Wind med genialitet i danskershow

Jonas Wind scorede til 1-0, før han med en genial aflevering lagde op til Joakim Mæhles 2-0-scoring i sejr.



De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.

Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.

Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.

Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.

Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.

Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.

Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.

Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.

En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.

I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.

Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.

Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.

Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.

Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer