– Hold bare strøm på mobilen, Bo Svensson

Bo Svensson er færdig i Bundesliga-bundproppen Mainz 05, men fremtiden tegner lys for den danske træner, vurderer Tipsbladets chefredaktør.



Bo Svensson har tilbragt 16 år i Mainz 05. Han startede som spiller, og efter at have udfyldt flere forskellige roller blev han cheftræner for Bundesliga-klubben.

Det var han indtil torsdag eftermiddag.

Her afleverede danskeren sin opsigelse hos Mainz 05' sportsdirektør Christian Heidel, og dermed står Bo Svensson ikke længere i spidsen for klubben. Mainz har fået en elendig sæsonstart og er ikke noteret for en eneste sejr efter ni kampe – det rækker ikke overraskende til en sidsteplads.

Forud er gået to-et-halvt år, hvor Bo Svensson har gjort det godt i Mainz, og Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er sikker på, at den sidste tid i den tyske klub ikke har pillet ved danskerens gode omdømme.

– Han og hans agent skal holde strøm på mobilen. Det har været et rædsomt efterår for Mainz, men det er jo ikke sådan, at alle de interesserede klubber fra sidste og forrige sæson sletter ham fra listen, bare fordi han nu tager afsked med Mainz efter nogle elendige måneder i en klub, der har et af Bundesligaens mindste budgetter, siger Troels Bager Thøgersen og tilføjer:

– Det er klubber på Champions League-niveau, der har haft Bo Svensson på listen over mulige, fremtidige cheftrænere, og det vil overraske mig, hvis ikke flere af dem melder sig på banen til sommer eller inden da, hvis der er brug for en træner her og nu.

– Bo Svensson har med rette fået ry for at være en dygtig træner både taktisk og for sin mandskabspleje. Det har jo været klubber som Leipzig, Leverkusen og Dortmund, man har tænkt på i Tyskland som en næste destination, mens også Premier League har spøgt. Det kan være, der skal et mellemtrin til, men det skulle ligne Svensson dårligt, hvis han ikke har ro i maven og er klar igen om nogle måneder eller til sommer.

Danmark er helt uaktuel
Bo Svensson har flere gange været nævnt som en mulig dansk landstræner, og hans navn blev også bragt i spil som en potentiel afløser for Jess Thorup, da han balancerede på randen af knockout i FCK.

Troels Bager Thøgersen tvivler stærkt på, vi får Bo Svensson at se i Danmark.

– Han vil være en drømmetræner for en Superliga-klub, men jeg tror kun, det ville være i FC København, sekundært i FC Midtjylland eller Brøndby IF, det kunne være aktuelt en gang i fremtiden. Og det er ikke nu.

– Selv FC København ville være chanceløs i dag, hvis man da ellers havde brug for en ny mand og ikke stod med en ung træner, der nok selv skal til en stor udenlandsk liga i løbet af få år.

– Bo Svensson kan meget vel komme videre til en større klub end Mainz, så jeg har ekstremt svært ved at forestille mig, at nogen Superliga-klub har en chance, med mindre familien meget gerne vil til Danmark, hvilket der ikke har været tegn på, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør.

Bo Svensson nåede lige akkurat at runde 100 kampe i spidsen for Mainz. 






Dansk klub i dialog med Mathias Jensen




LIVE

TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Manchester City køber landsholdsspiller

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Brøndby forhandler om stor transfer

– Det er forfærdeligt

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Dansker i ‘sensationel choktransfer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub lurer på Jonas Wind

I chok over Tottenham

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Nyt tilbageslag for Hjulmand

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Brøndby-profil skadet

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub