Lindstrøm-hyldest: Han er bare en superstjerne

Morten Bruun glæder sig over Jesper Lindstrøm, der ifølge TV 2 SPORT-kommentatoren har gang i 'den perfekte optakt til VM'.



Der er benhård kamp om startpladserne på Danmarks landshold forud for VM i Qatar, og derfor er det selvsagt helt afgørende for de forskellige bejlere at få vist sig godt frem i den kommende måneds tid. 

Og det må man sige, at Jesper Lindstrøm gjorde i weekenden, da den tidligere Brøndby-spiller scorede et kongemål i Frankfurts 2-0-sejr over Union Berlin. Netop derfor er det da også Lindstrøm, som fodboldekspert Morten Bruun har valgt at fremhæve i sin ugentlige VM-klumme for TV 2 SPORT, hvor kommentatoren tager temperaturen på de landsholdsaktuelle spillere. 

– Jesper Lindstrøm er ugens klare succeshistorie. Han spillede igen en nøglerolle i weekenden, og så viste han jo bare så stort et overskud på det mål, han scorede. Han er bare en superstjerne i Frankfurt lige nu, og vi kan roligt sige, at han har gang i den perfekte optakt til VM, lyder det således fra Morten Bruun. 

Blandt ugens succeshistorier glæder Morten Bruun sig desuden over startpladserne til Mikkel Damsgaard, Kasper Dolberg og Andreas Christensen, mens kommentatoren til gengæld ærgrer sig over Simon Kjærs skade. 

Bruun beskriver endvidere Yussuf Poulsens situation som 'virkelig presset', idet angriberen var udeladt fra RB Leipzigs trup i weekenden. 





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

England – DR Congo