De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.
Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.
Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.
Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.
Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.
Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.
Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.
Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.
En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.
I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.
Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.
Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.
Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.
Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE