Grædefærdig Dortmund-boss: Det gør ekstremt ondt

- Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger Dortmund-træner Edin Terzic.



Edin Terzic, Dortmunds cheftræner, måtte med tårer i øjnene erkende efter lørdagens uafgjort mod Mainz, at der ikke var "en lykkelig slutning" for den vesttyske klub.

– Man kan se, hvor svær og hård denne her sport, som vi har forelsket os i, kan være.

– Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger han, efter at Bayern München overhalede de gulklædte og vandt det tyske mesterskab.

Dortmundholdet kunne lørdag morgen stå op til et topointsforspring i toppen af Bundesligaen, inden ligaens sidste spillerunde skulle fløjtes i gang klokken 15.30.

Her måtte Dortmund nøjes med 2-2 mod Mainz, mens Bayern München i sin kamps døende minutter tog en 2-1-sejr over FC Köln på et sejrsmål fra Jamal Musiala.

Dermed står de to hold lige på point – begge med 71 – men Bayern kunne altså tage sit 11. mesterskab i træk, fordi sydtyskerne har en markant bedre målforskel.

At vinde det mesterskabet med Dortmund ville have været en stor bedrift i Tyskland, hvor Bayern München længe har været det dominerende hold.

Terzic gjorde dog Dortmund til den mest seriøse mesterskabskandidat, det har været i en del år, og der var tilsyneladende også mange fans af ham på de gule tribuner, selv efter at Dortmund havde smidt guldet lørdag.

Han gik efter kampen ud foran Dortmunds aktive fanafsnit, Den Gule Mur, hvor han med tårer i øjnene blev hyldet for sit arbejde med holdet.

Dortmund-anfører Mats Hummels, som er den eneste på holdet, der før har vundet guld med Dortmund, indrømmer efter kampen, at de næste par dage bliver "brutale".

– Den bliver svær at sluge. Det kommer til at tage mere end et par dage, siger han.

/ritzau/AFP







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Hylder FC København og Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

FC København i intense transferforhandlinger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jess Thorup på vej til denne klub

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Tager Superliga-klub stor beslutning?