Wind med genialitet i danskershow

Jonas Wind scorede til 1-0, før han med en genial aflevering lagde op til Joakim Mæhles 2-0-scoring i sejr.



De to danske landsholdsspillere Jonas Wind og Joakim Mæhle har begge fået nettet til at blafre for første gang i 2025.

Tirsdag aften stod de to danskere således bag hver sit mål, da Wolfsburg vandt med hele 5-1 hjemme over Borussia Mönchengladbach i Bundesligaen.

Målet til 2-0 kan betegnes som en dansk genialitet. Mæhle drev bolden frem, spillede den til Jonas Wind og fortsatte sit løb ind i feltet. Wind havde øje for landsmanden, og med en kæk aflevering bag støttebenet spillede han Mæhle fri, så nordjyden let kunne score.

Med storsejren rykker Wolfsburg en tand nærmere de europæiske pladser. Midtvejs i sæsonen ligger danskerklubben nummer syv i Bundesligaen.

Der var blot spillet halvandet minut, da Borussia Mönchengladbach klodset begik straffespark.

Det blev Jonas Wind sat til at tage, og imens han lod benet hænge lidt i en bevægelse hoppede målmanden til sin egen venstre side, så danskeren kunne trille bolden over i den anden side af målet. Det var Winds syvende ligamål i sæsonen.

Efter en time spillede angriberen så Mæhle fri til den flotte 2-0-scoring, før Wind kunne sætte sig ud på bænken og se holdkammeraten Maximilian Arnold gøre det til 3-0 efter at have modtaget en aflevering fra Mæhle på kanten af feltet.

Senere øgede Lukas Nmecha til 4-0 og 5-0, før gæsterne reducerede med en tunnel på Kamil Grabara i slutfasen.

En anden dansk landsholdsspiller, Rasmus Nissen Kristensen, fik de første 80 minutter på banen, da Eintracht Frankfurt vandt 4-1 hjemme over Freiburg.

I Leverkusen var der knap så meget dansk succes, for Bo Henriksens formstærke Mainz led et 0-1-nederlag til mesterholdet.

Vilkårene blev vanskelige for Mainz allerede efter bare et minut, da nøglespilleren Jonathan Burkardt satte sig i græsset med en skade.

Mainz kæmpede sig frem til pausen uden at indkassere, selv om Leverkusen pressede på. Tre minutter efter pausen gik den så ikke længere for Bo Henriksen og co.

Spanieren Alejandro Grimaldo viste, hvorfor han er regnet for at være Bundesligaens måske bedste frisparksskytte. Fra kanten af feltet drejede han bolden utageligt op i hjørnet.

Trods nederlaget bevarer Mainz femtepladsen.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Utroligt: Brøndby må glæde sig

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Godt nyt – nu er han landet i København

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Snestorm kan udfordre OB

Randers FC – Vejle Boldklub

Hård dom over Franks fremtid

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Afviser Anderlecht

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før