Tidligere Real Madrid-stjernes skifte gik i vasken

Lægetjekket var klaret uden problemer, men alligevel gik Iscos skifte til Union Berlin tirsdag i vasken.



Skiftet blev egentlig meldt på plads af Sky Sport tirsdag morgen, men få timer senere kollapsede det opsigtsvækkende skifte så pludselig. 

Den tidligere Real Madrid-stjerne Isco var mandag aften landet i Berlin, hvorefter han tirsdag formiddag gennemgik et lægetjek i Bundesliga-klubben Union Berlin. 

Lægetjekket gik også ganske fint, men herefter fandt parterne så ud af, at de faktisk slet ikke var enige om betingelserne for kontrakten. 

– Vi ville gerne have hentet Isco, men vi har vores grænser. På trods af vores forudgående aftale blev disse overskredet i dag, så transferen kommer ikke til at ske, lød det, ifølge Kicker, fra Union Berlins sportsdirektør, Oliver Ruhnert. 

Efterfølgende påstod Iscos agentfirma, Gestifute, så, at det var Union Berlin, der var løbet fra den oprindelige aftale. 

– I løbet af forhandlingerne indså vi, at vores forhandlingspartner ikke længere var villig til at arbejde ud fra den ramme, der oprindelig var aftalt, lød det således fra agentvirksomheden. 

Ifølge mediet Sportbuzzer var det kontraktlængden og lønnen, som Isco og Union Berlin i sidste ende var uenige om. 

Isco brød i december med Sevilla, og med det kuldsejlede skifte til Union Berlin er den tidligere Real Madrid-stjerne altså fortsat klubløs. 







LIVE

LIVE: Så er den på plads

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring