Vavro imponerer – pilen peger mod permanent skifte

Denis Vavro kom onsdag på tavlen for Wolfsburg for første gang, og ifølge Kicker peger det i retning af, at Bundesliga-klubben henter slovakken permanent fra FC København.



Wolfsburg spillede sig onsdag videre i den tyske pokalturnering med en 3-0-sejr over Hoffenheim, og her var det to tidligere FC København-profiler, der viste vejen.

Denis Vavro scorede nemlig til 1-0 efter en times spil, mens Jonas Wind kort efter øgede til 2-0, efter at den danske landsholdsangriber ellers var startet på bænken.

Vavro er i Wolfsburg som lejesvend, da den slovakiske forsvarsspiller stadig er ejet af FC København, men Bundesliga-klubben har en købsoption på ham, som Tipsbladet kunne afsløre tilbage i august. Og efter Vavros seneste præstationer kunne det godt pege i retning af, at Bundesliga-klubben vælger at gøre brug af købsoptionen, der lyder på 15 millioner kroner.

Ifølge Wolfsburg-sportschef Peter Christiansen er beslutningen endnu ikke taget.

– Vi vidste præcis, hvad Denis kunne give os, og hvilke kvaliteter, han kan bidrage med. Han er her for at vise sig frem i en stærk liga og for at bevise overfor os, at han kan blive en permanent Wolfsburg-spiller. Vi må se, lød det, ifølge Kicker, fra Peter Christiansen efter onsdagens sejr.

Ifølge Kicker må det forventes, at Denis Vavro får en permanent aftale i Wolfsburg, hvis den tidligere FC København-profil fortsætter med at præstere, som han gør nu, hvor han også starter fast.

Kicker peger på, at Denis Vavro indledningsvist havde det lidt svært i Wolfsburg, men at slovakken på det seneste har oparbejdet et solidt makkerskab med græske Konstantinos Koulierakis i Wolfsburgs midterforsvar.





LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Krisemøde – Real Madrid-stjerne på hospitalet

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Liverpool – Chelsea

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Frygter Christian Eriksen-problem