Tidligere Real Madrid-stjernes skifte gik i vasken

Lægetjekket var klaret uden problemer, men alligevel gik Iscos skifte til Union Berlin tirsdag i vasken.



Skiftet blev egentlig meldt på plads af Sky Sport tirsdag morgen, men få timer senere kollapsede det opsigtsvækkende skifte så pludselig. 

Den tidligere Real Madrid-stjerne Isco var mandag aften landet i Berlin, hvorefter han tirsdag formiddag gennemgik et lægetjek i Bundesliga-klubben Union Berlin. 

Lægetjekket gik også ganske fint, men herefter fandt parterne så ud af, at de faktisk slet ikke var enige om betingelserne for kontrakten. 

– Vi ville gerne have hentet Isco, men vi har vores grænser. På trods af vores forudgående aftale blev disse overskredet i dag, så transferen kommer ikke til at ske, lød det, ifølge Kicker, fra Union Berlins sportsdirektør, Oliver Ruhnert. 

Efterfølgende påstod Iscos agentfirma, Gestifute, så, at det var Union Berlin, der var løbet fra den oprindelige aftale. 

– I løbet af forhandlingerne indså vi, at vores forhandlingspartner ikke længere var villig til at arbejde ud fra den ramme, der oprindelig var aftalt, lød det således fra agentvirksomheden. 

Ifølge mediet Sportbuzzer var det kontraktlængden og lønnen, som Isco og Union Berlin i sidste ende var uenige om. 

Isco brød i december med Sevilla, og med det kuldsejlede skifte til Union Berlin er den tidligere Real Madrid-stjerne altså fortsat klubløs. 





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Ståle Solbakken overvejede at sige op

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg