“AC” giver skades-opdatering før CL-finale

Hvis det står til Andreas Christensen, så spiller han alle 90 minutter i Champions League-finalen for Chelsea.



Andreas Christensen har været ude med en muskelskade i de seneste uger for Chelsea, men han sad på bænken til den sidste kamp i Premier League i søndags.

Den danske landsholdsstopper var klar til at spille nogle minutter ude mod Aston Villa, men han kom ikke på banen.

Derfor er han også til rådighed i lørdagens Champions League-finale mod Manchester City.

– Jeg er 100 procent klar. Det var jeg egentlig også i weekenden. Men ja, de andre havde spillet godt også, og der var måske ikke så stor grund til at risikere noget, siger Andreas Christensen til TV3 Sport.

– Jeg tror, det var meningen, jeg skulle have haft nogle minutter, men som situationen så ud, hvor vi på nogle tidspunkter skulle jagte kampen, så var det ikke lige mig, der stod til at komme på banen, siger han.

Søndag var første gang, at han var med i truppen til en kamp, siden han udgik med en skade 8. maj i en ligakamp ude mod Manchester City.

Chelsea endte med at tabe kampen 1-2 til Aston Villa, men London-klubben endte alligevel i top-4 i Premier League, da Leicester også tabte.

Andreas Christensen har trænet med hos Chelsea i over en uge, men han har altså endnu ikke været i kamp.

Nu glæder han sig bare til Champions League-finalen, som ifølge Christensen er noget specielt.

– Jeg har kunnet mærke det, siden vi vandt over Real Madrid. Vi kan godt mærke, at det er noget andet.

– Vi har prøvet at skille det lidt ad, fordi vi også har skullet kæmpe for top-4, så alle kampe har været utroligt vigtige. Men det er klart, at den har siddet i baghovedet i lang tid, siger han til TV3 Sport.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: OB køber tidligere FCN-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her kan du se de danske hold i Europa

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Osula får stor rolle i Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

FC København – Lyngby BK

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Viborg FF – OB

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

På blokken til stort landstrænerjob