Grædefærdig Dortmund-boss: Det gør ekstremt ondt

- Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger Dortmund-træner Edin Terzic.



Edin Terzic, Dortmunds cheftræner, måtte med tårer i øjnene erkende efter lørdagens uafgjort mod Mainz, at der ikke var "en lykkelig slutning" for den vesttyske klub.

– Man kan se, hvor svær og hård denne her sport, som vi har forelsket os i, kan være.

– Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger han, efter at Bayern München overhalede de gulklædte og vandt det tyske mesterskab.

Dortmundholdet kunne lørdag morgen stå op til et topointsforspring i toppen af Bundesligaen, inden ligaens sidste spillerunde skulle fløjtes i gang klokken 15.30.

Her måtte Dortmund nøjes med 2-2 mod Mainz, mens Bayern München i sin kamps døende minutter tog en 2-1-sejr over FC Köln på et sejrsmål fra Jamal Musiala.

Dermed står de to hold lige på point – begge med 71 – men Bayern kunne altså tage sit 11. mesterskab i træk, fordi sydtyskerne har en markant bedre målforskel.

At vinde det mesterskabet med Dortmund ville have været en stor bedrift i Tyskland, hvor Bayern München længe har været det dominerende hold.

Terzic gjorde dog Dortmund til den mest seriøse mesterskabskandidat, det har været i en del år, og der var tilsyneladende også mange fans af ham på de gule tribuner, selv efter at Dortmund havde smidt guldet lørdag.

Han gik efter kampen ud foran Dortmunds aktive fanafsnit, Den Gule Mur, hvor han med tårer i øjnene blev hyldet for sit arbejde med holdet.

Dortmund-anfører Mats Hummels, som er den eneste på holdet, der før har vundet guld med Dortmund, indrømmer efter kampen, at de næste par dage bliver "brutale".

– Den bliver svær at sluge. Det kommer til at tage mere end et par dage, siger han.

/ritzau/AFP





Bekræfter: Salah-transfer droppet




LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Har budt en milliard

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



LIVE

TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bayern München på plads til Superliga-brag

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic