Stage har manglet selvtillid: Derfor man spiller fodbold

Jens Stage er glad for det gennembrud, han har fået som målscorer i Bundesligaen i denne sæson.



Seks mål i ni Bundesligakampe.

Det er status indtil videre for Jens Stage i denne sæson, hvor den tidligere AGF- og FCK-spiller har fået sit helt store gennembrud som målscorer i Tysklands bedste fodboldrække.

Hovedpersonen selv er derfor også meget begejstret for den sæson, han har gang i for sin klub, Werder Bremen.

– Jeg har altid sat pris på at score mål, og jeg har også haft mulighederne for det i de seneste sæsoner. Tidligere har jeg dog manglet selvtilliden til at sende bolden i kassen. Den selvtillid har jeg nu, og det betyder, at jeg scorer mere konsekvent, hvilket jeg er rigtig glad for. Jeg arbejder på at holde det kørende, og det er min plan. Mit hovedfokus er dog ikke at score mål, men at hjælpe holdet på midtbanen ved at vinde dueller og løbe meget, siger Jens Stage i et interview til Viaplay, inden han uddyber.

– Jeg prøver at arbejde så hårdt som muligt, både fysisk og mentalt. Jeg ved, at jeg nu har stor selvtillid, når jeg får muligheden for at score, og det er måske det, jeg har manglet i de seneste sæsoner. Det har altid været en del af mit spil at komme i de farlige situationer, men det handler om selvtillid. Det er altid lettere at score mål nummer to end at lave det første, så det mentale spiller en afgørende rolle.

De mange scoringer betyder, at Jens Stage er med fremme i den sjove ende af topscorerlisten i Bundesligaen, hvor han befinder sig på en delt ottendeplads sammen med dygtige angribere som Victor Boniface og Serhou Guirassy. Dog må de alle kigge langt efter Harry Kane på førstepladsen, som har sendt bolden i kassen fjorten gange for Bayern München.

Midtbanespillerens scoringer har i den grad også været vigtige for Werder Bremen i denne sæson, da de alle har været afgørende for, at klubben har sikret sig point i de fire kampe, hvori de er faldet. Og en af de ting, der er bemærkelsesværdige ved danskeren når han scorer, er at han altid fejrer scoringerne på behørig vis.

– Jeg er en meget følelsesladet person, og jeg oplever mange forskellige følelser, der strømmer gennem min krop. Det kan variere meget – nogle gange føler jeg på én måde, og andre gange på en helt anden. Jeg har heller ikke noget problem med at vise mine følelser, for jeg synes, det er helt okay at vise, hvordan man har det. Selvfølgelig er jeg glad, når jeg scorer, men jeg er også glad, når en holdkammerat scorer. Det giver en rigtig god følelse, og det er jo netop det, man spiller fodbold for. Derfor synes jeg ikke, man skal skjule sine følelser i de øjeblikke.

Jens Stage skal lørdag aften formentlig i aktion igen for Werder Bremen, når de spiller et nordtysk lokalopgør mod FC St. Pauli på Millerntor.

Du kan se interviewet i videoen over artiklen.





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

OB – FC København

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

United overvejer disse fem managers

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Farzam: En gave for FC København

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler