Pønsede på dansk retur: Nu bliver han i Tyskland

Den danske målmand tager en tørn mere i Bundesligaen.



Nul minutter i de seneste fire sæsoner på førsteholdet i Union Berlin er facit for danske Jakob Busk.

Kontrakten med målmanden stod til at udløbe denne sommer, men istedet for et tysk farvel, så har han valgt at sætte sin underskrift på en ny aftale med klubben, skriver Union Berlin på sin hjemmeside.

Tidligere blev det ellers meldt ud, at han ikke skulle fortsætte, men piben har siden fået en anden lyd.

– Union og Berlin er blevet mit hjem. Min tid her har været præget af op- og nedture, hvor de gode stunder overvinder de mindre gode, siger han til klubbens hjemmeside.

– At sige farvel i sidste spillerunde var meget svært for mig, så det er bare fedt at være tilbage her og fortsætte med at være en del af holdet.

Dermed lukker Jakob Busk også døren for en retur til dansk fodbold i denne omgang, som han ellers tidligere på foråret overfor Tipsbladet havde luftet sine tanker omkring.

– For mig er det ikke så afgørende, om jeg skal til Danmark eller blive i udlandet. Den samlede pakke skal være rigtig for mig, og Danmark er i princippet en mulighed, hvis det er det bedste projekt, sagde målmanden dengang.

Den bedste løsning befandt sig altså i Tyskland, hvor karrieren fortsætter. Union Berlin oplyser ikke, hvor lang den nye aftale er med deres danske keeper.

I 2016 skiftede Jakob Busk til Union Berlin fra FC København, og han har siden optrådt 57 gange for klubben. Han er i øjeblikket den spiller i truppen, der har været i klubben i næstlængst tid bag anfører Christopher Trimmel

Målmandskorpset i Union består aktuelt af danskerduoen Jakob Busk og Frederik Rønnow. Andreas Luthe drager til Kaiserslautern denne sommer.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

“Det går over i historien”

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Udpeger VM’s tre bedste trænere

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig