Grædefærdig Dortmund-boss: Det gør ekstremt ondt

- Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger Dortmund-træner Edin Terzic.



Edin Terzic, Dortmunds cheftræner, måtte med tårer i øjnene erkende efter lørdagens uafgjort mod Mainz, at der ikke var "en lykkelig slutning" for den vesttyske klub.

– Man kan se, hvor svær og hård denne her sport, som vi har forelsket os i, kan være.

– Det gør ekstremt ondt. Der er ikke nogen lykkelig slutning for os i år, siger han, efter at Bayern München overhalede de gulklædte og vandt det tyske mesterskab.

Dortmundholdet kunne lørdag morgen stå op til et topointsforspring i toppen af Bundesligaen, inden ligaens sidste spillerunde skulle fløjtes i gang klokken 15.30.

Her måtte Dortmund nøjes med 2-2 mod Mainz, mens Bayern München i sin kamps døende minutter tog en 2-1-sejr over FC Köln på et sejrsmål fra Jamal Musiala.

Dermed står de to hold lige på point – begge med 71 – men Bayern kunne altså tage sit 11. mesterskab i træk, fordi sydtyskerne har en markant bedre målforskel.

At vinde det mesterskabet med Dortmund ville have været en stor bedrift i Tyskland, hvor Bayern München længe har været det dominerende hold.

Terzic gjorde dog Dortmund til den mest seriøse mesterskabskandidat, det har været i en del år, og der var tilsyneladende også mange fans af ham på de gule tribuner, selv efter at Dortmund havde smidt guldet lørdag.

Han gik efter kampen ud foran Dortmunds aktive fanafsnit, Den Gule Mur, hvor han med tårer i øjnene blev hyldet for sit arbejde med holdet.

Dortmund-anfører Mats Hummels, som er den eneste på holdet, der før har vundet guld med Dortmund, indrømmer efter kampen, at de næste par dage bliver "brutale".

– Den bliver svær at sluge. Det kommer til at tage mere end et par dage, siger han.

/ritzau/AFP





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Portugal – DR Congo

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Usbekistan – Colombia

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø