Chefen i kæmpe Jens Stage-hyldest

Danske Jens Stage fortsætter med at levere varen for Werder Bremen, og han får stor ros fra chefen.



Han har spillet syv Bundesliga-kampe i denne sæson, og danske Jens Stage står noteret for fire kasser for den tyske klub Werder Bremen.

Den tidligere FCK'er og AGF'er storspiller for tiden i Bundesligaen, og med halvandet år igen af aftalen med Bremen, er der begyndt at være lidt snak i det tyske om, at Jens Stage snart kan blive solgt.

Lige nu nyder Werder Bremen rigtig godt af den 28-åriges kvaliteter, og Peter Niemeyer, der er chef fodbolden i Werder Bremen, har store roser til overs for den danske landsholdsbobler.

– Han toppræsterer og er en leder for os. Ikke en højtråbende leder, men han leder med sit eksempel, siger Peter Niemeyer til Bild og forklarer:

– Han leder ved altid at spille godt. Han udstråler en måltrussel, og han er bare rigtig god for os.

Ifølge Bild er der ingen klausul i Jens Stages kontrakt, så skal tyskerne sælge ham, bliver det på gunstige vilkår.

Vurderingen fra det store tyske medie er, at Jens Stage kan blive solgt til sommer, hvor der kun vil være et enkelt år igen af aftalen med Werder Bremen.

– Det er normalt, at der er interesse, når man leverer på den måde, siger Peter Niemeyer, der altså ikke forholder sig til, om Stage skal sælges, og hvad han eventuelt skal koste.

Jens Stage er ikke udtaget til det danske landshold i denne omgang, så i stedet forbereder han sig aktuelt til næste runde i Bundesligaen, hvor Werder Bremen møder Frankfurt.

Stages klub ligger aktuelt nummer otte i Bundesligaen.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Elfenbenskysten – Norge

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Han ryger 100 procent!’

Belgien – Senegal

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Frankrig – Sverige

Her er 16.-delsfinalerne til VM