Wind med genialitet i danskershow

Jonas Wind scorede til 1-0, før han med en genial aflevering lagde op til Joakim Mæhles 2-0-scoring i sejr.



De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.

Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.

Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.

Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.

Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.

Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.

Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.

Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.

En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.

I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.

Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.

Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.

Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.

Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.

/ritzau/






Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Schweiz – Colombia

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber