Vavro imponerer – pilen peger mod permanent skifte

Denis Vavro kom onsdag på tavlen for Wolfsburg for første gang, og ifølge Kicker peger det i retning af, at Bundesliga-klubben henter slovakken permanent fra FC København.



Wolfsburg spillede sig onsdag videre i den tyske pokalturnering med en 3-0-sejr over Hoffenheim, og her var det to tidligere FC København-profiler, der viste vejen.

Denis Vavro scorede nemlig til 1-0 efter en times spil, mens Jonas Wind kort efter øgede til 2-0, efter at den danske landsholdsangriber ellers var startet på bænken.

Vavro er i Wolfsburg som lejesvend, da den slovakiske forsvarsspiller stadig er ejet af FC København, men Bundesliga-klubben har en købsoption på ham, som Tipsbladet kunne afsløre tilbage i august. Og efter Vavros seneste præstationer kunne det godt pege i retning af, at Bundesliga-klubben vælger at gøre brug af købsoptionen, der lyder på 15 millioner kroner.

Ifølge Wolfsburg-sportschef Peter Christiansen er beslutningen endnu ikke taget.

– Vi vidste præcis, hvad Denis kunne give os, og hvilke kvaliteter, han kan bidrage med. Han er her for at vise sig frem i en stærk liga og for at bevise overfor os, at han kan blive en permanent Wolfsburg-spiller. Vi må se, lød det, ifølge Kicker, fra Peter Christiansen efter onsdagens sejr.

Ifølge Kicker må det forventes, at Denis Vavro får en permanent aftale i Wolfsburg, hvis den tidligere FC København-profil fortsætter med at præstere, som han gør nu, hvor han også starter fast.

Kicker peger på, at Denis Vavro indledningsvist havde det lidt svært i Wolfsburg, men at slovakken på det seneste har oparbejdet et solidt makkerskab med græske Konstantinos Koulierakis i Wolfsburgs midterforsvar.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Mexico – Ecuador



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp