Han har spillet syv Bundesliga-kampe i denne sæson, og danske Jens Stage står noteret for fire kasser for den tyske klub Werder Bremen.
Den tidligere FCK'er og AGF'er storspiller for tiden i Bundesligaen, og med halvandet år igen af aftalen med Bremen, er der begyndt at være lidt snak i det tyske om, at Jens Stage snart kan blive solgt.
Lige nu nyder Werder Bremen rigtig godt af den 28-åriges kvaliteter, og Peter Niemeyer, der er chef fodbolden i Werder Bremen, har store roser til overs for den danske landsholdsbobler.
– Han toppræsterer og er en leder for os. Ikke en højtråbende leder, men han leder med sit eksempel, siger Peter Niemeyer til Bild og forklarer:
– Han leder ved altid at spille godt. Han udstråler en måltrussel, og han er bare rigtig god for os.
Ifølge Bild er der ingen klausul i Jens Stages kontrakt, så skal tyskerne sælge ham, bliver det på gunstige vilkår.
Vurderingen fra det store tyske medie er, at Jens Stage kan blive solgt til sommer, hvor der kun vil være et enkelt år igen af aftalen med Werder Bremen.
– Det er normalt, at der er interesse, når man leverer på den måde, siger Peter Niemeyer, der altså ikke forholder sig til, om Stage skal sælges, og hvad han eventuelt skal koste.
Jens Stage er ikke udtaget til det danske landshold i denne omgang, så i stedet forbereder han sig aktuelt til næste runde i Bundesligaen, hvor Werder Bremen møder Frankfurt.
Stages klub ligger aktuelt nummer otte i Bundesligaen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
Bellingham og Kane sender England videre
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’