Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.
Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.
Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.
– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.
– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.
Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.
– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.
Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.
I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel
Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
