opsigelse hos Mainz 05' sportsdirektør Christian Heidel, og dermed står Bo Svensson ikke længere i spidsen for klubben. Mainz har fået en elendig sæsonstart og er ikke noteret for en eneste sejr efter ni kampe – det rækker ikke overraskende til en sidsteplads.
Forud er gået to-et-halvt år, hvor Bo Svensson har gjort det godt i Mainz, og Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er sikker på, at den sidste tid i den tyske klub ikke har pillet ved danskerens gode omdømme.
– Han og hans agent skal holde strøm på mobilen. Det har været et rædsomt efterår for Mainz, men det er jo ikke sådan, at alle de interesserede klubber fra sidste og forrige sæson sletter ham fra listen, bare fordi han nu tager afsked med Mainz efter nogle elendige måneder i en klub, der har et af Bundesligaens mindste budgetter, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:
– Det er klubber på Champions League-niveau, der har haft Bo Svensson på listen over mulige, fremtidige cheftrænere, og det vil overraske mig, hvis ikke flere af dem melder sig på banen til sommer eller inden da, hvis der er brug for en træner her og nu.
– Bo Svensson har med rette fået ry for at være en dygtig træner både taktisk og for sin mandskabspleje. Det har jo været klubber som Leipzig, Leverkusen og Dortmund, man har tænkt på i Tyskland som en næste destination, mens også Premier League har spøgt. Det kan være, der skal et mellemtrin til, men det skulle ligne Svensson dårligt, hvis han ikke har ro i maven og er klar igen om nogle måneder eller til sommer.
Danmark er helt uaktuel
Bo Svensson har flere gange været nævnt som en mulig dansk landstræner, og hans navn blev også bragt i spil som en potentiel afløser for Jess Thorup, da han balancerede på randen af knockout i FCK.
Troels Bager Thøgersen tvivler stærkt på, vi får Bo Svensson at se i Danmark.
– Han vil være en drømmetræner for en Superliga-klub, men jeg tror kun, det ville være i FC København, sekundært i FC Midtjylland eller Brøndby IF, det kunne være aktuelt en gang i fremtiden. Og det er ikke nu.
– Selv FC København ville være chanceløs i dag, hvis man da ellers havde brug for en ny mand og ikke stod med en ung træner, der nok selv skal til en stor udenlandsk liga i løbet af få år.
– Bo Svensson kan meget vel komme videre til en større klub end Mainz, så jeg har ekstremt svært ved at forestille mig, at nogen Superliga-klub har en chance, med mindre familien meget gerne vil til Danmark, hvilket der ikke har været tegn på, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.
Bo Svensson nåede lige akkurat at runde 100 kampe i spidsen for Mainz.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Zinedine Zidane præsenteret
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
NYHEDER