Vavro imponerer – pilen peger mod permanent skifte

Denis Vavro kom onsdag på tavlen for Wolfsburg for første gang, og ifølge Kicker peger det i retning af, at Bundesliga-klubben henter slovakken permanent fra FC København.



Wolfsburg spillede sig onsdag videre i den tyske pokalturnering med en 3-0-sejr over Hoffenheim, og her var det to tidligere FC København-profiler, der viste vejen.

Denis Vavro scorede nemlig til 1-0 efter en times spil, mens Jonas Wind kort efter øgede til 2-0, efter at den danske landsholdsangriber ellers var startet på bænken.

Vavro er i Wolfsburg som lejesvend, da den slovakiske forsvarsspiller stadig er ejet af FC København, men Bundesliga-klubben har en købsoption på ham, som Tipsbladet kunne afsløre tilbage i august. Og efter Vavros seneste præstationer kunne det godt pege i retning af, at Bundesliga-klubben vælger at gøre brug af købsoptionen, der lyder på 15 millioner kroner.

Ifølge Wolfsburg-sportschef Peter Christiansen er beslutningen endnu ikke taget.

– Vi vidste præcis, hvad Denis kunne give os, og hvilke kvaliteter, han kan bidrage med. Han er her for at vise sig frem i en stærk liga og for at bevise overfor os, at han kan blive en permanent Wolfsburg-spiller. Vi må se, lød det, ifølge Kicker, fra Peter Christiansen efter onsdagens sejr.

Ifølge Kicker må det forventes, at Denis Vavro får en permanent aftale i Wolfsburg, hvis den tidligere FC København-profil fortsætter med at præstere, som han gør nu, hvor han også starter fast.

Kicker peger på, at Denis Vavro indledningsvist havde det lidt svært i Wolfsburg, men at slovakken på det seneste har oparbejdet et solidt makkerskab med græske Konstantinos Koulierakis i Wolfsburgs midterforsvar.







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Bekræfter kæmpebud

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Grønbæk hylder dansker

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet