De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.
Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.
Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.
Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.
Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.
Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.
Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.
Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.
En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.
I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.
Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.
Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.
Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.
Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: OB vender hjem
TRANSFER
Sønderjyske-spiller tæt på skifte
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
Her kan du se Debrecen mod FC København
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: FC København melder ud
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Simon Wæver
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
INTERVIEW
Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL