For mange unge danske drenge og piger er det en drøm at komme til en af de helt store klubber i Europa og at spille i nogle af verdens bedste ligaer.
For 16-årige Gustav Aabro kom den drøm markant tættere på at gå i opfyldelse i sommer.
Efter en succesfuld prøvetræning i efteråret 2021 skiftede det dansk målmandstalent i sommer Lyngby Boldklub ud med Borussia Dortmund, der er en af Tysklands største klubber og mest succesfulde talentfabrikker.
Her gør han sig på klubbens U17-mandskab, hvor han har spillet fire kampe i efteråret, mens han også allerede har været udtaget til en U19-kamp. Men mens han i øjeblikket nyder succes, var starten ikke ligefrem en dans på roser.
– På det personlige plan har det været et svært første halvår, da jeg startede ud med at blive skadet i sommer og var ude i lidt over to måneder. Jeg havde rigtig meget alenetid, som gjorde det svært for mig, forklarer Gustav Aabro til Tipsbladet.
– At flytte til et nyt land som 16-årig er ikke en helt nem opgave, men jeg synes også, at Dortmund har været rigtig gode til at integrere mig. Som sagt fik jeg en svær start med en skade som holdte mig ude i det meste af sæsonen, men jeg synes, at efter jeg er kommet tilbage fra skaden og har fået spillet nogle kampe, er min trivsel så også blevet meget bedre.
Den unge dansker bor i et såkaldt “jugendhaus” – en slags lejlighedskompleks – sammen med 21 andre unge Dortmund-talenter og fortæller samtidig, at både hans familie, venner og agent har hjulpet ham godt på plads i det tyske.
Store drømme
Trods den svære start er 16-årige Gustav Aabro både glad og stolt over skiftet til Dortmund.
– Jeg er utrolig glad for at have fået chancen for at spille for sådan en stor klub. Det er selvfølgelig noget helt andet, end hvad jeg kom fra. Presset er meget større og setuppet er top professionelt, fortæller Gustav Aabro og tilføjer:
– Jeg synes, at min egen udvikling har været god, og specielt min mentale udvikling har været virkelig god. Det er klart, at når man spiller for en klub med så professionelt et setup, kan man ikke blive andet end bedre.
I første omgang har Gustav Aabro skrevet under på en treårig aftale med Dortmund. Tre år, der skal bruges på forhåbentligt at spille sig tættere på førsteholdet, som den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen også gjorde i Dortmund for et par år siden.
– Planen for mig er at jeg skal bruge de her tre år, som jeg er hernede i til at udvikle mig så meget som muligt, og hvis jeg gør det godt håber jeg da på at bryde op igennem til førsteholdet en dag, siger Aabro, der har store drømme:
– Min største drøm er jo at blive den bedste målmand i verden, men lige nu er min drøm “bare” at komme op og få debut i Bundesligaen for Dortmund.
Foruden Gustav Aabro er der flere danske talenter i store tyske klubber. Jonathan Asp Jensen spiller for Bayern Münchens U17-hold, mens Christian Østergaard gør sig på Wolfsburgs U19-mandskab.
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy