For mange unge danske drenge og piger er det en drøm at komme til en af de helt store klubber i Europa og at spille i nogle af verdens bedste ligaer.
For 16-årige Gustav Aabro kom den drøm markant tættere på at gå i opfyldelse i sommer.
Efter en succesfuld prøvetræning i efteråret 2021 skiftede det dansk målmandstalent i sommer Lyngby Boldklub ud med Borussia Dortmund, der er en af Tysklands største klubber og mest succesfulde talentfabrikker.
Her gør han sig på klubbens U17-mandskab, hvor han har spillet fire kampe i efteråret, mens han også allerede har været udtaget til en U19-kamp. Men mens han i øjeblikket nyder succes, var starten ikke ligefrem en dans på roser.
– På det personlige plan har det været et svært første halvår, da jeg startede ud med at blive skadet i sommer og var ude i lidt over to måneder. Jeg havde rigtig meget alenetid, som gjorde det svært for mig, forklarer Gustav Aabro til Tipsbladet.
– At flytte til et nyt land som 16-årig er ikke en helt nem opgave, men jeg synes også, at Dortmund har været rigtig gode til at integrere mig. Som sagt fik jeg en svær start med en skade som holdte mig ude i det meste af sæsonen, men jeg synes, at efter jeg er kommet tilbage fra skaden og har fået spillet nogle kampe, er min trivsel så også blevet meget bedre.
Den unge dansker bor i et såkaldt “jugendhaus” – en slags lejlighedskompleks – sammen med 21 andre unge Dortmund-talenter og fortæller samtidig, at både hans familie, venner og agent har hjulpet ham godt på plads i det tyske.
Store drømme
Trods den svære start er 16-årige Gustav Aabro både glad og stolt over skiftet til Dortmund.
– Jeg er utrolig glad for at have fået chancen for at spille for sådan en stor klub. Det er selvfølgelig noget helt andet, end hvad jeg kom fra. Presset er meget større og setuppet er top professionelt, fortæller Gustav Aabro og tilføjer:
– Jeg synes, at min egen udvikling har været god, og specielt min mentale udvikling har været virkelig god. Det er klart, at når man spiller for en klub med så professionelt et setup, kan man ikke blive andet end bedre.
I første omgang har Gustav Aabro skrevet under på en treårig aftale med Dortmund. Tre år, der skal bruges på forhåbentligt at spille sig tættere på førsteholdet, som den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen også gjorde i Dortmund for et par år siden.
– Planen for mig er at jeg skal bruge de her tre år, som jeg er hernede i til at udvikle mig så meget som muligt, og hvis jeg gør det godt håber jeg da på at bryde op igennem til førsteholdet en dag, siger Aabro, der har store drømme:
– Min største drøm er jo at blive den bedste målmand i verden, men lige nu er min drøm “bare” at komme op og få debut i Bundesligaen for Dortmund.
Foruden Gustav Aabro er der flere danske talenter i store tyske klubber. Jonathan Asp Jensen spiller for Bayern Münchens U17-hold, mens Christian Østergaard gør sig på Wolfsburgs U19-mandskab.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Brøndby afvist
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER