Mads Albæk kan smutte fra Kaiserslautern: Er åben for meget

Mads Albæk kan forlade sin tyske klub efter holdet rykkede ned fra 2. Bundesliga, og han udelukker intet i forhold til fremtiden.



Den tidligere FC Midtjylland-anfører Mads Albæk skiftede i sommer til den tyske 2. Bundesliga-klub Kaiserslautern. Dog har midtbanespilleren en klausul, som handler om, at han kan komme ud af kontrakten, hvis klubben skulle rykke ud.

Det skete i denne runde af den næstbedste tyske række, og derfor kan det nu være muligt, at Albæk igen skal skifte klub. I et interview med Göteborgs-Posten fortæller danskeren om, hvordan status ser ud for ham.

– Det er selvfølgelig en dårlig følelse at rykke ned med Kaiserslautern. For mit vedkommende har det været en svær sæson med fem-seks måneders skadespause og tre forskellige trænere. Nu har jeg spillet en smule i den seneste tid, og jeg har været helt klar siden marts, så alt føles godt, siger han.

Når det kommer til fremtiden, så udelukker han ikke, at han vender tilbage til IFK Göteborg, hvor han kom fra før det tyske eventyr.

– Jeg havde en super god tid i Gøteborg. Både på og udenfor banen. Jeg har ikke tænkt så meget på, hvad der skal ske efter sommeren. Jeg har bare fokuseret på at blive klar efter min skade, siger Albæk, der tilføjer: 

– Jeg er åben for meget, men at det ikke kun er min beslutning, slår han fast.

28-årige Mads Albæk har foruden FCM, IFK og Kaiserslautern også spillet for franske Reims i sin seniorkarriere.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente