Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.
Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.
Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.
– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.
– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.
Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.
– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.
Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.
I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel
Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
NYHEDER
Franco Baresi er død
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADETS DOM
