Stage har manglet selvtillid: Derfor man spiller fodbold

Jens Stage er glad for det gennembrud, han har fået som målscorer i Bundesligaen i denne sæson.



Seks mål i ni Bundesligakampe.

Det er status indtil videre for Jens Stage i denne sæson, hvor den tidligere AGF- og FCK-spiller har fået sit helt store gennembrud som målscorer i Tysklands bedste fodboldrække.

Hovedpersonen selv er derfor også meget begejstret for den sæson, han har gang i for sin klub, Werder Bremen.

– Jeg har altid sat pris på at score mål, og jeg har også haft mulighederne for det i de seneste sæsoner. Tidligere har jeg dog manglet selvtilliden til at sende bolden i kassen. Den selvtillid har jeg nu, og det betyder, at jeg scorer mere konsekvent, hvilket jeg er rigtig glad for. Jeg arbejder på at holde det kørende, og det er min plan. Mit hovedfokus er dog ikke at score mål, men at hjælpe holdet på midtbanen ved at vinde dueller og løbe meget, siger Jens Stage i et interview til Viaplay, inden han uddyber.

– Jeg prøver at arbejde så hårdt som muligt, både fysisk og mentalt. Jeg ved, at jeg nu har stor selvtillid, når jeg får muligheden for at score, og det er måske det, jeg har manglet i de seneste sæsoner. Det har altid været en del af mit spil at komme i de farlige situationer, men det handler om selvtillid. Det er altid lettere at score mål nummer to end at lave det første, så det mentale spiller en afgørende rolle.

De mange scoringer betyder, at Jens Stage er med fremme i den sjove ende af topscorerlisten i Bundesligaen, hvor han befinder sig på en delt ottendeplads sammen med dygtige angribere som Victor Boniface og Serhou Guirassy. Dog må de alle kigge langt efter Harry Kane på førstepladsen, som har sendt bolden i kassen fjorten gange for Bayern München.

Midtbanespillerens scoringer har i den grad også været vigtige for Werder Bremen i denne sæson, da de alle har været afgørende for, at klubben har sikret sig point i de fire kampe, hvori de er faldet. Og en af de ting, der er bemærkelsesværdige ved danskeren når han scorer, er at han altid fejrer scoringerne på behørig vis.

– Jeg er en meget følelsesladet person, og jeg oplever mange forskellige følelser, der strømmer gennem min krop. Det kan variere meget – nogle gange føler jeg på én måde, og andre gange på en helt anden. Jeg har heller ikke noget problem med at vise mine følelser, for jeg synes, det er helt okay at vise, hvordan man har det. Selvfølgelig er jeg glad, når jeg scorer, men jeg er også glad, når en holdkammerat scorer. Det giver en rigtig god følelse, og det er jo netop det, man spiller fodbold for. Derfor synes jeg ikke, man skal skjule sine følelser i de øjeblikke.

Jens Stage skal lørdag aften formentlig i aktion igen for Werder Bremen, når de spiller et nordtysk lokalopgør mod FC St. Pauli på Millerntor.

Du kan se interviewet i videoen over artiklen.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

LIVE: FCK taber i Barcelona

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Et kanon sted for ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

FCK færdige i Champions League

West Ham forventer Hermansen-skifte

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Han var HELT væk – men så stak det af!

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!