Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.
Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.
Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.
– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.
– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.
Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.
– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.
Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.
I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel
Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADETS DOM
