Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.
Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.
Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.
– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.
– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.
Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.
– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.
Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.
I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel
Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
