(Tipsbladet i Wolfsburg) Peter Christiansen slog den ene transferrekord efter den anden som sportsdirektør i FC København.
Victor Kristiansen er klubhistoriens dyreste med et salg på 150 millioner kroner, og så er der en perlerækkke af andre store salg.
Tag Mohamed Daramy, Jonas Wind, Kamil Grabara og Hakon Haraldsson med, og du har en håndfuld, som alle er solgt for over eller lige under 100 millioner kroner. Hver.
Samtidig er der Rasmus Højlund, William Bøving, Pep Biel, Valdemar Lund og Isak Bergmann Johannesson, Victor Nelsson og Jens Stage blandt andre salg, der har været igennem salgsmøllen i Parken og samlet har givet indtægter, som andre klubber ville savle over at have på blot tre år.
Når Tipsbladet spørger Peter Christiansen, vil han ikke ud med det eksakte tal, men han medgiver, at det er tæt på den magiske grænse en milliard kroner.
– Det er tæt på, hvis vi tager rent transferintægter. Det præcise tal kan jeg ikke oplyse, men det er i hvert fald tæt på, siger ‘PC’, der i sine tre år i FC København fik to guldmedaljer med klubben og kunne glæde sig over to Champions League-gruppespil.
Med præmiepenge runder FC København mere eller mindre halvanden milliard kroner i Peter Christiansens regeringstid.
– Ja, noget i den stil, lyder det kortfattet fra ham.
Overordnet har økonomien i FC København altså fået et boost under den nytiltrådte forretningsfører i Wolfsburg.
– En ting er, hvad folk laver i dagligdagen, men bottom line er, hvad du vinder. Og i mit tilfælde hvad det er for en økonomi, du bringer til bundlinjen. Det kan ikke diskuteres, at det har været en udbredt succes i forhold til det, siger han og tilføjer:
– Har der været fejl undervejs, det har der absolut. Der var engang én, der sagde til mig, da jeg var på vej ind i branchen, at det kan godt være, at du laver fejl på transfermarkedet, men du skal bare sørge for at vinde alligevel. Og det har vi gjort pånær her til aller, allersidst, forklarer han med henvisning til sidste sæsons tredjeplads.
– Folk, der har indsigt i denne verden og ved, hvad man kan få for de penge, vi har, der er det indiskutabelt for dem, at det har været en succes. Men det er heller ikke så vigtigt, det vigtige for mig er dem, som har en forståelse for denne her verden.
En vindue klæber sig imidlertid til Peter Christiansen for visse personer, og det er det, hvor Babacar, Karamoko, Singh, Mukairu og Amoo alle blev hentet.
– Folk, som sidder og skriver om et januarvindue i 2022 som den sorte plet på al den succes, det skal de bare have lov til. Tiden har det også med at sætte resultater i relief. Og folk kigger måske anderledes på det om et par år. Det må vi se, siger Peter Christiansen og sætter flere ord på, hvorfor det transfervindue gik, som det gjorde:
– Noget af det, der gik galt, er, at først ryger Rasmus Højlund, vi afvikler Kamil Wilczek, og så kommer der det her Wolfsburg-tilbud på Jonas Wind, tre dage før vinduet lukker.
– Der bliver prisen så god (knap 100 millioner kroner, red.), at vi – med den ansvarlighed, man også skal drive jobbet med – også skal sige okay. Så får han også lov til at skifte. Det var måske for mange i forhold til ud dér. Ikke desto mindre kom det i den rækkefølge.
– Jeg tror aldrig heller aldrig nogensinde, at Rasmus Højlund var gået videre, hvis Jonas Wind var gået ud 15. januar. Så havde han måske være blevet i FC København og været med på den rejse og fået chancen. Hvis man kigger på det økonomiske, var det vindue en kæmpe succes rent faktisk, men sportsligt endte det træls.
– Mange mennesker er med på det, men der sidder jo 50-100 mennesker, som skriver på et socialt medie, og det er bare sådan, det er i denne verden. Det er jeg modstandsdygtig over for, og det er ikke en kamp, jeg gider kæmpe. I fodboldverdenen ved folk både nationalt og internationalt, hvad vi har gjort. Når vi sidder til frokoster med Manchester City, og man beskriver det her over for en kollega, så sidder de jo bare og siger, at det er helt normalt. ‘Vandt I? Ja, det gjorde vi. Så glem det.’ Det er sådan, de kigger på det derude.
Wolfsburg kiggede i hvert fald med, for de hentede Peter Christiansen ind som øverste fodboldschef – også selv om det kostede dem 15 millioner kroner.
Et lille – eller stort bidrag om man vil – til klubkassen, der i de seneste tre år har fået tilført 1.500.000.000 kroner.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Celtic er mester efter vildt drama
STORT INTERVIEW