De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.
Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.
Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.
Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.
Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.
Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.
Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.
Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.
En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.
I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.
Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.
Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.
Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.
Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER