Ung dansker fik skrækstart i Dortmund

16-årig dansker skiftede i sommer til Dortmund og fik en forfærdelig start. Nu nyder han imidlertid succes og har store ambitioner.



For mange unge danske drenge og piger er det en drøm at komme til en af de helt store klubber i Europa og at spille i nogle af verdens bedste ligaer.

For 16-årige Gustav Aabro kom den drøm markant tættere på at gå i opfyldelse i sommer.

Efter en succesfuld prøvetræning i efteråret 2021 skiftede det dansk målmandstalent i sommer Lyngby Boldklub ud med Borussia Dortmund, der er en af Tysklands største klubber og mest succesfulde talentfabrikker.

Her gør han sig på klubbens U17-mandskab, hvor han har spillet fire kampe i efteråret, mens han også allerede har været udtaget til en U19-kamp. Men mens han i øjeblikket nyder succes, var starten ikke ligefrem en dans på roser.

– På det personlige plan har det været et svært første halvår, da jeg startede ud med at blive skadet i sommer og var ude i lidt over to måneder. Jeg havde rigtig meget alenetid, som gjorde det svært for mig, forklarer Gustav Aabro til Tipsbladet.

– At flytte til et nyt land som 16-årig er ikke en helt nem opgave, men jeg synes også, at Dortmund har været rigtig gode til at integrere mig. Som sagt fik jeg en svær start med en skade som holdte mig ude i det meste af sæsonen, men jeg synes, at efter jeg er kommet tilbage fra skaden og har fået spillet nogle kampe, er min trivsel så også blevet meget bedre.

Den unge dansker bor i et såkaldt “jugendhaus” – en slags lejlighedskompleks – sammen med 21 andre unge Dortmund-talenter og fortæller samtidig, at både hans familie, venner og agent har hjulpet ham godt på plads i det tyske.

Store drømme
Trods den svære start er 16-årige Gustav Aabro både glad og stolt over skiftet til Dortmund.

– Jeg er utrolig glad for at have fået chancen for at spille for sådan en stor klub. Det er selvfølgelig noget helt andet, end hvad jeg kom fra. Presset er meget større og setuppet er top professionelt, fortæller Gustav Aabro og tilføjer:

– Jeg synes, at min egen udvikling har været god, og specielt min mentale udvikling har været virkelig god. Det er klart, at når man spiller for en klub med så professionelt et setup, kan man ikke blive andet end bedre.

I første omgang har Gustav Aabro skrevet under på en treårig aftale med Dortmund. Tre år, der skal bruges på forhåbentligt at spille sig tættere på førsteholdet, som den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen også gjorde i Dortmund for et par år siden.

– Planen for mig er at jeg skal bruge de her tre år, som jeg er hernede i til at udvikle mig så meget som muligt, og hvis jeg gør det godt håber jeg da på at bryde op igennem til førsteholdet en dag, siger Aabro, der har store drømme:

– Min største drøm er jo at blive den bedste målmand i verden, men lige nu er min drøm “bare” at komme op og få debut i Bundesligaen for Dortmund.

Foruden Gustav Aabro er der flere danske talenter i store tyske klubber. Jonathan Asp Jensen spiller for Bayern Münchens U17-hold, mens Christian Østergaard gør sig på Wolfsburgs U19-mandskab.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Brian Riemer giver råd til storklub

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby IF – Randers FC

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Midtjylland – FC København

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ny kæmpe nedtur for Frank

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Marseille kan overraske i Le Classique

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026