Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.
Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.
Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.
– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.
– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.
Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.
– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.
Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.
I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel
Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
